Kinyírja a lakástakarékokat a kormány
További Gazdaság cikkek
- Kiemelkedő teljesítmény: az OTP-t négy országban a legjobb banknak választották
- Két nap alatt elkapkodták a Wizz Air újítását, most újra elérhető
- Megújul a magyar kukásautóflotta, több tízmilliárdot szánnak rá
- Csaknem 50 milliárd forint vissza nem térítendő támogatásra pályázhatnak a kkv-k
- Földútelágazáshoz érkezett Magyarország – felemelkedés vagy elszalasztott lehetőség?
Megszünteti a kormány a lakástakarékpénztári konstrukciók állami támogatását – derül ki abból a módosító javaslatból, amit a fideszes Bánki Erik egyéni indítványként nyújtott be a parlamentnek. A módosítót már kedden elfogadhatják.
A törvényjavaslat indoklása szerint a 20 éve működő lakástakarék-konstrukció állami támogatása
nem szolgálja eredményesen az otthonteremtési célokat, miközben a szolgáltatók az állami támogatás egy részén is extraprofitot realizálnak.
A szöveg szerint idén több mint 70 milliárd forintra rúghat már összesen a lakástakarékokra adott állami támogatás mértéke, miközben 2010 óta a négy lakástakarékpénztári szolgáltató közel "60 milliárd forint extraprofitot realizált".
Az általános indoklásban olvasható még, hogy "a lakástakarék-program mára egy, az állam és az adófizetők számára költséges, de nem hatékony konstrukcióvá vált. Miközben az összes öngondoskodási megtakarításnak csak az egyharmadát teszi ki a lakástakarékban tartott összeg, addig az összes ilyen jellegű állami támogatás háromnegyede kerül évente a lakástakarék-pénztárakhoz."
További probléma a programmal a kormány szerint, hogy a megtakarításokból jellemzően nem épültek új lakások, márpedig ez a kormány fő célja az utóbbi időben. Az indoklás szerint a csok jobban szolgálja a kormány céljait a lakhatási támogatások területén, vélhetően azt szeretnék, ha a jövőben mindenki valamilyen csok-konstrukcióban gondolkodna, aki lakástámogatást kér (vagyis vállalna a lakásvásárlás mellé gyereket is). A másik lehetőség, hogy a Rogán Antal-féle "lakáslottó", avagy a mérsékelten népszerű Nemzeti Otthonteremtési Közösségek irányába is próbálnák terelgetni az embereket.
A törvény visszamenőlegesen természetesen nem lesz érvényes, tehát a már megkötött szerződésekre kifizetik az állami támogatást, de a hatályba lépéstől számítva viszont nem igazán lesz értelme lakástakarékot kötni, hiszen ebben a konstrukcióban éppen az volt a jó biznisz, hogy az állam hozzátett 30 százalékot a lakáscélú megtakarításhoz. Akinek már meglévő szerződése van, az a módosító értelmében csak úgy hosszabbíthatja meg a megtakarítási periódusát (4 évesről 10 évesre), hogy a meghosszabbított időre már nem jár az állami támogatás.
A módosító várhatóan gyorsan át fog menni, mert már tárgysorozatba vette az Országgyűlés gazdasági bizottsága, és kivételes eljárásban kíván foglalkozni vele a parlament. Ez azt jelenti, hogy
hétfőn megtárgyalják, és kedden már szavazhatnak is róla,
ami egyben arra a kérdésre is válasz, hogy lesz-e még idő a törvény elfogadása előtt lakástakarékot kötni azoknak, akik mostanában szerettek volna: nem lesz, illetve csak a hétfő nap maradéka és a kedd.
A lakástakarékpénztár egyébként elég népszerű konstrukció volt a lakásra gyűjtők körében, ugyanis a szerződések halmozásával és az állami támogatáson felül választható kedvezményes hitellel elég szép összeghez hozzá lehetett jutni néhány év takarékoskodással, egyéb feltételektől mentesen.