- Gazdaság
- matolcsy györgy
- mnb
- jegybank
- magyar nemzeti bank
- különdíj
- deutscher wirtschaftsclub ungarn
- dwc
Különdíjjal tüntették ki Matolcsy Györgyöt
További Gazdaság cikkek
- Óriási botrány az Apple-nél, illegálisan figyelhették meg az ott dolgozókat
- Orbán Viktor szövetségese napokon belül megbuktathatja a francia kormányt
- Adóegyszerűsítésekről egyeztetett Varga Mihály az Iparkamara új elnökével
- Itt az szja-visszatérítés szezonja: így kereshet azonnal 150 ezer forintot
- Itt van, miben előzi határozottan Magyarország a fejlett világot
A jegybankelnök elismerését a német-magyar gazdasági kapcsolatok erősítésével, a határokon átívelő együttműködések előmozdításával indokolták.
Az MNB közleménye szerint Matolcsy György a díj átvételekor úgy fogalmazott, hogy a két nemzetet a gazdasági kapcsolatok mellett a történelmi múlt is összeköti. Hozzátette, hogy Magyarország olyan platform, ahol a múlt és a jelen erősségeire támaszkodva sikeres jövőképet épülhet.
A DWC és az MNB eseményének résztvevői a belföldön működő német cégek és az európai gazdaság előtt álló lehetőségeket és versenyképességi kihívásokat is megvitatták.
A szakértők szerint Európának jobban ki kell használnia az előnyös adottságait, amennyiben hatékonyabban akar helyt állni a nemzetközi versenyben.
Elsősorban a kontinensen felhalmozott tudástőke és a műszaki szakértelem jelentőségét emelték ki, elutasítva a világkereskedelem blokkosodását, a szabad kereskedelem ugyanis Európa alapvető érdeke – ismertették.
Matolcsy György többször bírálta a kormány gazdaságpolitikáját
Mint írtuk, Matolcsy György mandátuma a Magyar Nemzeti Bank élén jövő márciusban jár le. A jegybankelnök és a kormány különböző szereplőinek több éve tartó nézeteltérése az utóbbi hónapokban sem csillapodott.
Matolcsy György a 62. Közgazdász-vándorgyűlésen kijelentette, hogy Magyarország 2021 óta gazdaságpolitikai útvesztésben van. Véleménye szerint a kormány későn kezdte el komolyan venni a jegybank jelzéseit, és ennek megfizettük az árát.
A jegybankelnök szeptemberben arról is beszélt , hogy a téves gazdasági fordulat közepén az infláció áll, amelynek jelentős része az élelmiszerárakból származik, ráadásul az élelmiszeriparunk termelékenysége utolsó előtti helyen van az Európai Unióban, ami szerinte nem fogadható el. Úgy véli, a kormány tévesen elfogadta azt az érvelést, hogy az infláció jó, mert több bevétel érkezik az államkasszába. Azonban megérkeztek az inflációs sokk kárvallottjai, akiknek a fogyasztása visszaesett. „Több ezer milliárd forintot égetett el az infláció a megtakarításoknál, a középosztálynál” – világított rá.
Arra is rámutatott, hogy nem volt reális cél Orbán Viktortól, hogy 2030-ra az Európai Unió öt legjobb országa közé kerüljünk.
Azt javasolta, hogy legyen ez a cél 2040-re, mert 2030-ra nem jön össze. Ez az évtized háborúkra, inflációra „hajlamos”, ezért szükség lesz visszatérni a „tévútról a jó útra. Teljes gazdasági fordulatra van szükség, most!” – mondta a jegybankelnök a beszédében.
Matolcsy György kommunikációját többek között Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója, és Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter sem hagyta válasz nélkül.