- Gazdaság
- gki
- budapest
- lakás
- ingatlan
- ingatlanpiac
- lakáspiac
- drágulás
- molnár lászló
- leskó zoltán
- balogh lászló
Durva áremelkedés az ingatlanpiacon, lakások százezrei állnak üresen
További Gazdaság cikkek
- Huszonkét új milliomosa van Magyarországnak
- A mesterséges intelligencia térnyerése miatt aggódnak a magyarok
- Nyolc és fél milliárd forintnyi nyeremény ütötte valakinek a markát péntek este
- Komoly áremeléseket jelentett be a Magyar Posta
- A kormány közgazdászai szerint valótlanságokat állítanak a lakáspiacról
A GKI Gazdaságkutató Zrt. legfrissebb elemzése szerint Budapesten egy 60 négyzetméteres használt lakást 140 havi, egy új lakást pedig 200 havi, azaz mintegy tizenhét évnyi átlagkeresetből lehetett megvásárolni 2023-ban. 2010-hez képest 2023-ra az új lakások ára ugyanis 3,6-szeresére, a használtaké pedig 3,5-szeresére növekedett a fővárosban – számolt be az ATV Híradó.
Molnár László, a GKI vezérigazgatója úgy véli, az ingatlanárak emelkedése mögött az elmúlt évek nem jól kitalált állami lakástámogatási programjai állnak. Szerinte a csok vagy a babaváró hitel az ingatlanárak drasztikus emelkedését érte el, és a lakhatási válság kezelésének egyik módja az állami lakásépítés lenne.
A korábbi időszakban, amikor még volt ilyen, az állami lakásépítés pont ezt orvosolta, mert ott az állam maga építi az ingatlant, ott nincs ilyen elszállás az árakban. Abból a lakásokból például lehet azt csinálni, hogy kezdetben mondjuk bérlőként van jelen a lakos, aki közben spórol, de joga van megvenni az ingatlant valamennyi idő után
– nyilatkozta a csatornának, hozzátéve, hogy országosan mintegy 572 ezer, Budapesten 160 ezer lakás áll üresen. Ezeknek többsége felújításra, modernizálásra szoruló ingatlan.
Jövőre további drágulás várható
Leskó Zoltán ingatlanszakértő pedig a vidékfejlesztés fontosságáról beszélt. „Ha az infrastruktúra ki lenne építve, akkor A-ból B-be el tudok jutni tömegközlekedéssel, vonattal, autóval is. De ha nincs, akkor nincsen munkalehetőség, akkor nem tudok pénzt keresni, akkor hiába veszek hatványozottan olcsóbban – százmillió helyett tízmillióért – egy költözhető házat valahol Békés megyében egy kis faluban, ahol nagyon jó az élet, mert ember nem jár arra, viszont munkalehetőség sincsen” – fogalmazott.
Arról is beszélt, hogy az ingatlanárak a jövő évben valószínűleg tovább emelkednek, és ebben az is közrejátszik, hogy sokan befektetési céllal vásárolják a lakásokat.
Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője úgy nyilatkozott, a következő időszak még komolyabb kihívásokat okozhat az ingatlanpiacon. „A prémium-állampapírokban, ami az inflációkövető kötvényeket fedi le, 7-8 ezer milliárd forint hever, erre az állam még 1300 milliárd forintot fog kifizetni kamatként 2025-ben. És hogyha ennek csak egy töredéke kap helyet a lakáspiacon, akkor is 1000 milliárd forintnyi kereslet zúdulhat az ingatlanokra, ami további jelentős áremelkedést vetít előre” – mondta.
Kifejtette azt is, hogy a probléma kezeléséhez a jövedelmeket kéne növelni, valamint az ingatlanpiaci kínálat bővítése lenne szükséges. A lakások építése ugyanis megállíthatná az ingatlanár-növekedést.