- Gazdaság
- energia-veszélyhelyzet
- benzin
- üzemanyag
- gázolaj
- gulyás gergely
- benzinkút
- benzinár
- egri gábor
- mol
- százhalombatta
- hernádi zsolt
Nem csökken az ellátási nyomás, heteken belül gázolajhiány lehet
További Gazdaság cikkek
- Fél nap vesztegelés után végül felszállt a rodoszi járat Ferihegyről
- Mutatjuk, hány hónapnyi átlagfizetésből vehet használt autót egy magyar
- A szakértő szerint Washingtonon is múlhat a magyar kormány tervének megvalósulása
- Itt a sejtelmes jelentés, amiről Orbán Viktor már napok óta beszél
- Varga Mihály értékelte az uniós pénzügyminiszterek budapesti találkozóját
A megszokott csütörtöki időpont helyett ezúttal szombat délelőtt tartottak Kormányinfót, amelynek központi témája az energiaválság volt. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter bejelentette: a kormány felszabadítja a stratégiai készletek egy részét, miután leáll a Mol százhalombattai finomítója. Emellett a lakosságon, a taxisokon és a mezőgazdasági erőgépeken kívül mindenkit kizárnak a 480 forintos, kedvezményes tankolásból. A kormány erről a Mol javaslatára döntött, hiszen Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója pénteken arról tájékoztatta a kormányt, hogy 2022. augusztus 1-jén karbantartás miatt leáll a százhalombattai kőolaj-finomító.
Gulyás Gergely hangsúlyozta azt is, hogy augusztusban 155 kilotonna, azaz 184 millió liter dízelolajat szabadítanak fel. Ez a stratégiai gázolajkészlet 38 százaléka, a gázolaj előállítására alkalmas kőolaj- és dízelkészletnek pedig a 24 százaléka.
Ellátási problémák lehetnek
A most bejelentett intézkedésektől a kormány azt várja, hogy csökkenjen Magyarország üzemanyag-ellátási problémája, és esetleg a nagyvállalatoknak megérje az országba üzemanyagot hozni. Az Index a kialakult helyzettel kapcsolatban megkereste Egri Gábort, a Független Benzinkutak Szövetségének elnökét, aki szerint „érdemben nem változik a nyomás az üzemanyag-ellátáson”, továbbá úgy látja, hogy a piaci szereplők az áraikban és a szolgáltatási díjaikban hárítják tovább a megemelkedett költségeket a fogyasztókra.
Szerintem nem lehet elkülöníteni a piaci és a hatósági áras termékek beszerzését. Hatósági áron pedig nem lehet importálni. Így nem csökken az ellátási nyomás, és az állami tartalékokat is megnyitják. Egy tervezett leállás esetén a finomítók puffert készleteznek, de a Mol most nem tartalékolt, mert az egész piac ellátásának feladata rászakadt
– nyilatkozta az Indexnek Egri Gábor, aki felhívta a figyelmet arra, hogy a Mol most mindenképpen nyert az intézkedéssel, hiszen növekednek a bevételei. Szerinte az államháztartás is növekedik az áfabevételek miatt, viszont a kis benzinkutak esetében a Mol a kiszolgálási hányadot 66 százalékról lecsökkentette 50 százalékra. Ráadásul a benzin és a gázolaj esetén a nagykereskedelmi eladási ár maradt literenként 480 forint.
A szövetség elnöke felhívta arra a figyelmet, hogy a közép-európai régióban jelenleg ötből három finomító áll. Szerinte heteken belül alapvető üzemanyag-, elsősorban gázolajhiány lehet.
Szerinte a vállalatok megnövekedett szállítási költségei beépülnek a szolgáltatások árába. Arra a kérdésre pedig, hogy Európában elsősorban hol lehetnek üzemanyag-ellátási problémák, Egri Gábor úgy reagált, hogy elsősorban a régiónkban, de azon belül is Magyarországon az alacsonyan tartott üzemanyagárak miatt.
Vannak megoldási javaslataik
Egri Gábor szerint minden válság új lehetőséget is jelent. Szerinte Európában és a világon is kapacitási problémák vannak az olajkitermelésben és az olajfinomításban is, valamint
az energiafelhasználás nagyobb mértékben nő, mint maga a kitermelés és a finomítás.
Ennek oka pedig, hogy a járvány alatt jelentős beruházások maradtak el, továbbá átalakultak a forrásfelhasználások, és a megújuló energiák kerültek előtérbe, de ezen a területen is komoly elmaradások vannak. Ezért az elkövetkező években Egri Gábor szerint velünk maradnak a magas energiaárak, de amint a megújuló energiaforrások át tudják venni a vezető szerepet az energiamixben, esnek az energia költségei is:
Úgy látjuk, hogy a megújuló energiák esetében az energiatermelés lehetősége kevesek kezéből sokak kezébe került át, ami nagyon komoly társadalmi változásokat generál. Ezen belül az emberek önellátóbbak lesznek, kevésbé függenek a központi erőktől, egyben nő a társadalmi felelősségvállalásuk is
– mondta az Indexnek Egri Gábor, hozzátéve, hogy mindez elősegíti a társadalmak demokratizálódását is.
„Ez a folyamat megteremti annak a szükségességét, hogy jelentősen át kell alakítani az országok adókörnyezetét, mert a fosszilis energiaforrásokból beszedett adók és adónemek jelentős részét tették ki és teszik ki az országok költségvetésének” – mondta Egri Gábor.
Szerinte a megújuló energiaforrások lehetővé teszik, hogy az országok függetlenítsék magukat geopolitikailag. Magyarországnak jelentős kihasználatlan kapacitásai vannak a megújuló energiák területén, ezért Egri Gábor öt javaslatot tett:
- vízi energia: itt szerinte a bős–nagymarosi vízlépcső kérdését kell újra gondolni;
- biomassza: itt eddig nem sok eredmény tapasztalható Egri Gábor szerint;
- geotermikus energia: itt óriási lehetőségeink vannak és nagyon kedvezők a feltételek Magyarországon;
- napenergia: országunkban húsz százalékkal több a napfénybesugárzás, mint például Németországban;
- végül a szélenergiát említette, amiben szerinte jelentős kihasználatlan lehetőségek vannak.
Lapunknak úgy összegezte javaslatait, hogy ma a társadalmak hasonló folyamatokat élnek át, mint az ipari forradalom korában, amikor a szén lépett be mint energiatermelő forrás, dinamizálva az ipart és átalakítva a társadalmi struktúrákat.
A megújuló energiák termelése és az ahhoz kapcsolódó új iparágak fogják jelenteni a kiutat a jelenlegi ipari és gazdasági válságból is. A megújuló energiák termelési költsége alacsonyabb, mint a fosszilis energiák előállítási önköltségei
– zárta lapunknak nyilatkozatát.
(Borítókép: Index)