El sem hinné, hogy mely országokba járnak dolgozni a magyarok
További Gazdaság cikkek
- Óriási botrány az Apple-nél, illegálisan figyelhették meg az ott dolgozókat
- Orbán Viktor szövetségese napokon belül megbuktathatja a francia kormányt
- Adóegyszerűsítésekről egyeztetett Varga Mihály az Iparkamara új elnökével
- Itt az szja-visszatérítés szezonja: így kereshet azonnal 150 ezer forintot
- Itt van, miben előzi határozottan Magyarország a fejlett világot
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint a Magyarországon élő, de külföldön dolgozó foglalkoztatottak – őket nevezi a köznyelv ingázóknak – száma 2022-ben meghaladta a 122 ezer főt – derül ki a Portfolio cikkéből.
A KSH információi szerint a külföldre ingázók legnagyobb csoportja Ausztriában dolgozik, az ő arányuk jelenleg 80 százalék a foglalkoztatottakon belül.
Az nem meglepő, hogy nyugati szomszédunkhoz milyen sokan járnak át dolgozni, főleg a határ menti településekről,
az azonban már igen, hogy Szlovákiába és Romániába is rendszeresen ingáznak a munkavállalók.
A szlovákiai Kassára Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye északon fekvő településeiről, a romániai Nagyváradra pedig Hajdú-Bihar vármegye délkeleti településeiről ingáznak a magyar foglalkoztatottak.
Ha elmennétek Biharkeresztesre, akkor nagyot csodálkoznátok azon, hogy hány busz viszi ki a magyar dolgozókat Nagyváradra
– ezt Baja Sándor, a Randstad munkaerő-közvetítő és -kölcsönző cég magyarországi, illetve csehországi és romániai ügyvezető igazgatója mondta egy konferencián.
Magasabb a fizetés Romániában?
A Staufen nemzetközi tanácsadó cég magyarországi és romániai országmenedzsere szerint Romániával kapcsolatban továbbra is sok a tévhit Magyarországon. Boros Árpád elmondta, hogy bérek tekintetében Románia már utolérte Magyarországot, sőt már olyan régiói is vannak keleti szomszédunknak, ahol magasabb a fizetés egyes magyarországi bérekhez képest.
Korábban beszámoltunk róla az Indexen, hogy a magyar munkaerőpiac továbbra is feszes, de a szeptemberi adatok alapján a foglalkoztatottak számában visszaesés tapasztalható.
A hazai elsődleges munkaerőpiacon dolgozók létszáma kismértékben, 4 millió 545 ezer főre emelkedett ősz elején. Miközben a külföldön dolgozók létszáma érdemben nem változott, 108 ezer fő volt, a közfoglalkoztatottaké 10 ezerrel 56 ezer főre csökkent.