|
Barkácságyú 1. - Konyhabomba-recept
14 éven aluliaknak nem ajánlott!
2001. 02. 12., 16:39 | Frissítve: 2001. február 13., kedd 13:44
Néha az ember egészen tulajdonképpeni kötődést alakít ki egyes tárgyakkal, élettelen dolgokkal. E sorok szerzőjének két alkotótársa például -akik a legnagyobb hatással voltak munkásságára - a Word és a Winamp nevű szoftverek. Még nagyobb a szerelem, ha az illető tárgyat mi magunk hoztuk létre. Ezért indítjuk útjára az Életmód + fegyver rovat új sorozatát, a Barkácságyút. Hasznos holmik, segítőkész szerszámok elkészítését tanítjuk meg olvasóinknak, hiszen mindenkiben ott lapul egy magányos ezermester. Mivel minden internetező potenciális pedofil és szélsőséges bombagyártó - tudjuk az ómédiából - először egy egyszerű konyhabombát mutatunk be.
|
A bomba szerkezete A szerző illusztrációja
|
Hozzávalók:
- 1 darab filmesdoboz vagy hasonló, szorosan záródó kapszula. A horgászathoz használt csontkukac-ól is megteszi, ha nincs kilyuggatva a fedele.
- 1 teáskanál szódabikarbóna
- korty tömény ecet vagy ecetsav
- 1 Martini-kupak vagy más olyan, felül nyitott kis edényhajó, amely bőven belefér a nagyobb dobozba
- esetleg szigetelőszalag
- meg cérna
Legelébb az ecetet a filmesdobozba zúdítjuk. Ezután a martiniskupakot félig megtöltjük szódabikarbónával, és óvatosan az ecetre ültetjük. Vigyázzunk, hogy a két anyag ne érintkezzen: az az akció kudarcát jelentheti. Most bezárjuk a dobozt, minél szorosabban. Akár körbe is tekerhetnénk szigetelőszalaggal, de az már kópéságnak számít Magyarországon. Ha megvan, csak el kell helyezni ravaszul. A cérna egyik végét ragasszuk a bombához, a másikat úgy rögzítsük, hogy az áldozat a bombát felboríthassa. Legjobb egy ajtóhoz kötni vagy tapasztani. Cérna nélkül is megoldható mindez, ha az ajtó tetejére biggyesztjük, vagy esetleg a megvetett ágyban a paplan alá állítjuk. Ezt befejezve el is illanhatunk vihogva.
|
Amikor a bomba felborul... Nagy az ijedtség!
|
Amikor a bomba felborul, az ecet reakcióba lép a szódabikarbónával. A reakció egy kémiai fogalom is, körülbelül azt jelenti, hogy egy vagy több anyagból egy vagy több anyag lesz. Ebben az esetben gáz képződik, márpedig a gázok általában nyúlánkabbak szilárd vagy folyékony társaiknál. Ezért a kapszulában megnő a nyomás, egyre csak dagad, próbálja visszatartani, másra gondolni, de az inger ellenálhatatlanul erősbödik, a vegyületek pezsegnek, fortyognak, tágulnak a gázok és akkor
nem bírja tovább -
a doboz hangos pukkanással felpattan, és bűzös tartalma szertefröcsög a környezetében. Bűzrepeszek hatolnak a gondosan belakkozott frizurába, rózsaolajból sajtolt öblítővel macipuhává varázsolt ruhácskákba, a drága testápoló szagpáncéljába. Méltatlankodó káromkodások lobbannak, aztán szertefoszlanak az ecetfelhőben. Ilyenkor az ember már általában a földön fetreng; vagy a furfangosan megszerzett káröröm miatt, vagy mert saját maga borította fel a gonosz kis pokolgépet. Ha ez történik, szopogassunk magyar közmondásokat, illetve az akimásnak vermetás kezdetű litván óvodásdalt.
Mire jó?
Raffia halála
|
Raffia igazi borsodi punklány volt, jó tanuló, barátságos, mélyen hívő, mégis érzéki teremtés. 1992 decemberében viszont váratlanul - anarchoszindikalista udvarlója hatására - egy ilyen konyhabombával állított be a Miskolci Hőerőmű portájára. Azt követelte, állítsák le a környezetszennyező erőművet, különben felrobbantja a bűzbombát. A biztonsági őr azonban kinevette, majd torkon ragadta, és az ecetet mind a szájába gyömöszölte. Raffia hazaérve több liter hideg vízzel próbálta leöblíteni a fanyar utóízt; egy napra rá tüdőgyulladást kapott és még este meghalt. A jogvédők felháborodása ellenére az őrt felmentették.
(Borsod-Abaúj-Zemplén megyei álmoskönyv és kalendárium, 1993)
|
| | |
A konyhabomba csínyfegyver. Arra való, hogy barátainkat próbára tegyük: milyen mértékű aljasságot - vagy felülről közelítve: turpisságot - viselnek el. Használható testvérek közti nemes-nemtelen bosszúháborúhoz, vagy iskolai csínyekhez. Ha be tudunk jutni észrevétlenül a szertárba vagy a tanáriba, pillanatok alatt telepíthetjük. Munkahelyen turkálásdetektor szerepét töltheti be: szekrényünket vagy fiókunkat eltávolíthatatlanul beszennyezve jelzi, ha valaki óvatlanul kutatott a holminkban. Nem felel meg azonban köztörvényes bűncselekményekhez: zsaroláshoz vagy fenyegetéshez, sem öngyilkos merénylethez. Könnyen úgy járhatunk, mint Raffia, a miskolci anarchoszindikalista lány (lásd keretes írásunkat).
Egyvalamire azért ügyeljünk. Sose tegyünk olyat embertársainkkal, amit magunknak nem kívánunk, kivéve ha a puszta kárörömnél több hasznunk is származik belőle.
|
hirdetés
|