Mészáros Lőrinc után Tiborcz István is kiszáll az Appeninnből
További Gazdaság cikkek
- Öveket becsatolni: minden jel arra utal, hogy nem 2025-ben oldódnak a lakhatási nehézségek
- Hétfőtől bezárja kapuit az ikonikus gyógyfürdő nagy része
- Nagy Márton ismertette, milyen évet zárt a reptér 2024-ben
- Újabb szankció érkezett Washingtonból, ezt már nálunk is mindenki megfizetheti
- Németország most földbe döngölheti Orbán Viktor ígéretét
Eladná az Appeninn Nyrt.-ben meglévő 29,3 százalékos tulajdonrészét a BDPST Zrt. ingatlanfejlesztő és –forgalmazó társaság – jelent meg egy közlemény a Budapesti Értéktőzsde honlapján. Az eladó megkezdte a potenciális vevők felkutatását.
Elég gyakran változnak mostanában a tulajdonosok az Appeninn Holding Nyrt. tőzsdei részvénytársaságban.
Az eredetileg Ádámosi György, majd Mészáros Lőrinc, végül Tiborcz István nevével fémjelzett ingatlanos cégben a legutóbbi időszakban a BDPST Zrt. volt a legnagyobb tulajdonos, de alig pár nappal azután, hogy a Mészáros-család teljesen eladta a részesedését, most a miniszterelnök veje is bejelentette, hogy kiszáll.
Ki lesz a meghatározó ember?
Azt egyelőre nem lehet tudni, hogy a BDPST kinek értékesíti majd a pakettet, Mészárosék mindenesetre pár napja annak az erdélyi származású, diósdi lakcímmel rendelkező Balázs Attilának adták el a tulajdonuk utolsó részletét, aki sok kormányzati megbízást kapott az elmúlt években, még a Puskás Stadion építésén is dolgozott. A mostani közlemény róla nem szól, így vélhetően ő marad továbbra is a tulajdonosi struktúrában.
Ebben az Átlátszó Erdélyen megjelent írásban részletesen is lehet olvasni arról, hogy a Balázs-család milyen sok támogatást kapott a magyar kormánytól Erdélyben, illetve a most 45 éves és több tucat cégben érdekelt Balázs Attila miként üzletelt Tiborcz Istvánnal és Mészáros Lőrinccel a balatonfüredi kikötő ügyében.
A portfólió
A most tervezett eladási ügylet kapcsán nem lehet tudni, hogy a BDPST a tőzsdén, vagy azon kívül ad majd el, de a részvény jelenleg eléggé alulértékeltnek tűnik. Az Appeninn részvények kurzusa 2,5 éve volt már ezer forint felett is, de a járvány megtépázta az árát, immár csak 260 forint, miközben az ingatlan-portfólió értéke aligha olvadt a negyedére.
A cégben elsősorban B-kategóriájú irodaházak vannak, de a társaság benne van több nagy érdeklődést kiváltó balatoni fejlesztésben is, így a Club Aliga, vagy a balatonfüredi kikötő, államilag is támogatott felújításában.
A portfólióban azért döntően fővárosi ingatlanok (irodák, műhelyek, raktárak) vannak (például a Hattyú utcában, a Bég utcában a Kelenhegyi úton, ahol a társaság székhelye is található, a Montevideo utcában, illetve az Üllői úton az Ü48 Corner). Azért van a csomagban egri, miskolci, kecskeméti portfólióelem is. A céget jelenleg Bernáth Tamás vezeti, aki korábban az MFB-nek is volt az első embere.
Ki jön szóba?
Az biztos, hogy egy ekkora pakettet, amely tőzsdei áron is 4 milliárd forintot ér, nem lehet méretes áresés nélkül eladni a tőzsdén, főleg nem ilyenkor, amikor eleve nagyítóval kell keresni a vevőket.
Sokkal valószínűbb, hogy egy tőkeerős szakmai vevő tőzsdén kívüli ügyletben (OTC) fog lecsapni a részvénycsomagra. Ilyen vevőből is viszonylag sokan jöhetnek szóba, de hat cég mindenképpen. Ők a következők lehetnek (ábécésorrendben bemutatva):
- Adventum Befektetési Alapkezelő Zrt,
- BIF Nyrt,
- Futureal-csoport,
- Indotek-csoport,
- M7 Real Estate Kft,
- Wing Zrt.
