Ritkán látható, több mint 110 éves fotókat mutatunk be a Fortepan gyűjteményéből. A képek 1906-ban készültek az Adrián, a kollekciót a Fortepannak adományozó család sem tud sokat az egykori tengerész rokonról, aki a fotókat készítette. Annyi biztos, hogy a Császári és Királyi Haditengerészet egyik hadihajóján szolgált, és megjárta az Adriai-tenger kikötőit, Fiumét, Cattarót, és közben képekben dokumentálta a magyar matrózéletet.
Az Osztrák–Magyar Monarchia haditengerészetét (Kaiserliche und Königliche Kriegsmarine avagy K. u. K. Kriegsmarine) a 19. és 20. század fordulóján kezdte a Monarchia fokozottan fejleszteni, szinte egyszerre épült egy sor páncélozott, nehéztüzérséggel felszerelt cirkáló, romboló, torpedónaszád és csatahajó, aminek köszönhetően az I. világháború kezdetére a világ 6. legnagyobb flottáját sikerült megalakítani.
A K. u. K. Kriegsmarine hajói a flotta 1918-as megszűnéséig két háborúban vettek részt: harcoltak a boxerlázadásban és részt vettek az I. világháború tengeri csatáiban. Az alábbi képek azonban nem háborús tevékenység közben mutatják be az Osztrák-Magyar haditengerészetet, hanem békeidőben, még jó pár évvel a nagy világégés előtt láthatjuk, hogy milyen volt a magyar matrózok élete.
Egy (talán 110 tonnás) torpedónaszád legénysége kikötői pihenőjét tölti. (Fotó:
FORTEPAN)
Bajuszosok, tengerészek - csoportkép notesszel, kalapáccsal, vödörrel valahol a fedélzetközben. (Fotó:
FORTEPAN)
Egy tucat szurtos magyar tengeri legény. A ruházatot elnézve joggal feltételezhetjük, hogy ők valamelyik hadihajó gépházában szolgáltak. (Fotó:
FORTEPAN)
Csendes pihenő halk gitárszóval a kikötői körlet egyik hálójában. A legtávolabb fekvő matróz A Nap című napilapot olvasgatja. (Fotó:
FORTEPAN)
Nehéz búvárfelszerelést viselő ember ereszkedik épp a vízbe egy hajó fedélzetéről. (Fotó:
FORTEPAN)
Nem tudjuk, hogy búvárkiképzést vagy -gyakorlatot, esetleg valami egyéb feladat végrehajtását látjuk. (Fotó:
FORTEPAN)
A körlet emeletes ágyai, jó vastag szalmamatracokkal, talán szellőztetés céljából kipakolva a partra. (Fotó:
FORTEPAN)
Ebéd egy torpedónaszád fedélzetén. A távolban kissé jobbra egy másik hadihajó. (Fotó:
FORTEPAN)
Az eredetileg vontatógőzösnek épült SMS Dromedar aknarakó hadihajó. (Fotó:
FORTEPAN)
Takarító matrózok és kerítésen száradó vásznak kölcsönöznek némi otthonosságot a kikötői életképnek. A Dromedar tatjáról kihajoló, cigizgető tengerész valószínűleg hasznos tanácsokkal segíti a munkát. (Fotó:
FORTEPAN)
Kis gőzhajtású csónak, a háttérben több lehorgonyzott hadihajó is látható, a háromkéményes valószínűleg egy Erzherzog Karl-osztályú csatahajó. (Fotó:
FORTEPAN)
Egy Habsburg-osztályú csatahajó. A 114 méter hosszú, króm-nikkel-acél ötvözetből készült, páncélozott hadihajók az I. Világháborúban az adriai tengeri ütközetekben vettek részt. A háború után brit kézbe kerültek, majd 1921-ben Olaszországban szétbontották őket. (Fotó:
FORTEPAN)
Életkép a fentebbi Habsburg-osztályú csatahajó fedélzetéről (Fotó:
FORTEPAN)
Pihenés a fedélzeten a napvédő ponyva – és az ütegek – árnyékában. A hajó fegyverzete: 3 db 24 cm-es Krupp löveg, 12 db 15 cm-es löveg, 10 db 7 cm-es Skoda gyorstüzelő löveg, 12 db 3,7 cm-es Vickers gépágyú, 4 db 8 mm-es Skoda géppuska, 2 db 45 cm-es víz alatti torpedóvető 6 db torpedóval, 20 db akna. (Fotó:
FORTEPAN)
Fiume látképe egy közeli magaslatról. A horizontot a császári és királyi haditengerészet hajóinak füstje homályosítja el. (Fotó:
FORTEPAN)
Nézzük meg közelebbről a hajókat. Ez itt az SMS Monarch partvédő páncélos. A 93 méter hosszú, 5878 tonna vízkiszorítású gőzös 1898. május 11-én állt szolgálatba. Fegyverzete: 4 db 24 cm-es Krupp löveg, 6 db 15 cm-es Krupp löveg, 2 db 7cm-es csónaklöveg, 10 db 4,7 cm-es Skoda löveg, 4 db 4,7 cm-es gyorstüzelő Hotchkiss löveg, 1 db 8 mm-es géppuska, 2 db 7 cm-es Uchatius csónaklöveg, 2 db vízvonal alatti, 45 cm torpedóvető. (Fotó:
FORTEPAN)
Monarch-osztályú partvédő páncélosból még kettő épült: az SMS Budapest és az SMS Wien. Hogy a képen melyik hajó látható a háromból, csak szakavatott szem tudná megmondani. (Fotó:
FORTEPAN)
Egy másik Habsburg-osztályú csatahajó. Az Osztrák–Magyar Monarchia Habsburg-osztályú pre-dreadnought csatahajóit (Schlachtschiff) a trieszti Stabilimento Tecnico hajógyárban építették, ahol három ilyen hajó épült, az osztálynévadó SMS Habsburg, a SMS Babenberg és az SMS Árpád. (Fotó:
FORTEPAN)
A képek készítője, hősi halált halt az I. világháborúban. (Fotó:
FORTEPAN)
Köszönet Tinku Balázsnak, a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum hajózási muzeológusának a poszt megírásához nyújtott segítségéért.
Felhasznált források: kuk-kriegsmarine.at és kriegsmarine.hu.
Kövesse az Indexet Facebookon is!
Követem!
Rovataink a Facebookon