- Gazdaság
- orbán balázs
- politikai igazgató
- államtitkár
- nemzetközi nagyvállalatok
- multik
- innováció
- gazdaság
Orbán Balázs az Economxnak: Ezekből a multikból nem kérünk
További Gazdaság cikkek
-
Bejelentést tett a kormány, azonnal reagáltak a GDP-adatokra
- Az Amazon vámfeltüntetési terve kiverte a biztosítékot a Fehér Házban
- Újabb gyomrost kapott Magyarország, egy helyben toporog a gazdaság
- Négy régió, kétezer vállalkozás, nyitja a pénzcsapokat a kormány
- Kiderült: ekkora osztalékot fizet részvényenként a Richter
A közepes fejlettség csapdája egy még ma is velünk élő gazdasági probléma. Ez azt jelenti, hogy „már nem vagyunk szegények, de nem vagyunk elég gazdagok sem” – mondta Orbán Balázs az Economx Exclusive podcastban.
Kifejtette: minden ország stratégiai célja, hogy gazdag és fejlett legyen, és e kérdéskörrel kapcsolatban gyakran arra keresik a választ az elemzők, milyen problémák vezetnek oda, hogy egy-egy országnak nem sikerül a kitörés a közepes fejlettségből. A miniszterelnök politikai igazgatója szerint a sikertelen próbálkozások száma sokkal magasabb volt az elmúlt fél évszázadban, mint a sikeres országoké.
Mint elhangzott, a közepes fejlettség csapdájából az újraiparosítással lehet kitörni, Írország például a geopolitikai adottságait kihasználva kapcsolódott be a globális pénzügyi rendszerbe. Orbán Balázs szerint emellett a következő tényezők elengedhetetlenek a folyamat zavartalan végbemeneteléhez:
- a termelékenység és a hozzáadott érték növelése;
- a folyamat elején egy-két évtizeden keresztül külföldi tőke beáramlására is szükség van, hogy a know-how-t eltanulják a külföldi szereplőktől, és kialakítsák a saját tőkére épülő innovációs működésüket.
A magyar gazdaság halad ezen az úton, azonban még sok teendő van. Orbán Balázs ehhez kapcsolódóan kiemelte: háromezerről tizenkétezerre nőtt az exportképes vállalatok száma, ami rendkívüli mértékű növekedés. Ezek között vannak kis- és középvállalatok is, amelyek elsősorban régiós területen gondolkodnak, a hazai nagyvállalatok jó része azonban világszerte terjeszkedik.
A miniszterelnök politikai igazgatója arra is kitért, hogy a fejlődési szintben egyértelmű javulás látszik, a magyar gazdaság a világválság óta 40 százalékos növekedést tudott elérni, ezzel kilépve a közepes fejlettségből. Az azonban még nagyobb veszély, hogy visszaesünk, ahhoz pedig, hogy ez ne történhessen meg, még 100 százalékos emelkedésre van szükség.
Magyarország nem vár olyan multinacionális cégeket az országba, akik nem hajlandók bekapcsolódni a kutatás-fejlesztési programok vérkeringésébe
– húzta alá Orbán Balázs, aki a házigazda, Pogátsa Zoltán közgazdász felvetésére beszélt többek közt a tanárbérekről és a magyar oktatás helyzetéről is.
A teljes adás itt megtekinthető:
