Jelzáloghitelek: fixálható a kamat

2020.11.17. 11:01

Csaknem 90 ezer ügyfél, akinek hosszú futamidejű, változó kamatozású jelzáloghitele van, kap ismét tájékoztató levelet a hitelkamata fixálásának lehetőségéről hitelintézetétől — közölte a jegybank a honlapján. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) ajánlása alapján a bankok a következő hónapokban írásos tájékoztatókat küldenek azon lakossági ügyfeleiknek, akiknek 2015. február 1-je (a fair banki szabályozás hatálybalépése) előtt kötött változó kamatozású jelzáloghitel-szerződésük legalább 10 éves hátralévő futamidejű, s rendben fizetik törlesztőrészleteiket (vagy legfeljebb 90 napon belüli késedelmük van).

Kapcsolódó

Így spórolhatunk százezreket egy régi hitel kiváltásával

Az új, 5,9 százalékos konstrukcióval érdemes belevágni a korábban felvett hitelek kiváltásába?

A jegybank adatai szerint idén szeptemberben mintegy 85–90 ezer ilyen szerződése volt a fogyasztóknak, amelyek volumene 550–600 milliárd forintra rúgott. Ez jó egyharmadnyi csökkenés a tájékoztatási kötelezettséggel érintett 2018 végi 130 ezer darab, 900 milliárd forintnyi állományt kitevő szerződésszámhoz képest. A mérséklődés fő oka, hogy számos hitel lejárata 10 éven belülre került, míg az új folyósításoknál meghatározóvá váltak az öt évre vagy hosszabb időszakra kamatfixált termékek. Emellett – miután a hitelintézetek idén január 31-ig több mint százezer figyelemfelhívó levelet küldtek ki – több ügyfél már élt is a szerződésmódosítás lehetőségével, s fixálta hitelét.  

Kapcsolódó

Alig kérik lakáscélra a babaváró hitelt

Az OTP a hitelprogram indulása óta már 405 milliárd forint babaváró kölcsönt folyósított. Lakáscélra viszonylag kevesen fordítják.

E kockázat kiküszöbölésére a pénzügyi intézmények – az MNB elvárásaival összhangban – a hosszabb távra rögzített kamatozású jelzáloghitelre való átváltást ajánlják fel ügyfeleiknek. Egy-egy 5, illetve 10 évig rögzített, s egy futamidő végéig fix kamatozású konstrukció közül legalább kettőt mutatnak be az ügyfél adott hitelére vetítve a kamatrögzítés hatásait. A felajánlott lehetőségek közül a kliensek igényük esetén hosszabb kamatrögzítésre térhetnek át. 

A változó kamatozás a jelenleg vagy a jövőben a törlesztési moratóriumot választók számára is kockázatot hordoz. A szabályok szerint a fizetési stop lejártával havi törlesztőrészletük ugyan nem lehet magasabb, mint az a moratórium nélkül lenne, ám a változó kamatozású (jelzálog)hiteleknél a kamatszint változásának hatásait a hitelnyújtók érvényesíthetik. Így e hitelek estében előfordulhat, hogy a korábbiakhoz képest többet kell havonta fizetniük az ügyfeleknek. A fix időszakon (kamatperióduson) belül viszont a pénzügyi intézmény nem emelheti meg a kamatot, s nem nőhet az ügyfél havi adósság terhe.