- Gazdaság
- ksh
- kiskereskedelem
- fogyasztás
- fogyasztók
- lakosság
- kiskereskedelmi forgalom
- boltok
- vásárlás
- élelmiszer
A magyarok fizetése továbbra sem engedi a vásárlást, és ez látszik is az adatokban
További Gazdaság cikkek
-
Rekordot hozott a húsvét a hazai turizmusban
- Megindultak a kifizetések, indul az otthonokat érintő pénzeső
- Donald Trump a vámháború jelentős deeszkalálását helyezte kilátásba
- Kimondta a kormány: a kecskesajt csak kecsketejből készülhet
- Magyar Péter megfenyegethette a Magyar Nemzeti Bank egyik hölgy munkatársát
A kiskereskedelem forgalmának volumene a nyers adat szerint 3,7, naptárhatástól megtisztítva 3,2 százalékkal nőtt 2024. áprilisban az előző év azonos időszakihoz képest – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
- Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben a forgalom volumene 3,6 százalékkal bővült. Az élelmiszer-kiskereskedelem 75 százalékát adó élelmiszer jellegű vegyes üzletek értékesítési volumene 4,4, az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké 1,8 százalékkal emelkedett.
- A nem élelmiszer-kiskereskedelem forgalmának volumene összességében 4,3 százalékkal növekedett. Az eladások volumene a textil-, ruházati és lábbeliüzletekben 7,7, a használtcikk-üzletekben 5,0, a gyógyszer-, gyógyászatitermék-, illatszerüzletekben 4,2, a könyv-, számítástechnika-, egyébiparcikk-üzletekben 1,1 százalékkal nőtt, az iparcikk jellegű vegyes üzletekben lényegében nem változott, míg a bútor-, műszakicikk-üzletekben 1,8 százalékkal csökkent.
- Az árucikkek széles körére kiterjedő, a kiskereskedelmi forgalomból 8,6 százalékkal részesedő csomagküldő és internetes kiskereskedelem volumene 7,9 százalékkal emelkedett.
- Az üzemanyagtöltő állomások forgalmának volumene 2,0 százalékkal bővült.
- A kiskereskedelmi adatokba nem tartozó gépjármű- és járműalkatrész-üzletek eladásai 26 százalékkal nőttek.
Az országos kiskereskedelem forgalma folyó áron 1563 milliárd forintot ért el áprilisban. Az országos kiskereskedelmi forgalom 47 százaléka az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben, 36 százaléka a nem élelmiszer-kiskereskedelemben, 17 százaléka az üzemanyagtöltő állomások üzemanyag-forgalmában realizálódott.
Havi bázison azonban csökkenést mért a KSH: A szezonális és naptárhatással kiigazított adatok szerint a kiskereskedelmi forgalom volumene 0,9 százalékkal mérséklődött az előző hónaphoz viszonyítva.
Naptárhatástól megtisztítva a kiskereskedelem forgalmának volumene 2,4 százalékkal emelkedett 2024. január–áprilisban az előző év azonos időszakához képest. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben 3,3, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 0,7, az üzemanyag-kiskereskedelemben 3,4 százalékkal nőtt.
Beszámoltunk arról, hogy a KSH szerint a magyarok mekkora átlagfizetésből intézhetik vásárlásaikat, és árnyaltuk is a képet.
Reagált az NGM
A legfrissebb adatok alapján 2024 áprilisában 3,2 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom volumene az előző év azonos időszakához képest, így az év első négy hónapjában éves alapon összességében 2,4 százalékkal bővült a fogyasztás. Havi alapon, azaz az előző hónaphoz képest minimális 0,9 százalékos mérséklődés volt megfigyelhető. Ez utóbbit elsősorban olyan szezonális hatások okozták, mint a húsvéti ünnepekhez kötődő márciusi nagybevásárlások utáni visszafogottabb költés – értékelte az adatokat a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).
„A kiskereskedelmi forgalom jelentős növekedése összességében azt jelzi, hogy a kormányzati intézkedések eredményeként a fogyasztás a helyreállás szakaszában tart, amely folyamatot az infláció leszorítása és alacsony szinten tartása, így a reálbérek szeptember óta tartó folyamatos növekedése érdemben támogat. A fogyasztói bizalom erősödésének következtében az óvatossági motívum további oldódása várható, amely a belgazdaság nagyobb teljesítményén keresztül hozzájárul a GDP növekedéséhez. Az éves szinten 5–6 százalék mértékben növekedő reálbérek a belső kereslet helyreállásának, a fogyasztás bővülésének egyik fő hajtóerejét fogják jelenteni, így a kiskereskedelmi forgalomban megfigyelhető növekedési tendencia folytatása várható” – közölte a tárca.