40 milliárd az OTP profitja
További Gazdaság cikkek
Az OTP idei második negyedéves korrigált adózott eredménye 52,3 milliárd forint volt, 41 százalékkal több az egy évvel korábbinál, és 28 százalékkal az előző negyedévinél. Ez az eredmény az egyedi tételekkel, egyebek mellett a bankadóval, illetve 2013-ban a tranzakciós illeték elmaradása miatti egyszeri fizetési kötelezettséggel korrigált összeg. A javulást a jelentés döntően a 65 százalékkal alacsonyabb társasági adóterhelésnek tulajdonítja, hiszen a korrigált adózás előtti eredmény gyakorlatilag megegyezik az előző negyedévivel.
A vártnál magasabb profit mögött részben az áll, hogy a bankcsoport összes bevétele, azon belül pedig főként a magyar, az orosz és az ukrán operációnak köszönhetően a díj- és jutalékbevételek alakultak a vártnál jobban – írja a portfolio.hu. Ezen felül pozitívan hatott a sajátrészvény-csereügylet egyedi eredménye, a magyar állampapír portfólión realizált árfolyameredmény javulása és egy adópajzs hatás miatt az effektív adóterhelés jelentős csökkenése.
A működési eredmény 2 százalékkal javult. A nettó kamatbevétel 2 százalékkal, a nettó díj- és jutalékeredmény 13 százalékkal, az egyéb nem kamatjellegű bevétel 30 százalékkal javult egy év alatt. Eközben a működési költségek 10 százalékkal emelkedtek, a kockázati költségek 7 százalékkal csökkentek. Az OTP Csoport első félévi korrigált adózott nyeresége 93,1 milliárd forint, 15 százalékkal nagyobb a tavalyi első félévinél, míg a korrekció nélküli 4 százalékkal 51,8 milliárd forintra csökkent százalékkal marad el a bázisidőszak teljesítményétől.
Több a rossz hitel
A hitelportfólió minősége tovább romlott, a 90 napon túl késedelmes portfólió aránya 20,8 százalékra emelkedett, fedezettségük ezzel együtt (78,6 százalék) 2 százalékponttal nőtt. A problémás hitelképződés a második negyedévben jelentősen megugrott, nagysága elérte a 90 milliárd forintot, ezzel megtört a 2012 második fele óta összességében érvényesülő csökkenő trend – állapítja meg a jelentés, kiemelve, hogy bár szinte valamennyi leánybanknál gyorsult a 90 napon túl késedelmes állomány növekedése, a legnagyobb mértékű romlás Oroszországban és Ukrajnában történt.
A visszaeső negyedéves orosz és ukrán eredmények következtében jelentősen mérséklődött a külföldi leánybankok eredmény-hozzájárulása. Szemben az első negyedév 18,5 milliárd forintos külföldi adózott eredményével a második negyedévi profit-hozzájárulás mindössze 12,8 milliárd forint. A jelentés szerint a bolgár leánybank továbbra is kiválóan teljesít (11 milliárd forinttal gyarapította a csoport nyereségét), nyereséges a horvát, a szlovák és a montenegrói érdekeltség, de továbbra is veszteséges a román és a szerb leánybank.