A felsoroltak valamennyien aktívak mostanában, Az M7 és az Indotek-csoport fókusza kifejezetten a több-bérlős, „munkás”, de magasabb hozammal kecsegtető másodlagos ingatlanpiac, Jellinek Dániel cége (Indotek) az elmúlt időszakban folyamatosan vásárolt portfóliókat, plázákat, szállodákat.
A Wing és a Futureal-csoport szintén a közelmúltban jelentette be, hogy Lengyelországban vett méretes tőzsdei érdekeltségeket, az Adventum elsősorban alapok ernyője alatt működtet ingatlanokat, míg a BIF otthonos a tőzsdei ingatlan-portfólió működtetésben.
Miért ad el Tiborcz?
A BDPST Zrt. 2018-ban szerzett először tulajdonrészt a cégben, amely azóta növekedett, bővítette portfólióját, részt vett az MNB Növekedési Kötvényprogramjában, amellyel 20,1 milliárd forintnyi forrást szerzett és elindultak az említett a balatoni fejlesztések is. Tiborcz István nem is a cég eredményeivel indokolta döntését:
Ahogy korábban is jeleztem, nem kívánok olyan cégben tulajdonos lenni, amely állami és önkormányzati támogatások elnyeréséért indul. Az AppeninnNyrt. most – két balatoni ingatlanfejlesztési projektjéhez – vissza nem térítendő állami támogatást nyert el.
A fenti vállalásom alapján fel kívánom oldani az ellentmondást és meg kívánok válni a társaságban meglévő érdekeltségemtől”
Mint a sajtóközlemény is felidézi, az Appeninn a Club Aliga, illetve a balatonfüredi kikötő fejlesztésére a Kisfaludy Turisztikai Fejlesztési Program keretében nyújtott be pályázatot vissza nem térítendő állami támogatásokra; a két fejlesztési tervhez áprilisban összesen 2 milliárd forintot el is nyert.
Egy titokzatos cég
Az Appeninn Nyrt. egy olasz hegység nevét viseli, de alapvetően egy svájci kantonról kapta a nevét (eredetileg Appenzell néven jött létre). Eleinte, amikor 2010-be Budapesten tőzsdére lépett, úgy adta el magát, mintha egy svájci, konkrétan egy appenzelli szakmai befektető állna mögötte.
Aztán kiderült, hogy a társaság alapvetően magyar üzletemberekhez, elsősorban az appenzelli lakcímmel rendelkező ifjabb Ádámosi Györgyhöz volt köthető. Az 5700 lakosú, észak-kelet-svájci település több oknyomozó cikkben (Figyelő, Világgazdaság) is visszaköszönt, kiderült, hogy komoly magyar üzletember kolónia élhet a településen, vagy ha nem is élhet, de rendelkezik lakcímmel.
Appenzelli címe volt Zsuga Jánosnak, az MVM volt vzérének, Erős Jánosnak, az MFB egykori első emberének, Csányi Attilának, a Bonafarm-csoport vezetőjének, illetve György Tamásnak, aki elsősorban ingatlan-fejlesztések és vendéglátóipari cégek képviselőjeként jelenik meg a cégregiszterben.
Magas nyereséghányad
A tőzsde B kategóriájában debütáló kibocsátó előbb hamarosan bekerült a börze elitklubjába, az A kategóriába, majd a többi részvényhez képest intenzívebb forgalma miatt a BUX-kosárba is.
A cég éves jelentése szerint 2019-ben 7.4 (2018: 5,8) millió euró bevétele származott, adózás előtti eredménye pedig 11,7 (19,5) millió euró volt. A bevételnél nagyobb nyereség oka az ingatlanok étértékeléséből származó nyereség volt. A leendő tranzakció árazása nem ismert, de ha egy közel 4 milliárd forintos nyereséget termelő cégben 4 milliárdos áron lehet 30 százalékot szerezni, az több mint jó üzlet.