Hangulatos levelezést folytatott Orbán és az Európai Szakszervezetek Szövetségének vezetője
További Gazdaság cikkek
-
Nagy István köszönetet mondott az agrárszakképzésben dolgozó tanároknak
- Mostantól szigorúbban ellenőrzi a NAV az automatákat
- Lefulladt a globalizáció, ennek hamarosan meg is érezzük a hatását a Fitch szerint
- Nagy Márton az Indexnek: Mindenkit felkeres majd a bankja, hogy eddig mennyit bukhatott
- Olyat lépett az ingatlanpiac, amire közel egy éve nem láttunk példát
Luca Visentini az Európai Szakszervezeti Szövetség (ETUC) főtitkára néhány napja nyílt levelet írt Orbán Viktornak, amelyben aggodalmát fejezi ki azokkal az intézkedésekkel kapcsolatban, amelyekkel a magyar kormány enyhítené a koronavírus-járvány miatt várható gazdasági károkat. Orbán Viktor válaszáról Havasi Bertalan írt az MTI-nek.
ETUC: Nincs konzultáció a szociális partnerekkel
Az Európai Szakszervezeti Szövetség vezetője többek között azt írta, "üdvözli a koronavírus nemzetgazdaságra gyakorolt hatásainak enyhítését célzó kormányzati lépéseket, de sajnálatát fejezi ki amiatt, hogy a törvénytervezetekről semmiféle konzultációt nem folytattak a magyar szociális partnerekkel". És miközben a koronavírus járvány rendkívüli kihívásokkal jár, a fékek és ellensúlyok rendszerét, a demokratikus normákat fenn kell tartani.
Ezért arra "szólította fel" a magyar kormányt, hogy az egyrészt "tárgyaljon a szociális partnerekkel az intézkedések kiegyensúlyozott végrehajtása érdekében", másrészt hogy "garantálja, hogy a munkajog biztosítja a munkavállalók és munkáltatók közötti erőegyensúlyt, különös tekintettel a kollektív érdekvédelemre".

Az európai szakszervezeti vezető szerint aggályosak a Munka Törvénykönyvének azon változtatásai, melyek „a munkavállalási szabályokat rugalmasabbá teszik, hogy a munkaadók és a munkavállalók könnyebben meg tudjanak egyezni egymással.” Szerinte "ezzel a lépéssel a Munka Törvénykönyve az EU foglalkoztatási jogát, annak teljes, vagy részleges megsértésével sebezhetővé teszi".
Orbán: Megtisztelő, hogy írt
Orbán Viktor a szakszervezeti vezetőnek küldött válaszlevelében azt írta:
ritka megtiszteltetés a magyar miniszterelnök számára, hogy levelet kaphat Öntől. A mostani koronavírus-járvány okozta gazdasági bajok indokolják az Ön különleges gesztusát. Örömmel látom, hogy nyomon követi a magyar kormány és a magyar nép koronavírus legyűrése érdekében folytatott erőfeszítéseit.
A miniszterelnök bátorítónak nevezte, hogy ilyen nehéz helyzetben is számíthatnak a szakszervezetek figyelmére. Biztosította a főtitkárt, hogy "meggyőződésünk, szándékaink és céljaink most is egybeesnek".
Orbán Viktor emlékeztette Luca Visentinit arra, hogy az elmúlt tíz évben Magyarországon - talán egyetlenként Európában - sikerült felépíteni egy munkaalapú gazdaságot. "Mint bizonyára Ön is tudja, ezzel térdre kényszerítettük a munkanélküliséget, amely a mi kormányzásunkat megelőző időszakban jóval meghaladta a tíz százalékot. Ez azt jelenti, hogy a magyar kormány, a mostani válságkezelő intézkedései során bátran támaszkodhat a 2009-es válság idején kialakított politikájának tapasztalataira" - folytatta.
A kormányfő megjegyezte, a magyar tapasztalatokat az elmúlt tíz évben is készek voltak megosztani az érdeklődőkkel. És hozzátette, a munkahelyek megőrzése és új munkahelyek teremtése áll kormánya válságkezelő programjának középpontjában.
"Biztosíthatom Önt, annyi munkahelyet fogunk létrehozni, amennyit a koronavírus elpusztít"
- írta. "Együttérzését, szolidaritását és bátorítását a magyar nép nevében köszönöm!" - zárta levelét Orbán.