Orbán Viktor új irányt szab, gyökeresen átalakul a magyar lakáspolitika
További Gazdaság cikkek
- A magyar rekordadók és a játékpénzzé silányult forint is megtette hatását
- Öveket becsatolni: minden jel arra utal, hogy nem 2025-ben oldódnak a lakhatási nehézségek
- Hétfőtől bezárja kapuit az ikonikus gyógyfürdő nagy része
- Nagy Márton ismertette, milyen évet zárt a reptér 2024-ben
- Újabb szankció érkezett Washingtonból, ezt már nálunk is mindenki megfizetheti
Az Economx információi szerint az elmúlt időszak miniszterelnöki, miniszteri bejelentései mind azt szolgálják, hogy végül összeálljon egy tárcákon átívelő évtizedes szakmai program.
A gazdasági portál összeszedte az új lakhatási politika sarokpontjait:
- Orbán Viktor miniszterelnök szerint a magánszektort kell helyzetbe hozni az állami bérlakások építése helyett.
- Bizonyos esetekben 2025 áprilisától októberig a fiatalok kedvezményes, 5 százalékos THM mellett juthatnak jelzálogkölcsönhöz.
- A következő 8-10 évben megpróbálnak visszakapaszkodni az évi 25-30 ezres újlakás-építési sávba.
- Előnybe hoznák a fiatalokat, 40 év alatti családosokat, a dolgozó, de szociálisan mégis rászoruló embereket vagy a köztisztviselőket. Pilotprojektek indulhatnak ebből a célból, a forrás rendelkezésre áll.
- Speciális építészeti szabályokra lesz szükség a megfizethető lakásokhoz.
- Rendszeres lakáscélú megtakarításokat, lakhatási öngondoskodást elősegítő programokban gondolkodik a kormányzat.
- Nem juthat mindenkinek kedvezményes lakáshitel.
- Bővítik a kollégiumi férőhelyeket minőségbeli ugrás mellett.
A kormányzat ezentúl nagyobb hangsúlyt fektetne a kínálati oldalra, azaz a lakásállomány bővülését és a hazai építőipar fejlesztését mozdítaná elő.
Orbán Viktor új irányt szab
A kormányzat gyökeresen megváltoztatja az eddigi lakáspolitikai irányvonalat. Orbán Viktor november 15-én a Kossuth rádió műsorában egyértelművé tette, hogy „nem az állami bérlakásépítés irányába kell elmenni”, mivel ez visszahozná az „IKV-kultúrát”.
Ehelyett a miniszterelnök szerint a magánszektort kell abba a helyzetbe hozni, hogy érdekelt legyen a fiatal munkavállalóinak adható lakhatási támogatásban.
A kormányfő szerint a költségvetés segít a lakhatás megfizethetővé tételében. Példaként említette a Kormányinfón már bejelentett, 35 év alattiaknak a munkáltató által nyújtható lakhatási támogatást.
A kormány döntése értelmében 2025. január 1-jétől a munkáltató a lakhatási kiadások támogatása érdekében béren kívüli juttatásként a jelenlegi évi 450 ezer forintos kedvezményes felső értékhatár felett – akár havi 150 ezer forintig – albérletidíj- vagy lakáshiteltörlesztőrészlet-támogatást utalhat 35 év alatti fiatal munkavállalói számára.
Ez évente maximum 1,8 millió forintos lakhatási támogatást jelent a munkáltató részéről.
A kisvállalatok támogatása is szóba került, amelyben a Demján Sándor-program segít. A miniszterelnök szerint a lakhatási támogatás nagy vonzerő lesz, azok a cégek, amelyek ezt tudják adni, versenyelőnybe kerülnek a jó képességű fiatalokért folytatott mérkőzésben.
Megfizethető lakásokat akar a kormány
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a Századvég novemberi szakmai konferenciáján közölt konkrétumokat, és többek között elmondta, hogy
a kormányzat célja, hogy évente legalább 25 ezer új lakás épüljön Magyarországon.
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) számítása szerint a Vidéki Otthonfelújítási Programon (VOP) keresztül 267 milliárd forint, míg az önkéntes nyugdíjpénztárakból körülbelül 300 milliárd, illetve a SZÉP-kártya lakásfelújítási célra való felhasználásából 25 milliárd forint forrás kerülhet 2025-ben a családok rendelkezésére.
A nemzetgazdasági tárca tervei szerint a VOP közel 2900 településen lesz elérhető, 400 ezer család lakáskörülményeinek javítására. A programnak két lába van:
- egy legfeljebb 3 millió forint vissza nem térítendő támogatás,
- valamint maximum 6 millió forint államilag támogatott jelzálogalapú kölcsön, aminél a kamattámogatás mértéke 3 százalékpont. Ezt az összeget a munkadíj és az anyagköltség 50 százalékára lehet majd fordítani.
