Félmilliárdos visszaélést leplezett le az Integritás Hatóság, azonnal leállították a projektet

2024.11.11. 07:14
Költségvetési csalás, valamint hamis magánokirat felhasználásának gyanújával tett feljelentést az Integritás Hatóság a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnál (NAV) három olyan projekt miatt, amelyek a Magyar Halgazdálkodási Operatív Programban (MAHOP) összesen 487 millió forint európai uniós támogatásban részesültek a Nógrád vármegyei Kazár és Mátraverebély községekben – írta egy sajtóközleményben az Integritás Hatóság.

Mint közölték, a halastavak létrehozását célzó beruházások támogatási kérelmében szereplő összköltsége 973 millió forint volt, a támogatások kedvezményezettje pedig egy budapesti székhelyű egyéni vállalkozó volt, akinek telephelyei a két településen találhatók.

A hatóság megállapította, hogy a kedvezményezett a projektek időtartama alatt (2018 és 2023 között) nem végzett engedélyezett halgazdálkodási tevékenységet, mivel a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) mint halgazdálkodási hatóság nyilvántartása alapján nem rendelkezett halgazdálkodási joggal.

Amikor a vállalkozó benyújtotta támogatási kérelmét, olyan korábbi számlákkal akarta igazolni a halászati tevékenységet, amelynek időpontjában ezen kívül vízjogi üzemeltetési engedéllyel sem rendelkezett.

Ennek híján a kedvezményezett a megítélt támogatást jogosulatlanul vette igénybe, valamint azt a MAHOP céljaival nem összeegyeztethető módon használta fel – írta a hatóság. 

Közlésük szerint a vállalkozó nem lett volna jogosult összesen 117 millió forint gépbeszerzési támogatásra sem, mivel a pályázatokban előírt 20-200 hektárnyi alapterületű halastónál jóval kisebb alapterület volt csupán az üzemeltetése alatt. A hatóság valószínűsíti, hogy a támogatás kedvezményezettje a projektben elvárt mutatók alátámasztására valótlan gazdasági eseményeket tükröző dokumentumokat, például fiktív számlákat nyújtott be.

Erre példaként hozták fel, hogy „a kedvezményezett halértékesítési bizonylatokkal akarta bizonyítani a halgazdasági működését, azonban a NAV adatai szerint az ötéves vizsgált időszakban kizárólag annak végén, 2023.12.15. és 2023.12.23. között állított ki nyugtákat, összesen 704 darabot, bruttó 17 421 467 Ft összegben”.

Vagyis 9 nap alatt a kedvezményezett átlagosan 4 perc 46 másodpercenként állított ki nyugtát, átlagosan bruttó 24 746 forint összegben, ami töredéke a támogatási kérelemben bemutatott számlák értékének. A fentiek miatt a hatóság fiktív számlakibocsátás és költségvetési csalás elkövetésének gyanúja okán tett feljelentést

– írták, hozzátéve: „Összeférhetetlenség is fennállt a projektben érintett ajánlattevők, szállítók és a kedvezményezett között: összesen nettó 623 millió forint értékű számlát (ennek a fele uniós támogatás) olyan szállítók állítottak ki, amelyek nem voltak függetlenek a kedvezményezettől. Ezen számlák értéke a projektek során elszámolható csaknem 900 millió forintos összköltség közel 70 százaléka volt.”

Már le is állították a finanszírozást 

Az Integritás Hatóság szerint megalapozott a kettős finanszírozás gyanúja is, mivel „két támogatott projektben az azonos tárgyú, de különböző vállalkozásokkal kötött halastó-kivitelezési szerződésekben nem beazonosítható az, miként oszlottak meg a feladatok. Ráadásul, mint írták, a kivitelezők feltételezhetően nem rendelkeztek megfelelő kapacitásokkal sem a szerződések teljesítéséhez.

Az Integritás Hatóság lezárt vizsgálata a nyomozások előtt máris eredményt ért el, ugyanis annak nyomán a MAHOP irányító hatóság, az Agrárminisztérium már leállította a támogatási összeg kifizetését, kizárta a kedvezményezettet a támogatási rendszerből, a támogatói okiratot visszavonta, elállt a szerződésektől, valamint a jogosulatlanul igénybe vett támogatást pedig visszaköveteli

– zárták a közleményt.