1500 beteg kaphatott eddig hazai remdesivirt
További Gazdaság cikkek
- Csütörtöktől ismét a pénztárca mélyére kell nyúlni a benzinkutakon
- Kiderült, hogyan számol a jövőre nézve Orbán Viktor, így jöhettek ki neki a részletek
- Nincs megállás: újabb bank ült fel a drágulási vonatra
- Hiába nyer Trump, a forint így is, úgy is pofozózsák
- Egy erős kávéra is szüksége lesz annak, aki ránézne erre az adatra
A Richter Nyrt. már a nyáron megkezdte a koronavírus ellen az első tapasztalatok szerint hatékonynak bizonyuló remdesivir vizsgálati készítmény gyártását klinikai vizsgálatok céljára. Decemberig minden valószínűség szerint több ezer adagot állítottak elő első körben. (A pontos számot a Richter nem szerette volna közölni az Indexszel.) A feltételezések szerint a második adag legyártásával és a minőség-ellenőrzéssel február végéig készülhet el a vállalat, erről Kovács L. Gábor professzor, az egyetemeket és nagy kórházakat tömörítő Hecrin Konzorcium vezetője számolt be nekünk, hozzátéve, hogy a pontos prognosztikai számításokkal ő nem rendelkezik.
A remdesivir egy antivirális hatóanyag, intravénás infúzió formájában adják be középsúlyos és súlyos állapotban lévő koronavírusos betegeknek. Magyarországon eleinte csak néhány kórházban használták klinikai vizsgálat keretében. Néhány hete azonban felfüggesztették a további betegek beválasztását a klinikai vizsgálatba annak érdekében, hogy a lehető legtöbb egészségügyi intézmény kapjon a szerből. Ezt úgy sikerült megoldani, hogy az OGYÉI a veszélyhelyzetre tekintettel engedélyt adott indikáció előtti használatra, ami lényegesen kevesebb adminisztrációval járó eljárás, mint a hagyományos klinikai vizsgálat. Ezt az adminisztrációt már a kisebb kórházak is teljesíteni tudják.
A hazai klinikai kutatások infrastruktúrájáért felelős hálózatot (Hecrin) vezető Kovács L. Gábor az Indexnek most azt mondta, a hozzájuk beérkezett információk szerint december közepéig a 78 kórháznak, ahová az új szabályozással eljutott a remdesivir, nagyjából a felében adtak a betegeknek remdesivirt.
Így összesen nagyjából 1500 beteg kaphatott eddig hazai remdesivirt, 540-en a korábbi klinikai vizsgálat keretében, további 950-960 beteg pedig azt követően.
A Hecrin Konzorcium ugyan leállította az új betegek beválasztását a remdesivir klinikai vizsgálatába, de a folyamatot bármikor újra tudják indítani egy nap alatt. A Hecrin Konzorciumban most az eddigi vizsgálatok kiértékelése zajlik. A beérkező klinikai adatok elektronikus jegyzőkönyvezése egyelőre hiányos a kórházak részéről, de ennek a professzor szerint elsősorban nem hanyagság az oka, hanem az orvosok túlterheltsége a vírushelyzet miatt:
az a helyzet, hogy nem harci időkre találták ki a klinikai vizsgálatokat, s az eredmények villámgyors és pontos rögzítését. Most minden betegnél egyesével pótolnunk kell a hiányzó adatokat. Ez heteket vehet igénybe.
Valószínűnek tűnik, hogy az első körben legyártott remdesivirkészlet nem tart ki február végéig, az új adag viszont csak ekkortól lesz elérhető. Megoldás lehet, hogy a remdesivir eredeti gyártójától, a Gilead nevű amerikai cégtől vásárolunk új készleteket, amíg a hazai forrás ezt nem tudja biztosítani. Az amerikai gyártónál ugyanis már lezárták a klinikai vizsgálatokat, és engedélyezte a gyógyszerhatóság a remdesivir (Veklury) használatát, tehát nincs szükség új klinikai vizsgálatok elvégzésére, azonban a gyógyszerhez jelenleg nagyon korlátozottan és nagyon drágán lehet hozzájutni.
Kezelés favipiravirral
A másik koronavírus elleni gyógyszer végleges engedélyezéséről szombaton írtunk, a favipiravirt az OGYÉI zöld jelzése alapján már nemcsak veszélyhelyzeti ideiglenes jóváhagyással lehet adni a betegeknek, hanem végleges engedéllyel.
Eddig mintegy 4,5 millió favipiravir tablettát vásároltunk Japánból és Kínából, az enyhe koronavírusos tüneteket mutató betegek kaphatnak ebből a szerből. A terápia első napján 16 tablettát kell szedni, a második naptól hatot. Egy kezelés 6-8 napig tart, ennek során átlagosan 70 tablettát vesz be egy beteg. Ez alapján mintegy 65 ezer beteg terápiájára elegendő a jelenlegi hazai készlet. Információink szerint az Egis mintegy 300 ezer tabletta gyártását tervezte december elején, ha e szerint haladtak, az még mintegy 4000-rel toldja meg a kezelésbe bevonható betegek számát. Itt is várható azonban Magyarországon bejegyzett gyógyszeripari vállalatok színre lépése.
A legújabb koronavírus ellen engedélyezett szerről, a bamlanivimabról itt írtunk!
(Borítókép: A koronavírusos betegek kezelésére használt remdesivir nevű gyógyszert szívja fel fecskendőbe egy védőfelszerelést viselő orvos a koronavírussal fertőzött betegek fogadására kialakított intenzív osztályon a Szent János Kórházban 2020. december 9-én. Fotó: Balogh Zoltán / MTI)
Cikkek, esélyek, portrék, eredmények, térképek – minden egy helyen!
Ne maradjon le semmiről, kövesse az Indexen az amerikai elnökválasztás legfontosabb pillanatait és böngéssze a Fehér Ház blog tartalmait!
Folyamatosan frissülő hírfolyamunkban számolunk be minden fejleményről, visszanézheti szakértőink videós elemzéseit, interaktív térképeink segítségével pedig az államonkénti eredményeket is megtalálja.