- Gazdaság
- forint
- euró
- dollár
- tőzsde
- bux
- gdp
- árfolyam
- mbh bank
- cserép máté
- equilor
- varga zoltán
- makronóm intézet
- molnár dániel
- horváth gergely
- rácz balázs
- otp
Meglepő hírek érkeztek, nagyot hajrázott a forint

További Gazdaság cikkek
-
Orbán Viktor szerint fél éven belül eljöhet egy gazdasági megállapodás az Egyesült Államok és Magyarország között
- Sorsdöntő bejelentést tett a kormány, így képzelik a jövőnket
- Indul az utolsó roham húsvét előtt, szombaton még minden beszerezhető, ami az ünnephez kell
- Trump beleköpne a sörünkbe, még az alkoholmentesbe is
- Amerikai–magyar védelmi együttműködésről tárgyalt Jászai Gellért az Egyesült Államok képviselőivel
A hetet a forint az euróval szemben a 392-es szint fölött kezdte, ahonnan hétfőn kismértékben erősödött, 391-ig.
Érdemi erősödést a kedden megjelenő kedvező GDP-adat hozott
– jelezte az Indexnek Molnár Dániel, a Makronóm Intézet szenior elemzője. A magyar gazdaság teljesítménye az első negyedévben meghaladta az elemzői várakozásokat, negyedéves alapon 0,8, míg éves alapon 1,7 százalékkal nőtt a GDP, vagyis a kilábalás a vártnál gyorsabban megy végbe.
Németországból és Amerikából is érkezett erősítés
A szakértő rámutatott, hogy kedden a délelőtt folyamán kedvező hírek érkeztek az eurózónából is: az infláció a várakozásoknak megfelelően 2,4 százalékon alakult, miközben a gazdasági teljesítmény kedvezőbb volt a piaci várakozásoknál, negyedéves alapon 0,1 helyett 0,3 százalékkal nőtt az euróövezet gazdasága. Azaz nemcsak mi, hanem legnagyobb felvevőpiacunk is felülmúlta év elején a várakozásokat.
A forint ennek hírére megpróbálkozott a 390-es szint áttörésével.
A kedvező hangulat ellenére ez kedden még nem sikerült. Szerdán itthon és az EU-ban ünnepnap volt, viszont ülésezett a Fed, amelynek kamatdöntése volt a fókuszban. A piaci konszenzusnak megfelelően az irányadó kamatszintek tartását jelentette be az amerikai jegybank.
A döntést követő sajtótájékoztatón a jegybankelnök pozitív hangvételű üzeneteket fogalmazott meg – többek között eloszlatta a további kamatemeléssel kapcsolatos félelmeket –, így a dollár ismét gyengülni kezdett, ami közvetetten segítette a forint felértékelődését is
– világított rá Cserép Máté, az MBH Elemzési Centrum munkatársa. Hozzáfűzte, hogy csütörtökön az OECD 2,9 százalékról 3,1 százalékra emelte a 2024-es globális gazdaság növekedési kilátását, Magyarország esetén pedig 2,1 százalékra növelte az idei és 2,8 százalékra a 2025-ös reál-GDP növekedési kilátásait.
A forint ereje csütörtökön is kitartott, támogatta azt a cseh jegybank 50 bázispontos kamatcsökkentése is, bár 389 alá csak rövid ideig tudott erősödni az árfolyam
– erre Molnár Dániel világított rá. Pénteken is összességében 390 alatt alakult a jegyzés, fordulatot csak a délutáni amerikai munkaerőpiaci adatok hoztak, amelyek a forintot is egy időre 389 alá erősítették az euróval szemben. Estére azonban némi gyengülést követően 389 fölött végezte a kereskedést a magyar deviza. „Folyamatosan erősödött a forint a héten, az euró-forint árfolyama a 393-as szintről 389 alá, míg a dollár-forint jegyzése 367-ről 360 közelébe süllyedt” – összegezte a magyar fizetőeszköz heti teljesítményét Varga Zoltán, az Equilor szenior elemzője.

Így mozoghat a forint a jövő héten
A jövő héten adatdömping érkezik a KSH részéről, az elemzők pontokba szedték, ezek közül melyek a legfontosabbak a forint szempontjából:
- Hétfőn reggel érkezik a márciusi külkereskedelmi mérleg előzetes adata,
- kedden a márciusi kiskereskedelmi forgalom,
- szerdán a márciusi ipari termelési adat,
- majd pénteken a legfontosabb, az áprilisi inflációs adatsort teszi közzé a Központi Statisztikai Hivatal.
