Moszkvai politológus: Magyarországot le kell húzni a feketelistáról, ők a legbarátságosabbak
További Gazdaság cikkek
- Méregdrágán vett fel lakáshitelt, és olcsóbbra váltaná? Sok millió forint lehet a tét
- Magyar építészeti csodára ébredt Tahitótfalu
- A frontvonal már nem ott húzódik, ahol eddig hittük
- Varga Mihály bejelentette, három komoly témáról tárgyalnak a világ pénzügyi vezetőivel
- A munkavállalók háromnegyede nem keresi meg az átlagbért sem
A politológus úgy fogalmazott, Magyarország csatlakozott a szankciókhoz, de nem tehetett mást, mert uniós tagállam. „Ha nem csatlakozott volna, az Európai Unió egyetlen szankciócsomagot sem tudott volna bevezetni, ebből tízet már bevezetett. Eközben Magyarországon két nukleáris energiai projekt is épül, amelyekben orosz cég is részt vesz, Orbán Viktor pedig a lehetőségekhez mérten Oroszországot komplimentáló pozíciót foglal el, és Európa Moszkvához leghűségesebb vezetőjének tartják. A magyar miniszterelnököt és Magyarországot »barátságtalannak« nevezni igazságtalan” – mondja Oleg Bondarenko.
Úgy véli, az orosz külügyminisztérium, annak ellenére, hogy meghozta ezt a döntést, lehetőséget biztosít a kialakult diplomáciai csatornákon keresztül történő egyeztetésre Magyarországgal.
Magyarországnak nincs ott a helye
„Sajnos, amikor mindenkit barátságtalan országként írtak le, sokkal nehezebbé vált a velük való érintkezés. Levehettük volna Magyarországot a barátságtalan államok listájáról, mert ez megnehezíti a külügyminisztérium munkáját és az interakciót ezzel az országgal” – vélekedett a szakértő.
Oleg Bondarenko szerint mindenekelőtt mindkét ország gazdasága érdekelt a magyar–orosz kapcsolatok kialakításában és „ahogy a barátságtalan országok listájára fel lehet, úgy le is lehet kerülni”. Majd hozzátette:
Magyarország kizárása a feketelistáról mindkét fél számára fontos. Magyarországnak természetesen nincs ott a helye.
Ez meglátása szerint a vállalkozások, az energiaszektor, valamint minden politikai és gazdasági szereplő számára lényeges lépés lenne.
„A legbarátságosabb tagállam”
A szakember kategorikusan elveti azt a lehetőséget is, hogy Magyarország felfegyverzi Ukrajnát, ahogy más uniós országok teszik. „Magyarország ezt nem teszi meg. Nincs erre precedens. Budapest nemcsak hogy nem szállít fegyvert Kijevnek, de Szijjártó Péter külügyminiszter is bejelentette, tilos az Ukrajnába szánt külföldi fegyverek átszállítása Magyarország területén” – hangsúlyozta.
Magyarország valójában nem ellenséges velünk. Éppen ellenkezőleg, az európai uniós országok közül Oroszországgal szemben a legbarátságosabb tagállam. Ezt pedig értékelni kell
– zárta gondolatait Oleg Bondarenko, a Balkanist projekt alapítója az aif.ru-nak.