Fordulóponthoz értünk: a napenergia már jobban megéri, mint a fosszilis

D KOM20151014009
2016.12.26. 16:49 Módosítva: 2016.12.29. 09:29

A Világgazdasági Fórum (WEF) szerint 2016-ban elérkezett az idő, amikor a napenergiába beruházni már jobban megéri, mint a szén-alapú energiaforrásokba - írja a Quartz. 

A WEF számításai alapján  a világ harminc országában már ugyanannyiba kerül, vagy akár olcsóbb is a szél- és napenergia, mint a fosszilis tüzelőanyagokból nyert, a trend pedig folytatódik: néhány éven belül mindenhol pénzügyileg kifizetődőbbé válnak majd a megújulók. 

Az USA-ban 2016-ban elképesztő fokozatba kapcsolt a napelem-telepítés, az idei összes új napelem számát az idővel elosztva az év minden percére 125 felszerelt panel jutott a Solar Energy Investment Association adatai szerint. A többi áramforrással összehasonlítva is mindent lenyomnak a napelemek, az USA-ban a 2016-ban hálózatra kapcsolt új kapacitások közül fölényesen, 11,2 gigawattal nyert a napenergia a második helyezett gáz mögött, ami csak 8 gigawattot tett ki. 

A piaci szereplők számára is egyre vonzóbb a megújuló-iparág, mivel hosszútávon jövedelmező, kis kockázatú befektetések terepe. Ha pedig még több pénz áramlik a fejlesztésbe, az felgyorsítja a terjedést is, amire nagy szükség lenne, elemzők szerint ugyanis jelenleg még nincs annyi tőke az iparágban, amivel meg tudnánk előzni a klímaváltozás katasztrofális hatásait.

A párizsi klímaegyezményben 1 billió dollárnyi befektetett pénz szerepel, tavaly pedig még csak 286 milliárd dolláron álltunk. A befektetést akadályozó tényezők többnyire nem annyira gazdaságiak, inkább politikaiak a WEF szerint, sok a szabályozói bizonytalanság, a pénzügyi intézmények a megújulók területén még nem alakítottak ki olyan szabványosított eszközosztályt, ami megnyugtató lenne a befektetők számára.

Mindazonáltal az árak változása megbízhatóan tolja a piacot a megújulók irányába, a modellek szerint egy-két évtizeden belül a napenergia ára már csak a fele lesz a szénből vagy gázból kinyerhető áraménak.