Eldeformálódott gyümölcsöket és zöldségeket árulnak a britek a szárazság miatt
További Gazdaság cikkek
- Vészhelyzet van a szomszédban, tömegesen vándorolnak el az országból
- Hátunk helyett a szánkba vettük – a legjobb túrós batyukat kerestük
- Van megoldás, így tehetünk a halálozás csökkentéséért
- Matolcsy Györgyék jelezték: Koránt sincs vége a lakásárak emelkedésének
- Csúcsra járatja a lakosság az előtörlesztést – ennyi pénzük lett a magyaroknak?
„A kinézet nem minden, ami igazán fontos, az belül található” – hangsúlyozza a német tulajdonban lévő Lidl és a brit Waitrose kiskereskedelmi cégek legújabb üzletpolitikája. A Nagy-Britanniában közkedvelt élelmiszerláncok üzleteinek polcain ezentúl a nem szokásos vagy a nem legmegnyerőbb formájú zöldségek és gyümölcsök is megtalálhatóak lesznek.
A Lidl és a Waitrose közölte, hogy felülvizsgálják a zöldségekre és gyümölcsökre vonatkozó méretbeli és alakbeli szabványaikat. Ezzel nemcsak a szigetország elmúlt 50 évének legszárazabb nyarával harcoló termelőket segítik, hanem az elpazarolt ételmennyiséget is csökkentik.
Az ételpazarlás megállítására törekednek
Nagy-Britanniában utoljára 2018-ban jelentettek szárazságot. Az idei aszály azonban olyannyira súlyos volt, hogy a rendelkezésre álló víztartalék megőrzése érdekében a vízszolgáltatók kénytelenek voltak korlátozni a vízhasználatot.
Jóllehet a legközelebb beérkező termések másmilyen formát öltenek, mint amit megszokhattunk, mégis ugyanazt a kiváló brit minőséget képviselik – jelentette ki Ryan McDonnell, a nagy-britanniai Lidl vezérigazgatója az MTI szerint.
A Waitrose emellett bejelentette, hogy eldeformálódott termések millióit használja föl a saját márkás smoothiejai, levesei és készételei elkészítéséhez. Hozzátették, hogy a jelenlegi döntés egybecseng a felsőkategóriás élelmiszerlánc korábbi törekvéseivel, amelyek az alakját vesztett zöldségek és gyümölcsök forgalmazásával az ételpazarlás csökkentését vették célba. Az Edinburgh-i Egyetem egyik, 2018-as tanulmánya kimutatta, hogy
az Európában megtermett zöldség- és gyümölcsállomány mintegy harmadát selejtezik le,
amiért az egyes darabok nem felelnek meg az élelmiszerüzletek által meghatározott megjelenési iránymutatóknak. Ez évente hozzávetőlegesen 50 millió tonnányi olyan termést jelent, amely a boltok polcai helyett a kukában végzi.
(Borítókép: Loic VENANCE / AFP)