Szlovéniától kaphat életmentő segítséget a magyar gazdaság
További Gazdaság cikkek
- Az uniós biztos szerint a tagországok felkészültek a télre
- Bejöhet Varga Mihály jóslata, a kormány most bevallotta, mennyit költött az egészségügyre
- Erre mindenkinek figyelnie kell: rengeteg pénzt emeltek le a bankkártyákról
- AI alapú megoldással rukkolt elő a hazai Gránit Bank
- Hankó Balázs: Megkongattuk a vészharangot, fordulatra van szükség
Múlt hónapban Szlovénia megállapodást írt alá Algériával arról, hogy a meglévő gázvezetékeken keresztül importálnának gázt Olaszországon keresztül. Az évi 300 millió köbméter értékű üzlet révén a 2,1 millió lakosú ország harmadára csökkentené az orosz gázimportot, az újjáéledt kapcsolat pedig egy tervezett új összeköttetésen keresztül segítené a forgalom Magyarországra irányítását – írja a Longplay szlovén portál.
Nyújtsuk tovább ugyanazt a segítő keleti kezet szomszédainknak is. Magyarország nagymértékben az orosz gáztól függ, és ezzel nincs egyedül. Ausztria hasonló helyzetben van. Segítenünk kell megmenteni őket, egyedül nem képesek rá
– fogalmazott Robert Golob egy interjúban.
Két-három éven belül működőképes lehet
Az Európai Unió országainak feltett szándéka, hogy 2030-ig függetlenítsék magukat az orosz gáztól. Magyarország a szlovén külügyminisztérium szerint Szlovénia kivételével valamennyi szomszédjával megállapodást kötött már a gázimportól, de ennek fedezését 85 százalékban még mindig Oroszországból próbálja megoldani az ország.
Golob az interjúban arról is beszélt, hogy Orbán Viktorral tárgyalt a magyar–horvát határhoz közeli új erőműben, amely összeköti a három ország elektromos hálózatát. Golob és Orbán megerősítették, azon fognak dolgozni, hogy kiépítsék a közös gázvezetéket, amely a szlovén miniszterelnök szerint „valószínűleg két-három éven belül” működőképes lehet.
Három lehetséges útvonalat vázolt fel Orbán Viktor
Orbán Viktor elmondta, hogy érdekelt Magyarország gázforrásainak diverzifikálásában, és három útvonalat jelölt meg:
- egy lehetséges szlovéniai vezetéket Algériába,
- egy útvonal a fekete-tengeri gáz szállítására Románián keresztül, valamint
- horvátországi kapcsolatainak bővítését a cseppfolyósított földgáz hajóval történő behozatalára.
„Mindháromban érdekeltek vagyunk. Meg akarjuk törni ezt a függőséget. Magyarország más irányokban is kiépített kapcsolatokat, de ezek a kapacitások nem elegendők a teljes diverzifikációhoz. Gyakorlati együttműködést tervezünk Szlovéniával” – tette hozzá a magyar kormányfő.
Golob elmondta: az energetikai együttműködés az EU-val való szolidaritás elvén fog alapulni, míg Orbán keményebb kérdéseket vetett fel, például Magyarország jogállamiságának helyzetét. A szlovén lap emlékeztet rá, az Európai Unió mintegy 13,3 milliárd eurónyi támogatást tartott vissza, amivel megpróbálja rákényszeríteni Orbán Viktort, hogy tartsa be az átláthatósággal és a korrupcióval kapcsolatos aggályok kezelésére tett vállalásait.