- Gazdaság
- budapesti corvinus egyetem
- családi vállalkozás
- generációváltás
- palkovics lászló
- családi vállalatok központ
- egyetem
- drótos györgy
- szécsi gabriella
- kormány
- széchenyi istván egyetem
Dávid és Góliát a magyar dolgozókért küzd a munkaerőpiacon
További Gazdaság cikkek
- Donald Trump végzetes szankciókkal sújtaná a dollártól elszakadó országokat
- Orbán Balázs: Magyarországnak a gazdasági semlegesség politikáját kell képviselnie
- Nem is gondolná, mivel kísérleteznek a hírportálok szerkesztőségeiben
- Hamis pletykáknak ülhetett fel a forint, ezt rögtön megéreztük
- A Google-nél hirdette a siker receptjét, ott bevált, most az Index olvasóival is megosztja
„Hatalmas hátránnyal indulnak a családi vállalkozások, amely annál súlyosabb, minél kisebb méretűek” – fogalmazott Drótos György, a Budapesti Corvinus Egyetem docense az 5. Nemzetközi Családi Vállalatok Konferencián kedden. A professzor azonosította a hazai mikro-, kis- és középvállalkozások (kkv) előtt tornyosuló legnagyobb kihívásokat:
- a foglalkoztatottsági adataink továbbra is a lehetséges maximumok közelében vannak,
- a demográfiai lejtmenet megállítása nem várható egyhamar,
- több képzett munkaerő megy ki, mint amennyi érkezik,
- a munkaerőt lekötik a multik, az óriásberuházások elszívják a munkaerőt.
Ebben a környezetben úgy tűnhet, hogy a családi cégek Dávidként néznek szembe Góliáttal, a nagy multinacionális vállalatokkal. Ugyanakkor vannak pozitív példák is, amikor a családi vállalatok jól átgondolt stratégiával, hatékonyra csiszolt folyamatokkal, értékcentrikus szervezeti kultúrával fordítanak az egyenlőtlen harcon.
Ilyen cég a BI-KA Logistics, egy magyar logisztikai vállalkozás, ahol szakértők bevonásával alakítják ki a vállalati stratégiát. Szécsi Gabriella ügyvezető igazgató szerint öt éven belül középvállalatból nagyvállalattá válhatnak – derült ki a Budapesti Corvinus Egyetem összefoglaló közleményéből.
A kormánynak van egy terve
Míg egy fejlettebb piacgazdaságban, például Németországban a családi vállalkozások átörökítése több mint száz éve tartó töretlen gyakorlat, hazánkban történelmi okokból ennek még nincs meg a hagyománya – mutatott rá Palkovics László, a Széchenyi István Egyetemért Alapítvány elnöke, aki korábban az Innovációs és Technológiai Minisztérium minisztere volt. Jelentősnek tartja a problémát, mivel tízből közel négy vállalkozást érint a generációváltás, és minden ötödik munkavállaló egy ilyen cégnél dolgozik.
Ezt megerősítette Reinhold Mayer, a Péter Horváth Stiftung alapítvány vezetőségi tagja, aki megjegyezte, hogy Magyarországnak a rendszerváltás után újra kellett indítania a családi vállalkozásokat.
Palkovics László a hazai kkv-k sikerét abban látja, hogy beruházásokkal, folyamatos fejlesztésekkel magasabbra pozicionálják magukat az értékláncokban. Bemutatta, hogy ezt a célt segítette és továbbra is támogatja a kormányzat.
Háromszor annyi támogatást kaptak a kkv-k, mint a multinacionális cégek, tehát nem a multik élvezik a támogatások legjavát
– állapította meg a Makronóm Intézet kutatása alapján. Annál is fontosabbnak tartja a hazai családi vállalkozások fejlődését, mivel a magyarországi vállalkozások 99,1 százaléka kkv, ezek alkalmazzák a foglalkoztatottak 68,6 százalékát, mégis kevesebb hozzáadott értéket állítanak elő, mint a közel egyszázaléknyi nagyvállalati réteg.
Rávilágított, hogy a magyar beruházási ráta kiemelkedően magas 28,7 százalékkal, amelyhez a jelentős összegű FDI-beáramlás és a hazai kkv-k támogatása is hozzájárult.
Digitalizációban ugyanakkor jelentős lemaradásban van Magyarország, az uniós rangsorban a nem túl előkelő 22. helyet foglalja el. Ezen segíthet az egyetemi modellváltás és a kompetencia-központok létrehozása a volt miniszter szerint. A Széchenyi István Egyetemen is az egyetem kulcskompetenciái szerint létrehozott, tudományterületeken átnyúló, innovációs kutatási egységeket hoztak létre ipari cégóriások közreműködésével.
Vonzóbbnak találják a multikat
Amikor a hazai családi vállalkozások addig növekednek, hogy elérnek egy kritikus szintet, akkor a munkavállaló megtartása egyre nagyobb kihívássá válik – ismertette Vajda Éva az eseményen. A Budapesti Corvinus Egyetem adjunktusa a családi cégeken belüli HR-gyakorlatokat vizsgálta. Megállapította, hogy a munkaerő megtartásának kulcsa, ha a családi vállalkozás ötvözi a rá jellemző családiasságot és közvetlenséget a multikra jellemző professzionalizmussal.
Ebben a német vállalkozások jobban állnak a magyar cégeknél, ezért nem meglepő, hogy Németországban szívesebben dolgoznak a munkavállalók családi vállalkozásokban.
Németországban 12 kulcsfontosságú szempontban is a családi vállalkozásokat tartják vonzóbbnak a munkavállalók a multikkal szemben
– ismertették a Stiftung Familienunternehmen, a Corvinus Családi Vállalatok Központját is támogató német családi vállalati alapítvány által kezdeményezett felmérést. Ilyen szempontok például a jó munkakörülmények, a független munkavégzés és a hierarchikus felépítés hiánya.
(Borítókép: Nathan Laine / Bloomberg / Getty Images)