A horvát főügyészség tovább vizsgálódik a Mol-INA-ügyben
Stjepan Mesic horvát államfő korábban közölte: jónak látná, ha a korrupcióellenes hivatal (USKOK) kikérdezné Ivo Sanader volt kormányfőt és Damir Polancec volt miniszterelnök-helyettest arról, milyen feltételek mellett adták el az INA részvényeinek egy részét a Molnak.
A DORH szerint az iratok vizsgálatára azért van szükség, hogy megállapítsák: a tulajdonszerzésre vonatkozó szerződések ártottak-e Horvátország érdekeinek. A főügyészség rögtön azután kérte be a Mol és az INA viszonyával, valamint a horvát társaság gázüzletágával kapcsolatos szerződéseket, hogy a horvát kormány közzétette honlapján a részvényesi szerződés módosítását és kiegészítését.
Mesic a horvát rádióban sugárzott nyilatkozatában úgy vélekedett: bár az adásvételi szerződést nyilvánosságra hozták, a közvélemény továbbra sem szerzett tudomást arról, hogy Horvátország mit nyert az ügylettel és mekkora pénzről volt szó. Mesic azt állította, többször is beszélt Sanaderrel (aki július elsejéig állt a jobbközép irányultságú horvát kormány élén), ám mindannyiszor azt a választ kapta, hogy az egész ügyet Polancec intézte, aki akkoriban a gazdasági miniszteri tisztséget is betöltötte. "A horvát közvélemény soha nem tudta meg, hogy mit intézett Polancec” - fűzte hozzá a horvát elnök.
Erre reagálva Jadranka Kosor horvát kormányfő leszögezte: sem a Sanader vezette előző, sem a jelenlegi kormány nem adott el egyetlen állami tulajdonú INA-részvényt sem, csupán a horvát háborús veteránokat támogató alap részvénycsomagját. Állami tulajdonú INA-részvényt a Sanader-kormány előtt hivatalban lévő, Ivica Racan vezette kormánykoalíció adott el a Molnak.
A horvát kormány közleményében emlékeztetett arra, hogy a Mol tavalyi, a közkézhányadra tett részvényvásárlási ajánlatának eredményeként vásárolt INA-részvényeket, nem vett INA-papírt a horvát államtól, a zágrábi kormány pedig továbbra is fontos szerepet játszik a cég irányításával kapcsolatos minden fontos döntés meghozatalában.
Az INA-ban a horvát államnak jelenleg 44,85 százalékos részesedése van, míg a Molnak 47,16 százalékos a tulajdoni hányada. A többi részvény kisrészvényesek tulajdonában van. A horvát közszolgálati televízió és rádió idézte a Mol közleményét, amelyben a magyar társaság szintén azt hangsúlyozta, hogy legutóbbi horvátországi tranzakciója során egyetlen INA-részvényt sem vásárolt a horvát államtól.