Itt a kormány lépése: négy pontot adtak át a bankoknak, óriási fordulat jöhet a hiteleknél
További Gazdaság cikkek
- A nagy dilemma: várjanak-e a lakosok Nagy Márton kérésének teljesülésére?
- Orbán Viktor: Már Németország sem képes meggyőzni az Európai Bizottságot, hogy „észszerű döntéseket hozzon”
- Nincs új a nap alatt: továbbra is sokkoló árak az ingatlanpiacon
- Gazdasági megállapodást szeretne kötni Szijjártó Péter a világ egyik legkorruptabb diktatúrájával
- Orbán Viktor átlépne egyes határokat, történelmi kijelentést tett
A Nemzetgazdasági Minisztérium közleménye szerint Nagy Márton csütörtökön konstruktív megbeszélést tartott a Bankszövetség képviselőivel. Az egyeztetésen a nemzetgazdasági miniszter a bankokat képviselő vezetőkkel együtt áttekintette a magyar gazdaság jelenlegi helyzetét.
Kiemelték, hogy a nemzetgazdaság szerkezete és alapfundamentumai erősek, ebben az évben egy gazdasági konjunktúra kezdetén áll az ország, jövőre pedig a magyar GDP fokozatosan növekedési pályára állhat: a gazdasági bővülés üteme elérheti a 3–5 százalék közötti szintet. A tájékoztatásukban aláhúzták, hogy a növekedést a fogyasztás fokozatos helyreállása mellett a külpiacok gyengélkedése,
így elsősorban a német gazdaság teljesítménye árnyékolja be.
A kedvezőtlen külső környezet jövőre is érdemi hatást gyakorolhat a gazdasági teljesítményre, így a német gazdaság fellendülése esetén a hazai növekedés közelebb lehet az 5 százalékhoz, míg e nélkül a 3 százalékot közelítheti meg. A tárgyaláson kitértek arra is, hogy Magyarország felzárkózása az uniós átlaghoz minden reális forgatókönyv szerint tovább folytatódik.
Itt a négy egyértelmű kérés a kormánytól
A Bankszövetség és a miniszter egyetértettek abban, hogy a gazdaság újraindítása és fokozatos növekedési pályára állítása közös érdek. A szövetség képviselői jelezték, ebben a munkában a bankok is érdemben kívánnak részt venni. Ennek megfelelően vállalták, hogy
a hitelezési aktivitásuk további növelése következtében egy hitelezés által támogatott gazdasági növekedés fog megvalósulni.
A közlemény szerint ennek jelei a lakossági tranzakciók felfutásával már láthatók, a vállalatoknál azonban ez a kedvező folyamat még nem indult meg. Nagy Márton az egyeztetés keretében négy kéréssel fordult a Bankszövetséghez:
- A tárcavezető tájékoztatta a résztvevőket a munkáshitel részleteiről, amely a 17 és 22 év közötti munkások számára nyújt a jövőben jelentős pályakezdési támogatást. A miniszter felkérte a bankok képviselőit, hogy megfelelő módon készüljenek fel a munkáshitel mielőbbi és sikeres közvetítésére.
- A nemzetgazdasági miniszter kiemelte, hogy a lakhatási problémák megoldása, az otthonteremtés továbbra is kiemelt prioritást jelent a kormány számára. Ezért arra kérte a bankokat, hogy a lakáscélú hitelek THM-szintjét önkéntes alapon szorítsák 5 százalék alá.
- A közlemény szerint az adómentes borravaló garantálásához biztosítani kell a megfelelő technikai feltételeket. Ennek érdekében a tárcavezető arra kérte a bankokat, hogy mielőbb végezzék el a POS-terminálok fejlesztését, amelynek eredményeképpen külön „TIP”-funkció jöhet létre. Ezáltal elérhető lesz, hogy a terminál a számlát kettébontva a borravalót közvetlenül a felszolgáló számlájára, a fogyasztás ellenértékét pedig az adott cég számlájára helyezze.
- Nagy Márton megállapította, a lakosság számára a SZÉP-kártyákon jelenleg is közel 100 milliárd forintnyi szabad forrás érhető el. A kedvezményes adózású juttatás maradéktalan felhasználása és gazdaságba juttatása érdekében szükségszerűnek mutatkozik a SZÉP-kártyák digitalizálása, azaz annak bankok általi megteremtése, hogy a fizetés mobiltelefonon is lehetővé váljon.
A nemzetgazdasági miniszter kezdeményezte, hogy a Bankszövetség két hónapon belül dolgozza ki, hogy az adott miniszteri kérések mikorra és hogyan teljesíthetők.