A következő generációk életét már jelentősen befolyásolhatja az AI: barát vagy ellenfél?

735ef801-1721907250.png
2024.08.08. 15:55
Hazánkban rendezik 2024. szeptember 9. és 10. között a közép-kelet-európai régió legnagyobb mesterségesintelligencia-konferenciáját az AI Summitot, ahol az AI aktuális állapotát, lehetőségeit és a jövőre vonatkozó hatásait vizsgálják neves hozzáértők. A szervezők tájékoztatása szerint a program már összeállt, több mint 150 előadót várnak, többek között olyan nagy nemzetközi tech óriások képviseletében, mint az Amazon, a Microsoft vagy a Google.

A Városligetben erre az időszakra kialakított AI Campus különböző színpadain olyan témák kerülnek terítékre, mint hogy 10 év múlva milyen szakmák várhatók, lesznek-e még újságírók, fotósok, színészek, hogy van-e kraft a promptírásban, hogy valóban aranyat ér-e az adat, hogy mi történik a neobankok világában, lehet-e ténylegesen szabályozni vagy legalább kockázatot csökkenteni, illetve egészségügy, hadiipari, kiberbiztonsági, sőt még űrtechnológiai kérdéskörökben is elmerülhetnek az érdeklődők.

A neves szakértőkkel és sztárelőadókkal tűzdelt esemény különlegessége, hogy lehetőség nyílik a mesterségesintelligencia-alkalmazások gyakorlati aspektusainak elsajátítására, AI-eszközök és technológiák közvetlen tesztelésére, sőt még saját projektekhez is bárki kérhet szakértői útmutatást.

Néhány példa a nagyszabású szakmai esemény nemzetközi előadóinak névsorából:

Dr. Frederik G. Pferdt – a Google első innovációs nagykövete, a Stanford Egyetem adjunktusa, világszinten elismert innovációs szakértő, író. Ötleteit és gyakorlatait nemzetközi, illetve kormányzati szervezetek használják az ENSZ-től kezdve a NASA-n át az NBA-ig. Munkásságát olyan médiumok is méltatják, mint a Der Spiegel vagy a BBC News.

Tomasz Stachlewski – a szakember a világ egyik legnagyobb és legkomplexebb technológiai óriásától, az Amazontól érkezik, ahol különböző méretű vállalatokat (a startupoktól a nagyvállalatokig) segít a felhőbe való átállásban. Ehhez irányelveket nyújt, és stratégiát különböző IT-rendszerek következő szintre való emelésében. Ebben hatalmas segítsége az AI, tapasztalatait pedig a konferencián osztja meg.

Giovanni Tridente – a Santa Corce Egyetem professzora, aki jól ismeri a Vatikán és az AI kapcsolatát. Elmondja, hogyan tanult az egyház a hibából, amikor nem reagált időben a social media platformok berobbanására. És hogy ennek fényében hogyan készül tudatosan a mesterséges intelligenciával kapcsolatos dilemmák megválaszolására. Tridente szerint az egyház segíthet emberségesnek maradni. 

John C. Havens – AI-szakértő és író, a Heartificial Intelligence bestseller szerzője. Szerinte egy olyan korszakba léptünk, amikor számos személyre szabott algoritmus befolyásolja minden döntésünket, és elmosódnak a határok az emberi segítségnyújtás, az automatizáció és a kihalás között. Hol húzzuk meg a gépi automatizáció határát? Előadása rávilágít a mesterséges intelligenciával járó élet különböző forgatókönyveire, és segít átlátni, milyen algoritmusok uralják majd a társadalmat.

1 campus, 2 nap, 20 workshop, 150 előadó, 1500 résztvevő

A fenti tekintélyes előadók mellett a hazai MI-szektor neves képviselői, illetve digitális világban jártas szakemberei is ott lesznek az AI Summiton:

Dr. Tilesch György – a PHI Institute for Augmented Intelligence alapítója és elnöke, vezető globális AI-szakértő. Világszerte közreműködik különböző vállalati és kormányzati vezetőkkel, Fortune 50 cégekkel, de dolgozott már a Microsofttal, az Ipsosszal és a svájci székhelyű Világgazdasági Fórummal is. Az AI-stratégia, etika, politika és irányítás területeire szakosodott. Szolgál a Harvard Experfy AI Talent platformjának tanácsadó testületében, a Neumann Society AI nagykövete, a Pécsi Egyetem díszdoktora.

Keleti Arthur – kibertitok-jövőkutató, IT-biztonsági stratéga, író, producer. Az Informatikai Biztonság Napja kezdeményezés és konferencia ötletadója és szervezője. A mesterséges intelligencia jövőjének és a kiberbiztonságra gyakorolt hatásának kutatója. 

Dr. Kiss László – csillagász, akadémikus, Széchenyi-díjas fizikus. A Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont főigazgatója. A Magyar Csillagászati Egyesület elnöke, aki az űrben zajló jelenségekről szórakoztatóan, laikusok számára is tökéletesen befogadható módon képes informálni.

Szabó Péter – a Microsoft lakossági üzletágának régiós igazgatói pozíciója után a vállalati és partnerkapcsolati üzletág igazgatója lett. A digitalizáció tematikáján belül kiemelt szívügye a szervezetek és a munkavállalók digitális készségeinek fejlesztése. Szerinte a napi működés, így a sikeresség azon múlik, hogy a vállalat hogyan támaszkodik a modern digitális technológiákra, illetve hogyan tud alkalmazkodni a nem várt helyzetekhez. Üzletről, munkavégzési szokásokról és az életvitelünk újragondolásáról tart előadást.

Dr. Peták István – Gábor Dénes-díjas kutató, orvos, 58 tudományos közlemény szerzője. A Magyar Biotechnológiai Szövetség tudományos és bioetikai szakbizottságának elnöke. Kiemelkedő munkája hozzájárult a molekuláris orvostudományi kutatások gyakorlati hasznosításához a daganatos betegek kezelésében. 

Jakab Roland – a Mesterséges Intelligencia Koalíció vezetője, az Ericsson közép-európai régiójának volt stratégiai igazgatója, az „Év legsikeresebb ICT-menedzsere” cím nyertese. A HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat vezérigazgatójaként kutatók és innovációik MI-támogatásán dolgozik.

Dr. Aczél Petra – kommunikációkutató, egyetemi tanár. 200 tudományos-szakmai tanulmány mellett 7 könyv szerzője, akinek videóira sok ezren kíváncsiak. Szakterülete az újmédia, a kommunikáció, az érveléstudomány és a jövőkészségek. Közérthetően nyúl a világban és itthon is fontos kérdésekhez és dilemmákhoz, így a hallgatóság mindig magával vihet valami jól hasznosítható új tudást. 

Nyáry Krisztián – író, irodalomtörténész, könyvkiadó, több hazai bestseller szerzője. A Magvető és az Athenaeum Kiadó korábbi igazgatója. Jelenleg a hazai könyvpiacon meghatározó Líra kreatívigazgatója, valamint a Magvető Café művészeti vezetője. Gondolatait az AI Summit 2024 konferencián az Így írtok ti… és így ír az AI kreatív témaszekcióban ismerhetjük meg.

Az AI Summit konferenciát tavaly szervezték meg először, telt házzal zajlott, és a résztvevők hamar „az AI és a technológiai innovációk iránt érdeklődők egyik legfontosabb találkozóhelyévé” nevezték ki, ahol a szünetekben és az esti programokon kötetlen beszélgetések formáltak új együttműködési lehetőségeket.