Ma este nem alszik a kormány: lélegzet-visszafojtva várja a fontos bejelentést
További Gazdaság cikkek
- Egy hónapra leáll a termelés a kecskeméti Mercedes-gyárban
- Örülhetnek az autósok, megint csökken a gázolaj ára
- Oroszországból érkezik az új Paks II. atomerőmű reaktortartálya
- Kiderült, mit várnak a magyar dolgozók a mesterséges intelligenciától
- Nagy bejelentésre készül a kormány a reptérrel kapcsolatban
Pontosan egy hete a Moody’s negatívra rontotta Magyarország adósbesorolásához tartozó stabil kilátását. Ezt akkor sok elemzésben tévesen összekapcsolták azzal, hogy azon a napon jelentette be Orbán Viktor miniszterelnök, hogy Varga Mihályt jelöli az MNB élére. Azonban a ma este érkező Fitch Ratings-döntés lesz az első olyan hitelminősítés, amely ténylegesen mérlegelheti a jelenlegi pénzügyminiszter kinevezését. (Hiszen a Moody’s már Orbán Viktor bejelentése előtt meghozta a döntését.) Egyébként a múlt heti kormányfői döntés után a forint erősödött.
Most több elemzőt megkerestünk azzal kapcsolatban, hogy mit várnak a péntek esti Fitch Ratings-döntéstől. A hitelminősítő Magyarországot jelenleg BBB osztályzatúnak értékeli, negatív kilátással. A júniusi, utolsó felülvizsgálat során kiemelték, hogy a többi BBB osztályzatú országhoz képest erősek a strukturális mutatók, és külföldi befektetések is támogatják a növekedést.
Jó esély van a leminősítésre?
Ugyanakkor Varga Zoltán, az Equilor Befektetési Zrt. szenior elemzője arra hívta fel a figyelmet, hogy a magas államadósság és az unortodox kormányzati lépések árnyalják a képet. „Akkor úgy fogalmaztak, hogy egy tartósan laza költségvetés, a GDP-arányos államadósság emelkedése leminősítést okozhat, pozitív minősítési intézkedésre pedig a költségvetési, jogállamisági helyzet javulása esetén van esély.”
Azt is közölték, hogy az SRM-modelljük szerint egy fokozattal alacsonyabb, BBB-osztályzat jönne ki a pontszámok alapján, de csak átmeneti romlásnak tekintik, így nem veszik figyelembe, bár már tavaly decemberben is fennállt a helyzet. Októberben kiadtak egy rövid elemzést, melyben szintén a magas államadósságra és költségvetési hiány kockázatára hívták fel a figyelmet.
A héten megjelent egy kiadvány a közép- és kelet-európai régióról, melyben több globális kockázatot is megemlítettek, mely negatív befolyással lehet az említett országok növekedésére.
Varga Zoltán szerint a hazai gazdasági növekedés rendre negatív meglepetéseket okozott az elmúlt időszakban, összességében jó esély van a leminősítésre. Ez esetben BBB- osztályzat lehet érvényben stabil kilátással, mely a befektetésre ajánlott kategória legalsó szintje (az S&P-nél jelenleg ez van érvényben). „De arra is látni némi esélyt, hogy ezúttal még változatlanul hagyják az osztályzatot, és csak jövőre lép a Fitch Ratings” – összegezte az Indexnek.
Virovácz Péter, az ING vezető elemzője szerint nem történik érdemi változás az adósbesorolásban, Magyarország kilátásait se változtatja az amerikai hitelminősítő intézet. Ugyanis a Fitch Ratings 2022 januárja óta negatív kilátással látja el a magyar adósbesorolást, amit BBB-nek értékel. Az ökölszabály szerint általában 24 hónap alatt illendő eldönteni, hogyha valamiféle módosítás történik, legyen szó negatívról vagy pozitívról. Ezért is fontos, hogy péntek este hogyan döntenek.
Amikor megkaptuk a negatív kilátást, akkor valóban kettő évvel ezelőtt eléggé gatya volt a helyzet, mert éppen kitört a háború, ott volt az energia- és megélhetési válság, valamint a forintgyengülés. Erre akkor azt mondta a hitelminősítő, hogy Magyarországon sok a kockázat, várjuk meg, hogy mi lesz ebből, így megadta a negatív kilátást. Amikor ma dönteniük kell, akkor az elmúlt kettő év fejleményeit kell figyelembe venniük. Nem az elmúlt egy hónapot, nem az elmúlt 30 évet, hanem ezt az elmúlt kettő évet, amikor megadták a negatív kilátást
– húzta alá az Indexnek Virovácz Péter. A szakértő szerint most az mondhatnánk, hogy a két évvel ezelőtt időszakhoz képest rendbe jött a külkeregyenlegünk, nincsenek olyan óriási külső egyensúlyi problémák, és infláció is konszolidálódott. Alapvetően a gazdaság már növekszik valamennyire, azonban ezek helyett számos más problémája lett a magyar gazdaságnak:
- a forint nemcsak gyenge, de elképesztően sérülékeny,
- ráadásul Virovácz Péter szerint a befektetők azt láthatják, hogy politikai változás is zajlik Magyarországon: a kormánypártok nemzetközi befektetői szemmel is értelmezhető kihívót kaptak (Hangsúlyozzuk: ez nem politikai értékítélet, hanem a befektetői szempontok ismertetése.)
- A piac költségvetési költekezésre számít a választások miatt, és ennek az lehet az ára, hogy elengedik a költségvetési hiányt. „Ráadásul az elmúlt négy évben egyszer sem sikerült végül a költségvetési hiánycélt tartani” – összegezte Virovácz Péter.
Tehát Virovácz Péter szerint a hitelminősítő szemszögéből bár valóban eltelt kettő év negatív kilátásban, igazából nem sokat változott Magyarországon. Az ING elemzője szerint annyi bizonytalansági faktor van, amelyek miatt egész egyszerűen nem lehet felrakni negatívról stabilra a kilátást, viszont azért annyit meg már javult a helyzet, hogy leminősítést nem ér meg a magyar gazdaság – pedig akkor már tényleg csak egy lépésre lennénk a bóvlikategóriától.
(Borítókép: Kaszás Tamás / Index)