Az idei időjárás keresztbe tett minden gazdasági várakozásnak
További Gazdaság cikkek
- Újabb ítélet született az egyik hitelminősítőtől, most a magyar bankokról döntöttek
- Eladhatják a Belügyminisztérium épületét
- Fontos mérföldkőről számolt be Szijjártó Péter, török olajtársaság jelenhet meg Magyarországon
- Egyre több cég foglalkoztat külföldi munkavállalókat, most ennek oka is kiderült
- Bejelentette a kormány, 1410 milliárd forintot mozgatnak meg
A GDP-adatokból már lehetett tudni, hogy az idei évben az aszály miatt jelentős visszaesés volt a mezőgazdaságban: csak a harmadik negyedévben a szektor termelési oldala 14,9 százalékkal alulmúlta az előző év azonos időszakát. Ezért is volt fontos a pénteken megjelenő legfrissebb KSH-adat, ami részletesebb képet festett le.
A hivatal első becslése szerint 2024-ben 8 százalékkal elmaradt a mezőgazdasági kibocsátási érték az előző évitől
– a mezőgazdaság teljes kibocsátása 4 ezer milliárd forint felett alakult.
Megjöttek a részletek
Az idei évben az előző évhez képest a növénytermesztés termelési volumene 11, árszínvonala 2,5 százalékkal csökkent az első, előzetes adatok szerint. A gabonafélék mennyisége összességében 16, ezen belül az árpáé 29, a kukoricáé 19 és a búzáé 9,8 százalékkal csökkent. A repce termésmennyisége 31, a napraforgóé 13 százalékkal kisebb lett.
A fehérjenövények és a cukorrépa termésmennyisége nőtt, a dohányé csökkent, így az ipari növények termésmennyisége összességében 11 százalékkal alacsonyabb lett. A takarmánynövények volumene 4,6, a kertészeti termékeké 1,7 százalékkal mérséklődött. A gyümölcsfélék volumene 12, ezen belül az alma termésmennyisége 31 százalékkal csökkent, a baracké viszont 39 százalékkal nőtt. A bor volumene 6 százalékkal kisebb lett, az egyéb növényi termékek volumene nem változott.
Ugyanakkor az állattenyésztés teljes termelési volumene 4,9 százalékkal bővült. Az élő állatok termelése 5,8, az állati termékeké 2,9 százalékkal nőtt. A mezőgazdasági ágazat kibocsátásának értéke folyó alapáron 8, termelési volumene 4,4, árszínvonala 3,8 százalékkal szűkült. A folyó termelőfelhasználás volumene 2,9 százalékkal nőtt, ára összességében 7,8 százalékkal csökkent.
Óriási károkat okoz az aszály
Az első adatok alapján a ráfordítások közül a műtrágya és a növényvédő szerek volumene egyaránt 15, az állatgyógyászati költségeké 3,1, a takarmányoké 2,5 százalékkal bővült, a többi ráfordítás enyhén csökkent vagy változatlan maradt.
Az idei évben az előző évhez képest a bruttó hozzáadott érték 13, volumene 17 százalékkal szűkült.
A mezőgazdaság munkaerő-felhasználása 5,6, a termelési tényezők jövedelme 15, a vállalkozói jövedelem 35 százalékkal alulmúlta az egy évvel korábbit.
Szeptember elején Varga Zoltán, az Equilor vezető elemzője az Indexen az aszály mértékét úgy értékelte, hogy ez odavág a teljes idei GDP-nek. A rendkívül száraz, aszályos időjárás miatt augusztus elejére már 75 ezer hektárra jelentettek aszálykárt a gazdák, ebben elsősorban a kukorica- és a napraforgótermés érintett. Aszály szempontjából a 2022-es év volt a legrosszabb az elmúlt 48 évben, akkor összességében 28 százalékkal csökkent a növénytermesztés volumene 2021-hez képest, majd 2023-ban a kedvező időjárás miatt 44 százalékkal bővült.
Majd arra is felhívta a figyelmet, hogy sajnos a 2022 nyarán bekövetkezett komoly aszály miatt – aminek következményeként kukoricából és napraforgóból importra szorult az ország – 2022 őszétől a 2023-as új termés megjelenéséig a forgalom drasztikusan visszaesett. A tavalyi termés szerencsére jól alakult Magyarországon, ennek köszönhetően 2023 nyarától az év végéig, fél év alatt majdnem sikerült elérni lekereskedett mennyiség tekintetében a teljes 2022-es év mennyiségét.
Az elmúlt 3 év szerinte megmutatta, hogy a magyar agrárium szereplői részéről van igény egy jól működő árupiacra, és remélhetőleg egyre többen ismerik fel, hogy e gyorsan változó piacon az áruszekció mindenki számára lehetőséget ad – legyen az termelő, végfelhasználó vagy pénzügyi befektető –, hogy a pozícióját előre lefedezve biztonsággal tudjon a fő tevékenységére koncentrálni.
(Borítókép: Az aszálytól sújtott tavak Orosháza közelében 2024. szeptember 4-én. Fotó: Máthé Zoltán / MTI)