Az influenszergyilkosságok egy borzalmas problémára világítanak rá

2025.05.21. 12:35
Sikeresek, fiatalok és szépek azok a mexikói és kolumbiai nők, akik gyilkosok célkeresztjébe kerültek. Ha hasítanak a TikTokon, máris rengeteg irigyük lesz, és az olyan patriarchális társadalmakban, mint Mexikó vagy Kolumbia, ahol az erőszak és a fegyverviselés is a mindennapok része, könnyen eltalálja őket egy direkt feléjük lőtt golyó.

Május 15-én jött a hír, hogy egy 23 éves mexikói influenszert meggyilkoltak Zapopan városában. A rendőrség az esetet nemi okból történt bűncselekményként, „nőgyilkosságként” kezelte. A fiatal mexikói influenszer, Valeria Márquez szépségápolási, sminkelési videóiról volt ismert, de agyonlőtték a szépségszalonban, ahol dolgozott. Másodpercekkel a tragédia előtt a nő még TikTokon közvetített élőben, amikor a gyilkos bement, lenémította a videót, majd agyonlőtte, egy pillanatra látható is az influenszer arca, mielőtt a közvetítés véget ért.

Mexikó Paraguay, Uruguay és Bolívia mellett a negyedik legmagasabb nőgyilkossági rátával rendelkező ország Latin-Amerikában, egy 2023-as adat szerint 100 ezer nőre 1,3 ilyen haláleset jut.

Nők nagy veszélyben

Két nappal a mexikói tragédia után egy kolumbiai influenszert lőttek le saját otthonában, a körülmények a helyi sajtó és közösségi média szerint kísértetiesen hasonlítanak Valeria Marquez ügyére.

Maria Jose Estupinan 22 éves modell és influenszer volt, míg ki nem oltotta az életét Cucuta városában egy futárnak öltözött férfi. Becsöngetett a fiatal nőhöz, és agyonlőtte a lányt. A gyilkosság sokkolta az országot, és szinte azonnal párhuzamot vontak az eset és a korábban Mexikóban történt hasonló bűncselekmény között.

Bár nem minden nő elleni gyilkosság nőgyilkosság, de az Amnesty International szerint 2020-ban Mexikóban a női gyilkosságok egynegyedét nőgyilkosságként vizsgálták, az ország mind a 32 államában jelentettek ilyen eseteket.

Estupinan halála fókuszba állítja, milyen komolyan kell venni a nők elleni erőszakot Kolumbiában. A Human Rights Watch nonprofit szervezet szerint az országban súlyos méreteket öltött a nemi alapú erőszak, amit fegyveres csoportok is elkövetnek. A túlélőknek aztán nem igazán segít sem az ellátórendszer, sem az igazságszolgáltatás. Az elkövetőket pedig ritkán vonják felelősségre.

Kolumbiában tavaly január és augusztus között 41 nő eltűnését jelentették, ebből 34 eset Cucutában történt, és a nők közül sokan még kiskorúak voltak.

NANE Egyesület bántalmazott nőknek és gyermekeknek szóló segélyvonala ingyenesen hívható a +36-80-505-101-es telefonszámon (h., cs., p.: 18:00–22:00, k.: 10:00–22:00, sze.: 12:00–16:00). Az egyesület segélyvonala külföldről a +36-1-267-4900-as telefonszámon érhető el. További információ az egyesület segélytevékenységeiről a nane.hu oldalon található.

Az Országos Kríziskezelő és Információs Telefonszolgálat a nap 24 órájában, Magyarországról ingyenesen elérhető a 06-80-20-55-20-as telefonszámon.

Az áldozatsegítéssel kapcsolatos valamennyi kérdésben 0–24 órában az ország egész területéről hívható az Áldozatsegítő Vonal a 06-80-225-225-ös telefonszámon.