Orbán Viktor pénteken megnevezi Matolcsy György utódját
További Gazdaság cikkek
- Huszonkét új milliomosa van Magyarországnak
- A mesterséges intelligencia térnyerése miatt aggódnak a magyarok
- Nyolc és fél milliárd forintnyi nyeremény ütötte valakinek a markát péntek este
- Komoly áremeléseket jelentett be a Magyar Posta
- A kormány közgazdászai szerint valótlanságokat állítanak a lakáspiacról
Csütörtökön a Kormányinfón Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter Orbán Viktor miniszterelnök szokásos, péntek reggeli rádióinterjújának hallgatását javasolta mindenkinek.
A tárcavezető szerint itt kiderül, hogy Matolcsy György jelenlegi jegybankelnök helyét ki veszi át a jövőben.
Matolcsy György mandátuma a Magyar Nemzeti Bank élén jövő márciusban jár le. A jegybankelnök és a kormány különböző szereplőinek több éve tartó adok-kapokja pedig továbbra sem csitul. Hiszen pont a Kormányinfó alatt írtuk meg, hogy reagált a jegybank az Indexnek adott Nagy Márton-interjúra.
„A Magyar Nemzeti Banknak kötelessége helyretenni a nemzetgazdasági miniszter legutóbbi nyilatkozatában tett állításait, hiszen Nagy Márton jegybankból való távozása mögött valójában szakmai hibák sorozata, elfogadhatatlan vezetői stílusa és jegybankárhoz méltatlan viselkedése állt. Miután a jegybankelnök felszólította, hogy távozzon a Magyar Nemzeti Bankból, Nagy Márton lemondott, ezt követően pedig sem Matolcsy György, sem a jegybank más vezetője semmilyen módon nem foglalkozott Nagy Márton jövőjével” – többek között ezt írta legfrissebb közleményében a jegybank, amit azt követően adtak ki, hogy a nemzetgazdasági miniszter az Indexnek a következőt nyilatkozta Matolcsy Györgyről:
El akart lehetetleníteni, hogy ne tudjak elhelyezkedni. Egyedül Orbán Viktor miniszterelnök bízott bennem. Remélem, ezt a bizalmat részben megszolgáltam. Matolcsy György az összes bankárt felhívta, nem azért haragszom rá, mert kirúgott, hanem mert utánam akart nyúlni.
Nagy Márton szerint a Magyar Nemzeti Bank és a kormány kapcsolata „óriási mértékben javulni fog” azzal, hogy új jegybankelnök érkezik a szervezet élére. Ám van is hova fejlődni, hiszen ahogy a miniszter megfogalmazta, a kormány és a jegybank kapcsolata „ritkán van ilyen mélyponton, mint most”.
Ki megy a jegybankba?
Korábban Orbán Viktor Kötcsei beszéde után sejtelmesen azt írta, hogy kell egy Erhard, aki korábban Matolcsy György volt, amíg el nem ment jegybankelnöknek, aki a gazdasági és a költségvetési eszközöket egyszerre kézben tartó gazdasági csúcsminiszter, és ezt a cselekvési programot le tudja vezényelni.
Ennek az embernek a személye összefügg azzal, hogy a március 1-jén sajnálatos módon bekövetkező jegybankelnöki szék megürülése milyen döntésekre sarkallja a kormányt. Nyilvánvaló, hogy aki odamegy, az nem lehet ez a csúcsminiszter, hogy egyenesen beszéljek. Az egyik gazdasági csúcsminiszter, a másik pedig jegybankelnök lesz.
A kormányfő szerint a gazdasági akciótervnek előfeltétele az összehangolt gazdaságirányítás. „Minél többet hallgatjuk a jegybankelnök urat, annál inkább az az érzésünk, mintha ezzel ellentétes irányba haladnánk, de ez csak a látszat. Valójában jó ütemben haladunk egy összehangolt gazdaságirányítási rendszer felé.”
Orbán Viktornak a napokban volt egy meglepő kijelentése akkor, amikor aláírták a hároméves bérmegállapodást. A kormányfő úgy fogalmazott, hogy „az egyikőjüknek hattyúdal, a másiknak szép nyitány” lesz az új pozíció. Ugyanakkor akkor sem árult el részletet arról, hogy kinek szánja a hattyúdalt, amely valakinek a minden addigit felülmúló legutolsó színpadi vagy drámai megjelenését jelenti.
Bár a várakozások egyértelműen inkább Varga Mihályt prognosztizálják mint új jegybankelnök, a tényleges személyt feltehetően csak Orbán Viktor tudja még. Az viszont biztos, hogy Matolcsy György mandátuma jövő év március 3-án megszűnik. „Addig már guggolva is kibírjuk” – a helyzetet így összegezte korábban Orbán Viktor politikai igazgatója, Orbán Balázs.
(Borítókép: Orbán Viktor 2024. november 8-án. Fotó: Benko Vivien Cher / MTI)