Új negatív rekord: 369 forint fölé ment az euró árfolyama
További Gazdaság cikkek
-
Ideje átgondolni a pályaválasztást: a mesterséges intelligencia arannyal kövezi ki a karrierutakat
- Pokoli üzleteket kötött a magyar italóriás
- Most már hivatalos: csere a KSH élén
- Elképesztő csapdát állíthatott magának az Orbán-kormány
- Ismét Magyarországon palackozhatják a világ egyik legnépszerűbb üdítőjét
A forint újabb negatív csúcsot állított be kedd este, a mélyponton 361,8 forintot kellett adni a devizapiacon egyetlen euróért. Szerda délelőttre aztán a helyzet tovább súlyosbodott és ismét rekord dőlt, 11 körül már 365 forint volt egy euró, kisvártatva pedig még tovább süllyedt:
Délután 2 után több mint 369,4 forintot ért egy euró,
ami mintegy 2 százalékos romlást jelent. Ugyanekkor 335,6 forintba került egy dollár, ez már 3 százalék körüli esés. A Portfolio.hu azt írja, hogy szerda estére, valószínűleg az MNB új intézkedésekről szóló bejelentésének hatására visszaerősödött a forint, kora este már majdnem megközelítette a kedd esti - akkor még negatív rekordnak számító - szintet, majd 362,8 forint körül stabilizálódott egy euró ára.
A forintgyengülés régóta tartó folyamata azután szabadult el igazán, hogy az MNB hiteltörlesztési moratóriumot kezdeményezett (amit aztán a kormány a többi régiós kormányzathoz hasonlóan meg is lépett) a koronavírus-válság gazdasági hatásainak kompenzálására, azóta nem talál magára a magyar fizetőeszköz.
Kolba Miklós, az ING senior corporate sales dealere szerint ugyanakkor a mostani gyengülési hullám hátterében már az állhat, hogy
a piac bizalmatlanul fogadta a koronavírus-törvényt, túlzónak találhatják a szereplők a kormány által kapott felhatalmazást.
Vagyis nem annyira a gazdasági, inkább a politikai kockázatokat árazzák így a befektetők. Kolba szerint addig maradhat a mostani, gyengülő állapot, ameddig esetlegesen meg nem jelenik az első olyan rendelkezés, ami azt bizonyítja, hogy nem él vissza a kormány a hatalmával, egy ilyen ugyanis nyugtatólag hatna a piacra.

A szerdai fejlemények egyelőre nem a visszafogottságról árulkodnak: ugyan a felhatalmazási törvényként elhíresült, veszélyhelyzeti rendeletekre vonatkozó jogszabállyal kapcsolatban nem történt új fejlemény, a kormány egy új salátatörvényben egy sereg dologhoz nyúlt hozzá váratlanul. Például veszélyhelyzet esetére jelentősen csorbítanák a polgármesterek jogkörét, jogilag ellehetetlenítenék a nemváltoztatást és keresztbe tesznek a főváros a Városligetre vonatkozó változtatási tilalmának.
Arról, hogy a magyar gazdaság szempontjából mik a gyenge forint várható hatásai, itt írtunk bővebben.
Vannak, akiknek már nincsenek kérdéseik,
És vannak, akik az Indexet olvassák!
Támogasd te is a független újságírást,
hogy ebben a nehéz helyzetben is tovább dolgozhassunk!
Kattints ide!