Ítéletet mondott a Moody’s Magyarországról, most egyszerre magyarázkodik két minisztérium
További Gazdaság cikkek
- Az Index nagy szaloncukortesztje – a hungarikum győzött
- Többórás sztrájkkal kezdik a hetet a Volkswagen dolgozói
- Az Energiaügyi Minisztérium közölte az adatokat, rekordévet zárhatunk
- Karácsonyi ajándékkal ér fel, amit egy hitelminősítőtől kapott Magyarország
- Sztárok lepik el a Bazilika előtti teret: nem mindennapi dologra vállalkoztak
Pénteken közzétett minősítésében negatív kilátás mellett, de a Standard and Poor’shoz és a Fitch Ratingshez hasonlóan a Moody’s is megerősítette Magyarország államadósságának befektetésre ajánlott besorolását – tájékoztatott erről a Nemzetgazdasági Minisztérium.
a Moody’s Magyarország adósbesorolásához tartozó stabil kilátást negatívra rontotta, de a besorolás nem változott: BAA2 maradt.
A hitelminősítő a döntést azzal indokolta, hogy Magyarország a jelenlegi állás szerint az európai uniós források egy részét nem kapja majd meg, mivel nem teljesíti Brüsszel feltételeit.
Tekintettel a Magyarország és az Európai Unió közötti nehéz tárgyalásokra és a kifizetési kérelmek 2026. augusztusi határidejére, megnövekedett kockázatot látunk abban, hogy Magyarország jelentős mennyiségű forrásról marad le
– foglalták össze a magyar gazdaság kilátásait.
Azonnal reagált a két minisztérium
A hitelminősítő 2026 és 2028 között átlagosan 3 százalékos gazdasági növekedést prognosztizál, amit az elektromosjármű- és akkumulátorgyártó iparban megvalósuló nagy működőtőke-befektetés (FDI) beáramlását támogatja. Ezzel összecseng a Nemzetgazdasági Minisztérium közleménye, amiben úgy fogalmaznak: Magyarország megítélése a nemzetközi pénzpiacokon kedvező, a magyar állampapírok népszerűsége töretlen.
Az erős befektetői és piaci bizalmat a sikeres kötvényaukciók és a külföldi működőtőke-befektetések folyamatos beáramlása is alátámasztja.
A minisztérium kiemelte: folyamatosan bekapcsolódnak majd a nemzetgazdaság teljesítményébe az olyan jelentős kínai gigaberuházások, mint a CATL és a SEMCORP high-tech akkumulátorgyárai, vagy a BYD, amely Európában elsőként Magyarországon kezdi meg elektromos autóinak gyártását.
Húszból húsz
A Pénzügyminisztérium úgy értékelte a Moody’s döntését, hogy az elmúlt hetek kedvező hitelminősítői értékelései – R&I, Scope Ratings és Standard&Poor’s – után a Moody’s is megerősítette Magyarország befektetésre ajánlott, Baa2 besorolását az eddigi stabil kilátást negatívra módosítva. A hitelminősítő a gazdaság erősödő növekedésére számít, jövőre 2 százalék körüli, 2026 és 2028 között 3 százalékos bővülést vár.
A Moody’s pozitívan értékeli a csökkenő inflációt és az államadósság további mérséklését is.
„Magyarország a korábbi kormányzás gazdasági kudarca miatt befektetésre nem ajánlott, bóvli kategóriába került több hitelminősítőnél is, majd a nemzeti kormány sikeres gazdaságpolitikájának eredményeként 2016/2017-től kezdődően több felminősítés is történt” – összegezte a PM.
Az elmúlt évtized munkájának köszönhető, hogy az orosz–ukrán háború kitörése óta lefolytatott több mint 20 hitelminősítői vizsgálat után minden alkalommal minden hitelminősítő befektetésre ajánlott kategóriában tartotta Magyarországot – írta a Pénzügyminisztérium.
Már éles a kormány akcióterve
Az NGM annak adott hangot, hogy a koronavírus-járvány, az energiaválság és a szomszédunkban zajló elhúzódó háború következtében a magyar gazdaság nehéz időszakon van túl, az exportot továbbra is az európai külpiacok, elsősorban a német gazdaság gyengélkedése húzza vissza.
Ám a kormány szerint a belső konjunktúrát tekintve egyre több pozitív jel mutat a fordulat irányába. Nő a kiskereskedelmi forgalom, miközben a turisztikai ágazat is kimagaslóan teljesít: az év első tíz hónapjában összesen közel 38,5 millió vendégéjszakát töltöttek a magyarországi szálláshelyeken, amely 5,3 százalékos növekedést jelent az előző év azonos időszakához képest.
A kabinet szerint mindezek a fogyasztás bővülését jelzik.
Végezetül az NGM kiemelte: a kormány célja, hogy 2025-ben a magyar gazdaság 3 százalék feletti növekedést érjen el, melynek alapjait a gazdasági semlegesség teremti meg. A kormány annak érdekében, hogy ebbe a növekedési sávba felhúzza a gazdaságot, 21 intézkedésből álló Új Gazdaságpolitikai Akciótervet dolgozott ki, melynek célja, hogy tovább növelje a fizetések vásárlóerejét, biztosítsa a megfizethető lakhatást, a Demján Sándor Programon keresztül pedig megduplázza a hazai kkv-k méretét.
Az akcióterv összesen 4000 milliárd forintot mozgat meg a gazdaságban jövőre, ebből 2632 milliárd forint jut a családoknak, míg a Demján Sándor Program mintegy 1410 milliárd forinttal támogatja a kis- és középvállalkozások (kkv-k) fejlődését. Ezáltal nemcsak a gazdasági növekedést támogatja, hanem annak bevonó jellegét is erősíti, így a konjunktúra eredményeiből a társadalom és a gazdaság lehető legszélesebb köre részesül majd, különösen a magyar családok és a hazai kkv-k.