- Gazdaság
- árfolyam
- dollár
- euró
- csúcs
- gazdasági összefoglaló
- infláció
- energia-veszélyhelyzet
- energiaválság
Őrület, ami a forinttal történik, egyre rosszabb a helyzet

További Gazdaság cikkek
-
Nagy Márton elárulta, ténylegesen mire volt elég az árréscsökkentés
- Válasz a statisztikákra: Több mint egymillióan kerültek ki a szegénységből Magyarországon
- A Duna partján épült fel az ország legnagyobb akkumulátora – és most már működésbe is lépett
- Több mint száz újabb vállalkozás élhet a Demján Sándor Programmal
- Brüsszelben rendszerszintű mulasztással vádolják az AliExpresst
Frissítés 14.43 perckor:
Kora délután a forint benézett a 428,5-ös euróárfolyamba is, majd később 428 alá került a jegyzés. A dollár pedig már 441 feletti szinten is járt a mai napon. Tehát folyamatosan dőlnek meg a csúcsok, a forint pedig nem tud tartósan erősödni.
Még soha nem volt olyan drága a dollár, mint hétfő reggel. 9 óra után pár perccel 437,5-ig emelkedett a jegyzés, a korábbi csúcs 437,4 volt. A forint az euróval szemben minimálisan gyengült, délelőtti órákban 425-ös árfolyam környékén kereskedtek vele. A magyar deviza történelmi korábbi mélypontja 426,3-nál volt, ezt azonban a hétfői mélyrepülés átadta a múltnak.
Mindenki az inflációs adatokat várja
Jelenleg a gazdasági szereplők a kedden megjelenő szeptemberi inflációs adatra figyelnek. Az Index által megkérdezett elemzők várakozásai szerint 20 százalék körüli szintre emelkedhetett szeptemberben a drágulás üteme.
Komoly megugrásra lehet számítani a szeptemberi inflációs adatokban, ez előre borítékolható Virovácz Péter, az ING makrogazdasági elemzője szerint. Ennek a legfőbb oka az, hogy a KSH a szeptemberi adatban számolja el először a rezsicsökkentés változtatását. Az inflációs hatás mértékéről már a Magyar Nemzeti Bank is közzétett egy becslést: kizárólag a rezsicsökkentés megváltoztatása 3 százalékponttal növeli meg a szeptemberi inflációs mutatót.
Az elemző szerint több, az inflációt felhajtó hatással is számolni kell: egyrészt folytatódhatott a feldolgozott élelmiszerek áremelkedése, valamint az aszály miatt vélhetően a feldolgozatlan élelmiszerek áremelkedése is erősödhetett. A mezőgazdasági termelői árak csaknem 51 százalékkal nőttek éves bázison júliusban. A fogyasztói árak emelkedését még három tétel befolyásolja:
- az egyik a fővárosban átalakított parkolási díjfizetési rendszer; habár csekély ezen tétel súlya a fogyasztói kosárban, az extrém áremelkedés miatt ezzel nagyjából 0,5–1 százalékpont rakódhat rá az inflációs mutatóra;
- a másik a telefon-, internetszolgáltatás drágulása, amely szintén újabb tizedeket adhat hozzá az általános áremelkedési ütemhez;
- a harmadik pedig a forint gyengülése.
MINDEZEKET FIGYELEMBE VÉVE SZEPTEMBERBEN 19,9 SZÁZALÉKRA UGORHAT AZ INFLÁCIÓS MUTATÓ AZ ING ELEMZŐJE SZERINT.
Az infláció emelkedése még egy ideig velünk maradhat – vélik egyhangúan az Index által megkérdezett elemzők, akik szerint a következő hónapokban hasonlóan nagy ütemű gyorsulásra már talán nem kerül sor, ugyanakkor jó pár hónapig velünk maradnak a magas árak. Virovácz Péter összességében az év végére már a 21 százalékot is megközelítő fő inflációs mutatóval számol.
(Borítókép: Papajcsik Péter / Index)
