Elege lett a boltoknak a palackvisszaváltó automatákból, nagy lépésre készülnek
További Gazdaság cikkek
- Váratlan kiskaput hagyott Lázár János egy jogszabályban, erre sokan felkapták a fejüket
- Mindenki pörögni akar: a magyar mellett itt a kínai élénkítő csomag
- Brüsszelt az ág is húzza: kormányválság után itt az újabb csapás
- Végre kiderült, hogy ki áll a kötelező visszaváltás mögött
- Nagy Márton kibontja a rejtélyes csomagját, most ítéletet mondanak róla
A palackvisszaváltó automaták belső elhelyezése a forgalmasabb üzletekben láthatóan sok esetben nem vált be. A palackokkal gyakran nagy zsákokkal állnak sorban az emberek, és ez senkinek sem jó, sem a palackot visszaváltóknak, sem a vásárlóknak, de a bolti személyzetnek sem, mert csúcsidőben mindenki zavarja egymást – írja cikkében a G7.
Ha valaki nem vásárolni érkezik az üzletbe, csak palackot visszaváltani, akkor a legtöbb esetben csak a pénztárakon keresztül tud kimenni, a helyzet pedig még macerásabb, ha csak bent szembesül azzal, hogy az automaták épp nem működnek. Ilyenkor a pénztáron keresztül az összes palackot hurcolva kell kievickélni az üzletből.
A szabályok szerint a 400 négyzetméternél nagyobb üzleteknek nemcsak automatákat működtetni kötelező, hanem meghibásodás esetén kézi visszaváltást is biztosítaniuk kell
– világított rá a lap, állítva, hogy a boltok nem nagyon reklámozzák ennek lehetőségét. Ugyanakkor egy olvasónk jelezte, hogy igenis kiírják a személyes visszaváltás lehetőségét a hibaüzenetben, amely így szól: „Az automata technikai okok miatt jelenleg nem üzemel. A visszaváltható italcsomagolásokat a kasszáknál tudják beváltani. Köszönjük megértésüket!”
Kitelepítenék az automatákat az eladótérből
A lap értesülései szerint az automaták eladótérből való kitelepítését az első hónapok tapasztalatai alapján gyakorlatilag mindenhol szeretnék mihamarabb elkezdeni.
A Lidl Magyarország arra törekszik, hogy a vásárlók számára minden esetben a legjobb megoldást tudja nyújtani. Jelenleg mind a 209 áruházban megtalálhatóak a visszaváltó automaták, különböző elhelyezéssel. A vállalat jelenleg vizsgálja a bejáratnál található gépek áttelepítésének lehetőségét
– mondta a G7-nek Tőzsér Judit, a Lidl kommunikációs vezetője. A költöztetés azonban nem olyan egyszerű, mint amennyire elsőre tűnik. Ahogy az OKSZ mondja, az automatákat az egész országra szóló hulladékkoncessziót 35 évre elnyerő Mohu adja, de minden technikai feltételt a boltok biztosítanak, és ha például külön épületrészbe kell kivinni a berendezést, akkor az még építésiengedély-köteles is lehet. Az automaták költöztetésével kapcsolatban egy másik kiskereskedelmi lánc is megszólalt.
Van ilyen célunk, egyelőre a rendszer működtetésével kapcsolatos tapasztalatok értékelése zajlik, utána fogunk döntést hozni arról, hogy mely konkrét helyszíneken fogjuk megvalósítani az automaták áttelepítését
– mondta a lapnak Maczelka Márk, a Spar kommunikációs vezetője. A G7 úgy tudja, hogy a boltláncok most leginkább azzal küzdenek, hogy az automaták kiköltöztetése általában nagyon lassú, nagyon bürokratikus, bonyolult, de főleg drága folyamat, adott esetben egyenként is milliós tételekről van szó.