Lelassulhat az áremelés a cégek részéről
További Gazdaság cikkek
- Szijjártó Péter a Paks2-ről: Nem bonyolult dolog belátni, hogy módosultak az árak
- Nagy Márton az 1000 eurós minimálbérről: Úriember biztosra nem fogad
- Mennyiségi korlátozást vezetnek be a rendkívül drága, ám annál népszerűbb dubaji csokoládéra
- A BYD jövőre kezdi meg elektromos autói gyártását Magyarországon
- Bejelentést tett Varga Mihály, ez lehet a magyar elnökség legfontosabb eredménye
Az elmúlt hónapokban az üzleti szféra hangulata igencsak hullámzó volt. A kereskedelmi bizalmi index az év eleji javulás után tovább csökkent, a szolgáltatói bizalmi index pedig visszatért a negatív tartományba – idézi a GKI közleményét a HVG.
A vállalkozások foglalkoztatási hajlandósága ugyanakkor még tovább erősödött, így immár fél éve tart a pozitív trend. Csökkent a lakosság munkanélküliségtől való félelme is.
Ami az áremelési törekvéseket illeti, itt is tovább folytatódott a fél éve tartó csökkenés.
Kevesebb drágulás a láthatáron
A cégeknek már csak egynegyede készül áremelésre a következő három hónapban; árcsökkentést tizedük tervez, míg közel kétharmaduk nem kíván változtatni az árain. Az áremelési szándék az építőiparban csökkent leginkább, legerősebb pedig a szolgáltató szektorban volt – áll a GKI jelentésében.
A fogyasztók az inflációval kapcsolatban rendkívül optimisták lettek: öt évvel ezelőtti szintre esett vissza az ezzel kapcsolatos várakozás.
A magyar gazdaság jövőbeli helyzetének megítélése – az őszi-téli optimista időszaka után – áprilisban az üzleti szférában nem változott, a fogyasztók körében pedig kicsit romlott.
A lakosság a nagy értékű termékekre elkölthető pénzét még mindig igen szerénynek értékelte. A megtakarítási helyzet megítélése áprilisban rosszabb lett, de a következő egy évre reményteljesen tekintenek az emberek.
(Borítókép: Nyílászárók egy debreceni raktárban 2017. augusztus 25-én. Fotó: Oláh Tibor / MTI)