Hiába dőltek a melegrekordok, nincs pénz klímára
További Gazdaság cikkek
- Egymilliós fizetés? Úgy tűnik, mégis lehetséges
- Újabb magyar bankvásárlás, ami felforgatja a piacot
- Öveket becsatolni: bármelyik pillanatban bomba robbanhat a lakáspiacon
- A magyarok kétharmadának havi 200 ezer forint hiányzik az otthoni kasszából
- Bejelentette a kormány, azonnali változások jönnek a boltoknál
A nyugati országokban tavaly nyáron sorra dőltek meg a melegrekordok, aminek a hatására látványosan megnőtt a klímaberendezések iránti kereslet a korábbi években tapasztaltakhoz képest. Magyarországon és a régióban ezzel szemben a járványhelyzet következtében 15-25 százalékos visszaesés volt tapasztalható a magáncélú légkondicionáló berendezések vásárlásában – írja a Pénzcentrum.
A lap szerint ennek részben az az oka, hogy a hazai lakosság jelentős részének nincs elég megtakarítása, és sokan az általános bizonytalanság miatt kivártak egy ilyen mértékű kiadással. Ugyanakkor az egyik hazai klímacég által készített országos felmérésből kiderült, hogy a forró nyári időszakok komoly hatással vannak a magyarokra. A válaszadók
- 67 százaléka tartja magát kimerültebbnek,
- 43 százalékuk ingerlékenyebbnek mondja magát az átlagosnál,
- 28 százalékuk pedig még stresszesebb is.
A kutatás arra is rámutatott, hogy nem alszunk jól a nagy melegben, a megkérdezettek 53 százaléka mondta, hogy sokkal rosszabb az alvásminősége a melegebb éjszakákon és nem is kipihent.
Érdekesség, hogy a megkérdezettek 61 százaléka csak szellőztetéssel vagy ventilátorral próbálja meg kellemesebbé tenni lakóhelye hőmérsékletét, miközben egynegyedük (24 százalék) használ klímaberendezést.
Mindössze a magyarok 8 százaléka mondta, hogy ingatlanjának adottságai miatt kellemes a hőmérséklet, így gyakorlatilag nincs szüksége ilyen módszerre.
Németh Lajos meteorológus például sokáig nem hitt abban, hogy a belső levegőt klímával kellene hűteni, inkább természetes módszerekkel próbálkozott, de belátta, hogy a szélsőséges meleg időjárás miatt ez sokszor nem megoldás.
A Fisher kutatása rámutat arra, hogy a szélsőséges melegtől jobban kellene magunkat védenünk, hiszen háromból két magyar számol be kimerültségről ezekben az időszakokban és majd’ felük teljesít rosszabbul a munkahelyén is. A nem megfelelő felkészültség tehát nem csak egészségügyi, hanem gazdasági kockázatokkal is járhat
– figyelmeztetett Németh Lajos.
Az Európai Unióban érvényben lévő szabályozás szerint 2050-re el kell érni a zéró széndioxid-kibocsátást, és ennek érdekében a tagországok kötelesek felállítani a fosszilis energiahordozók csökkentése érdekében támogatási rendszereket. A különböző országok az egyéni adottságaik és az elérhető támogatási rendszerektől függően igyekeznek teljesíteni az EU-s normát. A skandináv országokban például már csak úgy épül ingatlan, hogy a munkálatok részeként hőszivattyút is telepítenek hozzá.
Idén Magyarországon is elindították a hőszivattyú telepítésére is fordítható otthonfelújítási támogatást, a maximálisan kapható 3 millió forintos összeg nemcsak a berendezésre, hanem a felújítás részeként felmerülő munkadíjra is felhasználható. A nemrégiben bejelentett, lakossági ügyfelek számára felvehető Zöld Otthon Program pedig várhatóan élénkíti majd a piacot.