Londonban már nyári IMF-megállapodással számolnak

2012.03.11. 19:43
Elemzők tavasz helyett most már nyárra várják, hogy meglegyen a megállapodás Magyarország IMF/EU-hitelprogramjáról. Szerintük kevés hozadéka lenne, ha Magyarország otthagyná a tárgyalóasztalt, az euró forintárfolyamának legutóbbi megugrása is arra hívta fel a figyelmet, hogy milyen értékes lehet egy védőháló.

A nyár elejéig kitolódhat a megállapodás a Magyarországnak nyújtandó IMF/EU-hitelkeretről - jósolták legújabb előrejelzésükben londoni felzárkózó piaci elemzők, akik szerint az eddigi tapasztalatok alapján csekély a valószínűsége, hogy a kötelezettségszegési eljárások az EU-bíróság elé kerülnek.

A Morgan Stanley bankcsoport londoni befektetési részlegének felzárkózó piaci elemzőstábja - amely eddig a legderűlátóbbak között volt a megállapodás időpontjával kapcsolatban a londoni elemzői közösségen belül - befektetőknek összeállított hétvégi helyzetértékelésében azt írta: a kormánynak valószínűleg el kell fogadnia, hogy  "elkerülhetetlen a szuverenitás valamelyes mértékű feladása" az IMF/EU-megállapodás fejében.

Abból a feltételezésből kiindulva, hogy az összes vitás kérdést megnyugtató módon rendezni kell még a hitelkeretről szóló hivatalos tárgyalások megkezdése előtt, a megállapodás időpontja most már valószínűsíthetően májusra-júniusra tolódik ki - áll a Morgan Stanley értékelésében.

A ház citybeli közgazdászai ugyanerről szóló előző, múlt hónapban összeállított előrejelzésükben még 75 százalék körüli esélyt adtak annak, hogy az IMF/EU-megállapodás márciusban vagy áprilisban létrejön.

A londoni elemzői közösségben azonban most már általános az a vélekedés, hogy nyár előtt nem várható egyezség Magyarország, az IMF és az EU között az új hitelprogramról.

A City egyik legnagyobb befektetési bankcsoportja, a Barclays Capital felzárkózó piaci közgazdászai befektetőknek minap összeállított áttekintésükben megerősítették azt a várakozásukat, hogy az IMF/EU-programról szóló hivatalos tárgyalások nehezek és időigényeseklesznek, és több tárgyalási fordulóra lesz szükség a megállapodásig.

A Barclays Capital elemzőstábja ennek alapján jelenleg azzal számol, hogy a legjobb esetben az idei harmadik negyedévben kezdődhet az IMF/EU-program végrehajtása.

A ház londoni szakértői közölték: változatlanul az a véleményük, hogy a kormány megállapodásra törekszik egy elővigyázatossági jellegű hitelcsomagról, ám lehetséges, hogy a tárgyalásoknak csak a forint újabb gyengülése ad majd lendületet.

A Barclays Capital közgazdászai a következő hónapokra 290-305 forint/eurós árfolyamsávot valószínűsítettek elemzésükben.

A Bank of America-Merrill Lynch bankcsoport londoni globális piacelemző részlegének (BofA Merrill Lynch Global Research) európai feltörekvő térségi közgazdászai, akik a minap Budapesten tettek tájékozódó látogatást, tapasztalataikról Londonban ismertetett beszámolójukban úgy ítélték meg, hogy "Magyarország halad ugyan az előfeltételekről szóló tárgyalásokkal, de lassan".

A cég londoni elemzői úgy vélekedtek, hogy ez az előkészítő szakasz még egy további hónapot vehet igénybe, és a programról szóló hivatalos tárgyalások ezután kezdődhetnek.
A Bank of America-Merrill Lynch londoni stábja szerint "a felmerült nézeteltérések egyike sem áthághatatlan, ugyanakkor a vitás kérdések egyike sem tűnik gyorsan megoldhatónak".

Mindezek alapján a ház londoni felzárkózó piaci elemzői úgy értékelték, hogy az idei második negyedév végére még mindig elérhető ugyan a megállapodás az IMF/EU-hitelprogramról, de megvan a kockázata a késésnek.

A Morgan Stanley londoni elemzői hétvégi helyzetértékelésükben úgy vélekedtek, hogy "kevés hozadéka lenne, ha Magyarország otthagyná a tárgyalóasztalt ... az euró forintárfolyamának legutóbbi megugrása is arra hívta fel a figyelmet, hogy a kockázati környezet mennyire volatilis, és hogy milyen értékes lehet egy védőháló".

A ház előrejelzése szerint az IMF/EU-megállapodás aláírásáig nem lesznek meg a feltételei annak, hogy a Magyar Nemzeti Bank csökkenthesse jelenleg 7,00 százalékos alapkamatát.

A Morgan Stanley elemzői - az Európai Bizottság azon minapi döntésével kapcsolatban, hogy a brüsszeli testület az adatvédelmi hatóság függetlensége és a bírói tevékenység felső korhatára tekintetében folytatja Magyarország ellen a gyorsított kötelezettségszegési eljárást - hangsúlyozták elemzésükben, hogy a hasonló ügyek 95 százalékában megoldás születik, még mielőtt a vitás kérdések az Európai Bíróság elé kerülnének.