Hatalmas katasztrófát vizionálnak júliusra, visszaesett a turizmus a szigetországban

További FOMO cikkek
-
Megszólalt Tóth Gabi, szerinte csak így maradhat béke Magyarországon: Kicsit észhez kéne térni az embereknek most már
- Szeretőjének férje fenyegeti a milliárdos bankárt, az egyéves gyerekén állna bosszút
- Fischer Gábor: Visszatér a Sztárban Sztár All Stars, és újra lesz Nagy Ő
- Kanye West júliusban fellép egy szomszédos országban
- Fényvédő kisokos, hogy ezen a nyáron se kelljen aggódnia a bőréért
Ahogyan arról az Index is beszámolt, egyre többen figyelnek Ryo Tatsukira, Japán saját „Baba Vangájára”, aki újabb hátborzongató jóslatot tett közzé: szerinte 2025 júliusában egy hatalmas cunami sújtja majd Japánt és több ázsiai országot. A mangaalkotóból lett jósnő eddig több nagy világkatasztrófát is pontosan előre látott – az év elején pedig egy újabb, pusztító eseményre figyelmeztetett.
Bár Japán lakossága hozzászokott a földrengésekhez, és a világ egyik legfejlettebb katasztrófavédelmi rendszerével rendelkezik, a júliusra jósolt „nagy katasztrófa” híre mégis megrengette a turizmust – különösen Kína, Hongkong, Thaiföld és Vietnám felől. A figyelmeztetéseket nem tudományos szervezetek, hanem önjelölt jósok, fengsujmesterek és egy különös képregény adták közre – mégis milliók figyeltek fel rájuk.
A 70 éves Ryo Tatsuki nevét kevesen ismerték Japán határain túl, amíg 1999-ben meg nem jelent a The Future I Saw című képregénye. A történet főszereplője maga a szerző, aki álmaiban jövőbeli katasztrófákat lát – többek között egy „nagy márciusi katasztrófát”. A könyv szerint 2011 márciusában hatalmas földrengés és cunami éri Japánt – ami kísértetiesen pontos előrejelzése lett végül a valós Tohoku-földrengésnek és az azt követő fukusimai atomkatasztrófának.
Tatsuki követői szerint a művésznő szintén előre látta Freddie Mercury és Diana hercegné halálát, valamint pontosan előre jelezte a koronavírus-járványt is. A korábbi feljegyzése szerint 2020-ra „egy ismeretlen vírus” jelenik meg, amely „áprilisban tetőzik, majd újra felbukkan tíz évvel később”. A képregény 2021-ben megjelent „teljes változata” azonban egy újabb előrejelzést is tartalmazott, eszerint
2025. július 5-én egy hatalmas repedés nyílik meg a tengerfenék alatt Japán és a Fülöp-szigetek között, ami háromszor akkora hullámokat indít el, mint a 2011-es cunami.
A „forrongó óceánról” szóló vízió sokak szerint tenger alatti vulkánkitörésre vagy más, súlyos szeizmikus eseményre utalhat.
Megremeg a turizmus
A jóslat különösen erőteljes hatást gyakorolt a kínai és hongkongi turistákra, ahol a manga kínai nyelvű változata is nagy népszerűségnek örvend. A hongkongi WWPKG utazási iroda szerint az idei húsvéti időszakban
50 százalékkal csökkentek a Japánba szóló foglalások, és a tendencia folytatódik július közeledtével.
Az online pánikot tovább fokozta egy önjelölt japán médium, aki azt állította, hogy április 26-án hatalmas földrengés rázza meg Tokiót – noha az esemény végül nem következett be. Ugyanakkor egy hongkongi fengsujmester, „Master Seven” is figyelmeztette követőit, hogy áprilistól ne utazzanak Japánba. A híreszteléseket a kínai médiában és közösségi platformokon széles körben terjesztették, így a félelem elérte Thaiföldet és Vietnámot is, ahol szintén visszaesett az utazási kedv.

A japán meteorológiai ügynökség (JMA) és a kormány egyértelművé tették: a modern tudomány jelenleg nem képes pontosan előre jelezni földrengéseket, különösen nem hónapokra előre. A kormány szóvivői és a Mijagi prefektúra kormányzója – amelyet súlyosan érintett a 2011-es katasztrófa – is bírálta a pánikkeltést.
Ezt pedig már Tatsuki sem hagyhatta szó nélkül, és maga is megszólalt. Bár örül, hogy művei révén az emberek felkészültebbek lehetnek a természeti csapásokra,
arra kér mindenkit, hogy ne vegyék szó szerint álmait, és inkább a szakértői véleményekre hallgassanak.
Az előrejelzés ugyan valóban mindenféle tudományos alapot nélkülöz, az emberek félelme nagyon is valós. Az idei év első három hónapjában Japán látogatottsága rekordot döntött: 10,5 millió beutazó érkezett az országba – ebből 2,36 millió Kínából, 647 ezer Hongkongból – írja a CNN. A számok egyelőre nőnek, de július közeledtével kérdéses, hogy a félelem mekkora visszaesést okoz majd. A nyár közeledtével a kérdés tehát adott: vajon egy képregény és néhány jós befolyásolhatja-e egy fejlett ország idegenforgalmát? A válaszhoz lehet, hogy nem lesz elég az időjárás-jelentés – szükség lesz némi józan észre is.
(Borítókép: A Richter-skála szerinti 8,9-es erősségű földrengés Japán északkeleti partvidékén, amely miatt szökőárriadót rendeltek el a Csendes-óceánnal határos országokban 2011. március 12-én. Fotó: U.S. Navy / Getty Images)