Összetett akciótervet mutattak be
Az Új Gazdasági Akciótervben a vállalkozások megerősítése és a jövedelmek vásárlóerejének növelése mellett kiemelt szerepet kapott a megfizethető lakhatás biztosítása is. Az akcióterv tíz elemből álló intézkedési csomagot sorolt fel, budapesti fókuszú és országos szempontok köré csoportosítva azokat:
- az Airbnb feltételeinek szigorítása;
- lakásbérleti díjak és szerződési feltételek szabályozása;
- megfelelő számú és színvonalú kollégiumi férőhely biztosítása;
- fiatalok lakhatási problémáit kezelő lakásprogram;
- vidéki otthonfelújítási program;
- SZÉP-kártyára érkező juttatások 50 százalékának átmeneti felhasználása;
- önkéntes nyugdíjpénztári megtakarítások opcionális lakáscélú felhasználása;
- munkáltató által adókedvezménnyel adható lakhatási támogatás (bérleti díjra és hiteltörlesztésre);
- az új lakóingatlanok értékesítésére vonatkozó 5 százalékos kedvezményes áfa fenntartása;
- a bankok által vállalt önkéntes 5 százalékos lakáshitel-kamatplafon megtartása.
Megtudtuk, hogy a Bankszövetség prognózisa szerint 7 százalék környékén beindul a piac, de a kormányzat azon dolgozik a bankszektorral, hogy a következő időszakban még tovább csökkenjenek a lakáscélú kölcsönök kamatai.
Azonban itt is a célzott intézkedés lesz a legfontosabb szempont, így előfordulhat, hogy nem általánosan mindenkinek lesz alacsonyabb a lakáscélú kölcsön, hanem csak néhány preferált társadalmi célcsoport számára tud az NGM kitárgyalni kedvezőbb kondíciójú lakáshiteleket
– világított rá az Economx. Csepeti Ádám, a Miniszterelnökség stratégiai ügyek koordinációjáért felelős helyettes államtitkára a lap érdeklődésére elmondta: ezen munka első eredménye, hogy 2025. áprilistól októberig a 35 év alatti – első lakóingatlanukat vásárló – fiatalok kedvezményes, 5 százalékos THM mellett juthatnak jelzálogkölcsönhöz legalább A+ energetikai besorolású, maximum 60 négyzetméter alapterületű, legfeljebb 1,2 millió forint/négyzetméteres lakás vásárlása esetén.
Bővülő kollégiumi férőhelyek
Az Economx cikksorozata második részében arról ír, hogy a kormány bővíteni akarja a kollégiumi férőhelyeket.
A mintegy 330 ezer egyetemista fiatal a kormányzat egyik fontos célcsoportja.
A kabinetben azzal is tisztában vannak, hogy az egyetemi városokban a diáklétszámhoz képest kevés a kollégiumi férőhely, kevés a kollégiumi szobaszám, ráadásul ezeknek az épületeknek a komfortfeltételei sem felelnek meg minden esetben a XXI. századi kritériumoknak.
A Miniszterelnökséghez is eljutottak a Hallgatói Önkormányzatok kutatásai, miszerint a fiatalok nem 4-5 fős, a klasszikus »emeletes ágyas« kollégiumi szobában szeretnének élni
– írja a gazdasági portál. Másrészt ha a kollégiumokat fejleszteni tudnák, akkor azzal enyhülne a nyomás az albérletpiacon is, és az érintett városokban felszabadulnának olyan lakások, amelyeket jelenleg a hallgatók használnak, csökkentve ezzel a keresleti nyomást, így az árat.
A jelenlegi helyzetben a költségvetés az egyetemeket csak ösztönözni képes kollégiumok építésére, modernizálására, így itt is a magántőke erőteljesebb szerepvállalására kell számítani.
A kormány kidolgoz egy új fejlesztési és üzemeltetési modellt a következő modell mentén: az egyetemhez földrajzilag közel álló vagy az egyetemben stratégiai partnert látó ingatlanfejlesztőket és vállalatokat kell meggyőzni arról, hogy az állammal, az egyetemmel, esetleg a helyi önkormányzattal kiegészülve, legyenek nyitottak a modern kollégiumok fejlesztésében.
Így előfordulhat, hogy a (magán)kollégiumi lakhatás drágul majd, de a piaci albérletárak alatt maradnak, miközben a komfortfokozatuk emelkedik.
„Van egy olyan kormányzati szándék is, mely elsősorban a családos egyetemisták számára elérhetővé tenne családi apartmanokat, családi kollégiumi szobákat, és ezek a kedvezményes tarifák akár még a hallgatói jogviszony lejártát követően egy-két évig érvényben maradnának” – világított rá az Economx.
(Borítókép: Orbán Viktor 2024. június 5-én. Fotó: Tövissi Bence / Index)