Tíz év recesszió vár Moszkvára?

2022.09.06. 10:17
Oroszországnak hosszabb és mélyebb gazdasági recesszióval kell számolnia az amerikai és európai szankciók miatt, és veszélybe kerülhetnek azok az iparágak, amelyekre az ország gazdasága évek óta támaszkodik – közölte a Bloomberg hírügynökség az orosz kormány belső jelentésére hivatkozva.

A Kommerszant orosz gazdasági lap által is idézett dokumentum felméri Oroszország gazdasági elszigetelődésének hatásait az orosz–ukrán konfliktus miatt. A Bloomberg betekintést nyert a jelentés egy példányába, amit a legfelsőbb vezetők zárt ajtók mögötti ülésére készítettek augusztus végén. A tanácskozásról tudomást szerző források megerősítették a jelentés hitelességét.

A kormányzati jelentésben bemutatott három forgatókönyv közül kettő szerint 

jövőre felgyorsul az orosz gazdaság visszaesése, és a gazdaság teljesítménye csak az évtized végén vagy később áll vissza az Ukrajna elleni háború kezdete előtti szintre.

Az „inerciálisnak” elnevezett forgatókönyv azt feltételezi, hogy a gazdaság jövőre 8,3 százalékkal gyengül 2021-hez képest, és ezzel eléri a mélypontot a visszaesés. A „borúlátó” forgatókönyv szerint a mélypont 2024-ben lesz, akkor a GDP 11,9 százalékkal marad el a tavalyi szinttől.

Minden forgatókönyv szerint nő a szankciók nyomása, és bővül az ahhoz csatlakozók száma. A kormányjelentésből kiderül, hogy Európa hirtelen elfordulása az orosz olajtól és gáztól hatást gyakorolhat Oroszország saját piacának ellátási képességeire is.

Szakemberhiány, csökkenő élelmiszer-fogyasztás

A jelentés kitért arra is, hogy a szakemberhiány milyen következményeket idéz elő: 2025-ig akár 200 ezer informatikus is elhagyhatja az országot.

A jelentés szerint az Európába, Oroszország fő exportpiacára irányuló gáz teljes leállítása évi 400 milliárd rubel (6,6 milliárd dollár) kieső adóbevételt jelenthet.

A kieső árbevételt új exportpiacokkal még középtávon sem lehet teljes mértékben kompenzálni. A jelentés figyelmeztet, ha a világgazdaság recesszióba süllyed, Oroszország exportja tovább csökkenhet, ez pedig a rubel zuhanását és az infláció megugrását idézheti elő.

A jelentés összeállítói szerint nincsenek alternatív beszállítók egyes kritikus importtermékekhez. Még a mezőgazdasági szektorban sem, ahol a Kreml a külföldi készletek pótlására tett erőfeszítéseit hangoztatja. A kulcsfontosságú inputoktól való függés arra kényszerítheti az oroszokat, hogy csökkentsék élelmiszer-fogyasztásukat, mivel a készletek apadnak. A nyugati technológiához való hozzáférés korlátozása miatt pedig Oroszország egy-két generációval lemaradhat a jelenlegi szabványoktól, mivel kénytelen kevésbé fejlett kínai és délkelet-ázsiai alternatívákra hagyatkozni.