Egymilliós fizetés? Úgy tűnik, mégis lehetséges

2024.10.10. 16:49
Az idei jelentős növekedés után jövőre is nagymértékben emelkedhet a kékgalléros munkavállalók fizetése – derült ki a fizikai dolgozók toborzására szakosodott Gi Group kutatásából. A képzett kékgallérosok körében elérkeztünk a bruttó 500 ezer forintos fizetéshez, de a nyelveket beszélő munkavállalók már 1 millió forint közelében is kereshetnek a hiányszakmákban.

Jövőre 10-12 százalékkal nőhet a fizikai dolgozók bére a Gi Group Kékgalléros munkaerő-piaci trendek 2024 kutatása szerint. A bérek emelkedését egyrészt a munkaerőhiány, másrészt a minimálbér várhatóan jelentős mértékű növekedése hajthatja.

Miután a kormány a rendszeres átlagkereset 50 százalékára zárkóztatná fel a minimálbért, így jövőre kétszámjegyű emelkedésre számítunk. A legkisebb fizetések nagymértékű emelése pedig felfelé tolja az egész bérstruktúrát, így a minimálbérnél magasabb jövedelmi szinteken is jelentős emelés várható

– mondta el Kosztolányi Virág, a cég üzletágvezetője.

Több nyitott pozíció az iparban

A bérek emelkedését az is hajthatja, hogy a Gi Group várakozása szerint jövőre még inkább megnő az igény a szakképzett magyar munkaerő iránt. A cég tapasztalata szerint a nyitott pozíciók száma már az idei év második felében növekedésnek indult a gyártás-termelésben, az építőiparban és a logisztikában.

  • Jövőre várhatóan még szélesebb körben nőhet a munkaerőhiány, ahogy a gazdasági növekedés felgyorsul.
  • Miután a vállalatok egyre nehezebben találnak képzett munkaerőt, így egyre nagyobb az igény az átképzésre.
  • Számos cég elindult abba az irányba, hogy fejlessze, képezze a fizikai állományt is, hiszen a technológiai változások miatt ez lassan elengedhetetlen.

Kosztolányi Virág szerint egyre több gyártó cég kezd komoly fejlesztésekbe az automatizáció terén, aminek következménye lehet a képzetlen munkaerő iránti igény csökkenése is, illetve a képzett munkaerő felértékelődése, hiszen ők azok, akik ezen komplex gépek üzemeltetésében és karbantartásában kompetensek lesznek.

Háromból ketten nyitottak a váltásra

Jelenleg a munkavállalók 64 százaléka nyitott a munkahelyváltásra. Az extrém infláció időszakában, 2022–2023-ban egyértelműen a magasabb fizetés miatt voltak nyitottak váltásra a kékgalléros munkavállalók, most viszont más szempontok is szerepet játszanak.

Míg 2022-ben a kékgallérosok 55 százaléka a jobb kereseti lehetőség miatt váltott, mostanra ez az arány 33 százalékra csökkent.

A kutatás szerint a munkavállalók továbbra is keresik a jó lehetőségeket, de a pénz mellett már az is fontos nekik, hogy milyen a munkakörnyezet, a munkahelyi kultúra, a rugalmasság, illetve van-e képzés és előrelépési lehetőség. Korábban ezek leginkább a fehérgalléros munkavállalók motivációi között szerepeltek, ma már viszont egyértelműen megjelent a fizikai dolgozók körében is.

A képzett kékgalléros munkavállalók körében jelenleg bruttó 450-550 ezer forintnál kezdődnek a fizetések. Minél összetettebb, bonyolultabb a munkafolyamat, a bér is annál magasabb. Egyes pozíciókban, ahol széles körű technológiai ismeretekre és nyelvtudásra van szükség, már elérhető a bruttó 1 millió forintos fizetés is. A tapasztalt termelésvezetőknek 850 ezer és 1 millió 170 ezer között mozog a bére, de a raktárvezetők és a karbantartási csoportvezetők is elérhetik a 900 ezres fizetést. A szenior műszakvezetőknek és a minőségügyi csoportvezetőknek 700 ezer és 950 ezer között mozog a bérük. Ez a bérszint már vetekszik a fehérgallérosok fizetésével, hiszen alapvetően hasonló képességekre és készségekre van szükség a pozíciók betöltéséhez, mint az irodai munkák esetén.