Pert vesztett az Exim, fény derülhet a furcsán kiosztott 16 milliárd titkaira
További Gazdaság cikkek
- Brüsszelt az ág is húzza: kormányválság után itt az újabb csapás
- Végre kiderült, hogy ki áll a kötelező visszaváltás mögött
- Nagy Márton kibontja a rejtélyes csomagját, most ítéletet mondanak róla
- Egekbe szökött az őrölt fűszerpaprika ára, valahol már átlépte a lélektani határt
- Hatalmas leépítés jön a Boeingnál: Több ezer embert bocsátanak el a következő hónapokban
Első fokon pert nyert Schiffer András volt országgyűlési képviselő (LMP), miután a Fővárosi Törvényszék az alapkezelők számára kiírt pályázatra beérkezett dokumentumok kiadására kötelezte az Eximbankot szerdán.
Mint azt korábban megírtuk, a 16 milliárd forintról szóló pályázat feltételei elég szokatlanok voltak: magántőkét nem kértek, és nem hagytak túl sok időt a pályázóknak, 2015 november 30-án jelent meg a kiírás a holnapon, december 10-e volt a határidő, eredetileg 11-én hirdettek volna eredményt. Később adminisztrációs hibára hivatkozva az eredményhirdetést halogatták.
Már akkor részletesen elemeztük, hogy a Gubicza Ágoston és Boris Mihály által vezetett GB&Partners biztosan megfelel a szakmabeliek szerint személyre szabottnak tűnő feltételeknek. Emellett a céget és a bankot is egyaránt fűzték Rogán Antalhoz szálak. (Például Gubicza Ágoston felesége Rogán Antal exneje, Sonnevend Alexandra, aki Rogán első gyerekének anyja is.) Később kiderült, valóban a GB&Partners a befutó. Ezután indítottak pert a pályázati dokumentumok nyilvánossága érdekében.
A testület mostani indoklása szerint a pályázati dokumentumok nem minősülnek üzleti titoknak, mivel az Eximbank közfeladatot lát el. Az ítélet szerint azonban a pályázaton vesztes magánszemélyek és a pályázati anyagokban érintett magánszemélyek személyes adatai nem hozhatók nyilvánosságra.
Az ítélet kihirdetését követően a pert indító Schiffer András elmondta: az adatok nyilvánosságra hozatalával kiderülhet, hogy az Eximbank pályázati kiírásán volt-e valódi verseny. A volt országgyűlési képviselő szerint nem elegendő a nyertes pályázó alapadatainak ismerete: valamennyi pályázat dokumentációjára, azok összehasonlítására és a bírálati mátrix megismerésére szükség van.