Nem szeretjük az alapjövedelmet
További Gazdaság cikkek
- Kevesen beszélnek róla, pedig mindent átír: hamarosan újfajta euró jöhet
- A fordulat kapujában a magyar építőipar
- Már kormányrendelet rögzíti a minimálbér és a garantált bérminimum összegét
- Újabb ütést kapott Németország az energia terén, ez más országokra is hatással lehet
- Sikersztori a magyar bankszektorban: lezárult a Gránit Bank részvényjegyzése
Az alapjövedelem ötlete egy konkrét alapjövedelem-koncepció, a LÉT múlt heti bemutatója után járta keresztül-kasul a magyar közbeszédet. Az Index már korábban is írt az ötletről, és itt szájbarágó formátumban is olvashat a konkrét koncepcióról. A Századvég most kutatást végzett azzal kapcsolatban, hogy a magyar lakosság hogyan vélekedik az ötletről.
Ebből az derült ki, hogy a magyar lakosok több mint kétharmada nem ért egyet azzal, hogy mindenkinek feltétel nélkül, alanyi jogon járjon 50 ezer forint alapjövedelem, míg 30 százalék azok aránya, akik támogatják az elképzelést. A tanulmány alapján az alapjövedelem bevezetéséhez több feltétel kötődne.
Nem jó, ha csökkenti a munkabért és a nyugdíjat
A megkérdezettek közel háromnegyede (72 százaléka) nem értene egyet az alapjövedelem bevezetésével, amennyiben az 50 ezer forint bele lenne számolva a munkabérbe és a nyugdíjba. Emellett a LÉT-pénz fedezetéül megszüntetnék a családi adókedvezményt, valamint több szociális juttatást is, mint a segélyek, a gyes és a gyed. Az eredmények szerint e két további feltétel mellett még alacsonyabb a modell támogatottsága a lakosságon belül (78, illetve 80 százalék nem értene egyet vele).
Ami a modell bevezetésének lehetséges gazdasági és társadalmi hatásait illeti, a válaszadók több mint háromnegyedének véleménye szerint nem bírná el a magyar gazdaság a modell bevezetését, vagyis a jelenlegi gazdasági körülmények között nem biztosítható a mindenkinek feltétel nélkül járó alapjövedelem.
Mindent, csak ingyenélőket ne!
A kutatás alapján elmondható továbbá, hogy a lakosok többsége (61 százaléka) szerint a modell bevezetése hátrányosan hatna a munkavállalásra is, azaz hatására kevesebben dolgoznának. Minden negyedik lakos válaszolta azt, hogy az alapjövedelem bevezetése nem befolyásolná a munkavállalást, mindössze 7 százalékuk szerint dolgoznának többen.
A felmérés rávilágít arra, hogy a magyar emberek értékrendjében fontos szerepet tölt be a munka, a lakosság jelentős többsége kiáll amellett, hogy általánosságban az embereknek inkább munkából kellene megélniük (89 százalék).
A kutatás módszertana
A Századvég telefonos kérdőíves közvélemény-kutatást végzett 2014. január 15–16-án, amelynek során 1000 véletlenszerűen kiválasztott felnőttkorú személyt kérdezett meg CATI-módszerrel. Az elemzésben közölt adatok legfeljebb plusz-mínusz 3,2 százalékponttal térhetnek el a mintavételből fakadóan attól az eredménytől, amit az ország összes felnőtt lakosának megkérdezése eredményezett volna.