Navracsics Tibor: Megrekedtek a tárgyalások az Európai Bizottsággal
További Gazdaság cikkek
-
Túllépte a megengedett határértéket egy debreceni akkumulátoripari cég, a kormányhivatal azonnal lecsapott
- Ilyen még nem volt Magyarországon, itt valósulhat meg az amerikai egyetemi álom
- Veszélyben a világ olajkapuja, ez mindent átírhat a kormány asztalán
- Bár úgy tűnt, köddé vált a magyarok pénze, rejtélyes helyen megtaláltuk
- Újabb áremelkedés a magyar kutakon, keddtől még drágább lesz az üzemanyag
„Az Európai Parlamentben jelenleg is tárgyalják azt a törvényjavaslatot, amelynek célja, hogy az uniós tagállamokban működő nem kormányzati vagy politikai szervezetek irányítása és adományozási politikája a lehető legátláthatóbb legyen” – nyilatkozta Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter a lengyel állami hírügynökségnek (PAP) adott interjúban.
Az interjúból – amit az Economix vett észre – kiderül:
A magyar Országgyűlés által nemrég elfogadott szuverenitásvédelmi törvény nem fogja befolyásolni az uniós források sorsát.
Mint ahogy azt korábban megírtuk, a nemzeti szuverenitás védelméről szóló törvényjavaslatot 140 igen, 50 nem szavazat mellett fogadta el a parlament.
Ez alapján elemző, értékelő, javaslattevő és vizsgálati tevékenységet folytató, autonóm államigazgatási szervként hozzák létre a Szuverenitásvédelmi Hivatalt, amely az állami, társadalmi és politikai döntéshozatali folyamatokba való külföldi beavatkozásokat, valamint a választási folyamatok befolyásolására irányuló külföldi támogatást hivatott vizsgálni.
Az új szabályozást többek között az amerikai külügyminisztérium is bírálta, „drákói” eszköznek nevezve, ami alkalmas lehet a politikai ellenfelek megbüntetésére. Állásfoglalásuk szerint „a szabályozás nincs összhangban a demokráciáról, az egyéni szabadságjogokról és a jogállamról vallott közös értékekkel.”
Navracsics nem gondolja, hogy az intézkedést komoly kritikák érik majd
December közepén derült ki, hogy Brüsszel hajlandó feloldani 10,2 milliárd eurónyi magyar uniós támogatást: a kohéziós alapokban eddig összesen mintegy 30 milliárd, Magyarországnak szánt forrás volt befagyasztva, ennek csaknem a harmadát szabadította fel a bizottság.
Bízunk benne, hogy ezután folyamatosan áramlik majd a pénz az újjáépítési alap projektjeire
– tette hozzá a Navracsics Tibor.
A cikkből kiderül, hogy a magyar egyetemeknek az Erasmus+ és Horizont Európa programokban való részvétele jelenleg zsákutcának tűnik, a cél márpedig az, hogy a kormány megegyezzen az Európai Bizottsággal az Erasmus+ és a Horizont Európa további finanszírozásáról.
„Sajnos a tárgyalások megrekedtek. Úgy látom, hogy tárgyalópartnereinknek az Európai Parlament politikai zsarolása miatt nincs bátorságuk további lépéseket tenni a probléma megoldása érdekében” – értékelt Navracsics Tibor a hírügynökségnek.
