Mol: Több hónapra elegendő üzemanyag-tartalékunk van
További Gazdaság cikkek
- Fél nap vesztegelés után végül felszállt a rodoszi járat Ferihegyről
- Mutatjuk, hány hónapnyi átlagfizetésből vehet használt autót egy magyar
- A szakértő szerint Washingtonon is múlhat a magyar kormány tervének megvalósulása
- Itt a sejtelmes jelentés, amiről Orbán Viktor már napok óta beszél
- Varga Mihály értékelte az uniós pénzügyminiszterek budapesti találkozóját
Pillanatnyilag nincs üzemanyaghiány, de semmi nem garantálja, hogy ez így is marad. Az ársapka miatt a hazai import jelentős része kiesett, mert a külföldi nagykereskedők nem érdekeltek abban, hogy ezen az áron értékesítsék az üzemanyagot – nyilatkozta Ratatics Péter a Portfoliónak.
A Mol magyarországi operatív működésért felelős ügyvezető igazgatója szerint a nyár mindig egy nagyobb forgalmú időszak, az orosz kőolajembargó miatt pedig Európában nem zárható ki az időszakos áruhiány, hiszen Oroszország szerepe az üzemanyagimportban is jelentős.
A helyzetet súlyosbítja, hogy a schwechati finomító karbantartási újraindulása várhatóan több hónapot csúszik, ezért a Mol úgy számol, hogy az OMV időszakosan nem lesz képes annyi terméket importálni, mint korábban – tette hozzá.
Ráadásul a finomítókban rendszeresen kötelezően karbantartásokat, leállásokat kell végezni. Pozsonyban július 20-ig tart a finomítói leállás, a Dunai Finomító pedig augusztusban és októberben nagyjából egy-egy hónapra áll le részlegesen.
A vezető elmondása szerint a Mol megfelelő mennyiségű tartalékkal rendelkezik. Magyarország még a legnagyobb vészhelyzet esetén is, ha esetleg valami miatt minden forrás megszűnne, több hónapig képes lenne biztosítani az ellátást.
Ratatics Péter úgy látja, az ársapka torzítja a piacot, és visszaélésekhez vezet. Az import jelentős része kiesett, pedig a magyar piacnak szüksége van az importra. Ezeket az észrevételeket jelezték a kormányzatnak.
A céllal ők is egyetértenek, hiszen magyar vállalatként fontos számukra az ellátás biztonsága, azonban hangsúlyozta, hogy a Mol árazása nem költség-, hanem versenyalapú.
(Borítókép: Papajcsik Péter / Index)