Barkácságyú 2. - Elektronikus kísértet

Barkácságyú 2. - Elektronikus kísértet

2001. 03. 02., 10:42 | Frissítve: 2001. március 02., péntek 23:46

Kertitörpe A konyhabomba kapcsán már kiderült, milyen remek mulatság barátaink megtréfálása. Ha rákaptunk a káröröm édesnemes ízére, tökéletesíthetjük technikánkat. Míg a konyhabomba egyszeri meglepetés, az elektronikus kísértet akár hónapokig is üzemelhet a célszemély szobájában, mi pedig jót mulathatunk paranoid-misztikus személyiségtorzulásain.

Hozzávalók:
- 1 db olcsó, mutatós (nem "takaros", hanem mutatókkal ellátott) ébresztőóra
- 1 db kiszolgált hangszóró rádióból vagy magnóból
- 1 db laposelem
- derót
- mondjuk deszka vagy fémépítő-elem, amire az egészet rögzítjük

A kísértet azon az elven alapul, hogy ha a hangszórót tápláló drótokat kézzel összeérintjük, a bizonytalan érintkezés, a változó ellenállás meg egyéb, jelenleg ismeretlen áramügyi körülmények recsegést idéznek elő. Ezt a tevékenységet időzítjük, így a kaparászó, furcsa hanghatás éjjel kettőkor jelentkezik. Mivel lényegében véletlenszerűen hangzik fel és hallgat el, a szerkentyűt nehéz megtalálni, főleg ha a szobában káosz uralkodik. A pillanatokra felhangzó recsegés honnanjövését majdnem lehetetlen megállapítani, ha pedig megfelelő rezonáns dobozba helyezzük, akkor úgy tűnik, mintha mindenhonnan szivárogna a kapargás.

Természetesen a készülék nappal kettőkor is szörcsög, ám ilyenkor a környezet zajai elnyomják szegény poltergeistet, illetve a tréfa címzettje ritkábban van a szobában.

Elkészítés és telepítés

Minden családban elengedhetetlen egy-két kísértet
Vegyük le az óra számlapvédő üvegét (ami úgyis csak műanyag). Törjük, vágjuk vagy fűrészeljük le a percmutatót úgy, hogy lomhább társánál rövidebb lehessen. Most egy kicsiny kartonlapon készítsük el az áramkört záró kapcsolót: ez egy hajlékony és egy rögzített drótdarabból áll. Úgy csináljuk, hogy a fölötte majdan elhaladó mutató a pecket lenyomhassa, bekapcsolva a hangszórót (lásd ábránkat). Ha megvan, csatlakoztassuk a vezetékeket, a kartont pedig ragasszuk a számlapra éjfél és 2 óra közé. Forrasszuk az egyik huzalt a hangszóró megfelelő csapjához, a másikat a laposelemhez. Még egy drótra van szükség, amivel a másik pólust egyenesen a hangszóróhoz irányítjuk. Ezzel a kísértet elektronikai szerelése készen is van. Próbáljuk ki: az óramutató forgatásával zárjuk az áramkört. Ha minden rendben, légköri zajra hasonlító, szaggatott, esetleges, túlvilági zörejt hallunk. Jó.

Az órát, az elemet és a hangszórót minél kompaktabban rögzítsük egy darabka rétegelt lemezen vagy fémlapon. Ne kockáztassuk a hányaveti szerelésből eredő kudarcot! Állítsuk be az órát, tegyük az egészet egy jellegtelen dobozba, aztán ugorjunk át barátunkhoz. Igyekezzünk abba a szobába bejutni, ahol a koma az éjjeleket tölti, és várjuk, amíg egyedül maradhatunk. Gyorsan (ha lehet, már korábban) mérjük fel a terepet, és rejtsük a masinát olyan szekrénybe, ahol nem szokott turkálni. Régi játékokat, selejtezett ruhákat, efféléket tároló helyek a legmegfelelőbbek. Le is takarhatjuk a dobozt, de ez rontja a hatékonyságát. Ezután kuncogva kotródjunk haza.

Alkalmazási tapasztalatok

Az ijedt barát is barát
A szerzőnek volt szerencséje feltalálni és kipróbálni az elektronikus kísértetet; nem holmi álmodozásról van szó. Ha ismerősünk fogékony a misztikus-ufonikus témákra, akkor már másnap szóba hozza, hogy furcsa jelenségeket tapasztal. A poltergeist igazi haszna abban nyilvánul meg, hogy önuralomra tanítja készítőjét. Lehet, hogy néhányan gonoszságnak tartják az ilyen tréfálkozást, de ha elképzelik, milyen megterhelő egy hónapig hallgatni az egyre szövevényesebb elméleteket - hempergő jókedv nélkül -, akkor talán megtanulják becsülni azokat, akik vállalják ezt a megmérettetést.

Mert néha nagyon nehéz bólogató értetlenkedéssel hallgatni, hogy valami minden éjjel ólálkodik a szobában, valami láthatatlan, és a hang mindenhonnan hallatszik, és semmit sem lehet tenni. Nehéz megőrizni a szkepticizmust, ha kísértetekre vagy más természetfeletti jelenségekre terelődik a gyanú. És nem könnyű elnyomni a nyugtalan álmú lelkiismeret ébredezését, amikor a páciens már a tetőn mászkál éjjelente, hogy leleplezze az ott vadászó nyesteket, miközben a megtérés abszurd gondolata is foglalkoztatja. De ha van elég erőnk, ha nem kaccintjuk el magunkat idejekorán, és a szánalomnak is csak a maga idejében engedünk teret, akkor páratlan szórakozásban lehet részünk, és ezalatt sokat megtudhatunk az emberi psziché meglepő törékenységéről.

Sajnos egy efféle móka akár a baráti kapcsolat megromlását is eredményezheti - bár az ilyen sértődékeny baráttal amúgy se lehet mit kezdeni. Ezt kiküszöbölhetjük, ha egy éjjel segítünk neki megkeresni a kópégépet, és meg is találjuk. Az igazán tehetséges életművészek ekkor eljátszhatják a tanácstalan találgatást is: ki tehetett ilyet? Ehhez azonban szinte emberfeletti hidegvérre lesz szükségünk. De ha már tudjuk, hogy ártani csak akkor érdemes, ha abból profitálhatunk, hát próbáljunk annyit tanulni ezen a gyakorlaton, amennyit lehet. Más haszna ugyanis nincsen... esetleg cikket lehet belőle írni, viszont az most már plágiumnak számít.

hirdetés
hirdetés