Készül a kilencedik szankciós csomag, amely már teljesen áthúzná a magyar kormány számításait

D MTI20211217020
2022.11.03. 20:02
Egyre többször hallani, hogy az Európai Unió már dolgozik a kilencedik szankciós csomagon. Az biztos, hogy egyre jobban érik, hogy az unió megtiltaná az orosz nukleáris energia és a fűtőanyagok területén az együttműködést, ami Magyarország számára kegyelemdöféssel érhetne fel.

Az Európai Bizottság Lengyelország és a három balti állam nyomására már a kilencedik szankciós csomagon dolgozik – tudta meg a Szabad Európa. A lap által látott lengyel–balti tervezet ugyanis megtiltaná az együttműködést az oroszokkal a nukleáris energia területén, és bezárna meglévő kiskapukat.

Az értesülések szerint az utóbbi időben a döntéshozók hozzáláttak a kilencedik szankciós csomag összeállításának. Azt azonban érdemes megjegyezni, hogy a nyolcadik uniós szankciós csomag után az unió zárónyilatkozatában az alábbi mondat is szerepel:

Az Európai Unió tovább szigorította a korlátozó intézkedéseket Oroszország ellen, és készen áll arra, hogy folytassa.

Ezt követően aktivizálták maguk a korábban említett tagállamok, és a kilencedik szankciós csomagra vonatkozó javaslatokat már át is adták az Európai Bizottság képviselőinek, hogy megkezdődjenek a tagállami egyeztetések. Ezt követően történhetne meg, hogy hivatalosan is beterjesztik a kilencedik csomagot.

Ahogy arról korábban már az Index is beszámolt, Szijjártó Péter külügyminiszter már korábban jelezte: néhány uniós állam már a kilencedik szankciós csomagról és a nukleáris energiát érintő szankciókról beszél. A külügyminiszter akkor egyértelművé tette, hogy Magyarország ezt nem fogja támogatni.

Több területet is érintenének

A Szabad Európa szerint szerint alapvetően négy főbb témakört érintenének a következő büntető intézkedések, amelyeket olyan területekre is kiterjesztenék, amiket korábban egyes tagállamok lesöpörtek az asztalról, emiatt továbbra is kicsi az esély, hogy összejönne-e az egyhangú támogatottság a kilencedik orosz szankciós csomag mögött. A főbb szankciós irányok az alábbiak lehetnek:

  • Az új csomagban már megtiltatnák a nukleáris energia és a fűtőanyagok területén az együttműködés Oroszországgal. Tehát kiterjesztenék az energiaszektort érintő büntető intézkedéseket – ez gyakorlatilag lehetetlenné tenné a paksi bővítést. Ezt szinte biztosan megvétózná a magyar kormány.
  • Szankcionálnák az Oroszországból származó gyémántimportot, és teljes betiltanák az acéltermékek behozatalával együtt. Eddig ezek ellen az intézkedések ellen a gyémántok terén Belgium, míg az acél esetén Olaszország állt ellen.
  • Az Oroszországból származó, cseppfolyósított gázból (LNG) készült termékek behozatalát is embargó alá helyeznék.
  • A technológiai ügyeletek uniós exportját is tovább korlátoznák, és tilalom alá helyeznék például a számítógépes szoftvereket.
  • Megtiltanák minden egyes orosz tulajdonban lévő hajó és vízi jármű kikötését az Európai Unió partjain.
  • Kizárnák, hogy uniós állampolgárok orosz állami és magáncégek irányítótestületeiben viselhessenek funkciót, továbbá megtiltanák azt is, hogy az EU-ban bejegyzett jogi személyek pénzt fogadjanak el orosz állami szereplőktől vagy oligarcháktól.
  • A javaslat értelmében megtiltanák három orosz tévécsatorna – köztük a Rosszija 1 – európai sugárzási jogát.

Azt ugyanakkor még nem tudni, hogy ezek közül a javaslatok közül melyik fog megvalósulni.

(Borítókép: Orbán Viktor miniszterelnök (b) fogadja Alekszej Lihacsovot, a Roszatom orosz állami atomenergetikai konszern vezérigazgatóját (j) a Karmelita kolostorban 2021. december 17-én. Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda / Benko Vivien Cher / MTI)