Ezek mind befolyásolhatják a forint mozgását. A március közepéig tartó forintgyengülést a 400-nál húzódó erős szint állította meg, és azóta több hullámban erősödés bontakozott ki.
388 forint egy erős támasz, ha sikerülne a szint alá kerülnie az árfolyamnak, akkor egy újabb erősödő hullám következhetne, és megnyílna a tér a 382-es támaszig
– jelezte lapunknak Rácz Balázs, az MBH Befektetési Bank részvényelemzője. Varga Zoltán szerint az euró-forint árfolyamában 388–390 között igen erős támasz húzódik, de nem lehet teljesen kizárni, hogy átmenetileg letörésre kerül. „Összességében most a 385–395-ös tartomány látszik bejárhatónak. A dollár-forint jegyzésében a 355–370-es zónában való mozgás lehet reális” – véli a szakértő.
Rekordszinten a magyar tőzsde
Csúcsra járatták a magyar tőzsdét a héten. „Hétfőn még elsősorban az OTP és a Magyar Telekom vezetésével ért el rekordszinteket a BUX, míg kedden ebben már komolyabb szerepe volt a vártnál nagyobb gazdasági növekedés hírének és a kialakult kedvező befektetői hangulatnak is” – világított rá Horváth Gergely, a Makronóm Intézet elemzője. A BUX így összességében több mint 1 százalékkal emelkedett egyetlen hét leforgása alatt.
A hét során a blue chipek mind pluszban zártak, közülük is a Magyar Telekom és az OTP árfolyama nőtt a leginkább, rendre 3, illetve 2 százalék feletti mértékben.
A szakértő kifejtette, hogy a Telekomnál így átmenetinek bizonyult a múlt heti visszaesés, ami az osztalékszelvény levágásából fakadt, tovább folytatódott az emelkedő trend. Az OTP kapcsán pedig továbbra is húzóerőt jelent a múlt héten bejelentett akvizíciós sztori, amelyet illetően a Bloombergen a csütörtöki kereskedési nap során megerősítést nyert, miszerint a balti államokban jelen lévő Luminor lehet a céltársaság – az akvizíció értéke pedig elérheti akár a 800 milliárd forintot is.
Emellett az OTP tovább folytatta a részvény-visszavásárlásokat is, ami szintén támogatóan hatott az árfolyam emelkedésére. Horváth a midcapek közül kiemelte a Duna House-t, melynek részvényárfolyama április elejét követően ismét elérte az 1000 forintos szintet a hét során egy 2 százalékos emelkedés eredményeként. „Továbbá az Alteo részvényesei is örülhettek, közel 3 százalékos pluszban zárta a hetet a papír – habár a forgalom nem volt túl acélos” – jegyezte meg a szakértő.
Csökkent az olaj ára, a gáz drágult
Az európai gázár az irányadónak számító TTF holland gáztőzsdén a legközelebbi, júniusi határidőre előző hét péntek délután megawattóránként 29 eurón állt, ezen a héten péntek délutánra pedig 30,05 euróra emelkedett.
Az északi-tengeri Brent típusú olaj ára az előző hét péntek délutáni hordónkénti 89,25 dollárról e hét péntek délutánra csökkent – 83,31 dollárra.
Hétfőtől újabb üzemanyagár-csökkenésre van kilátás a Holtankoljak.hu értesülései szerint, ugyanis a benzin és a gázolaj esetében is 2 forinttal csökken a nagykereskedelmi ár.
Szerdától a 95-ös benzin literenkénti ára 629, míg a gázolajé 616 forint lesz.
Megírtuk, hogy az Index birtokába jutott egy levél, amelyet a Mol-csoport küldött partnereinek. Ebből az derült ki, hogy mostantól az eddig megszokott heti két alkalom helyett sűrűbben dönthetnek a nagykereskedelmi árról, vagyis gyakrabban számíthatunk a jövőben az üzemanyagár változására.
A jövő hét főbb gazdasági eseményei:
- 2024. 05. 06., 08.30 – KSH, külkereskedelmi mérleg,
- 2024. 05. 07., 08.30 – KSH, márciusi kiskereskedelmi forgalom,
- 2024. 05. 08., 08.30 – KSH, márciusi ipari termelési adat,
- 2024. 05. 10., 08.30 – KSH, áprilisi fogyasztói árindex.
(Borítókép: Németh Emília / Index)