Egyre több cég foglalkoztat külföldi munkavállalókat, most ennek oka is kiderült
További Gazdaság cikkek
- Elvitték a hatos lottó főnyereményét, 759 millió forinttal lett gazdagabb egy szerencsés játékos
- Megtörtént a baj, jelentős üzemanyagár-emelkedésről beszél a kormány
- Tizenheten is többmilliós összeget nyertek az ötöslottó-sorsoláson
- Megszólalt a szaktárca a brutális üzemanyag-drágulásról: Ukrajna és Amerika tehet róla
- Itt a legújabb gasztroőrület, 16 ezer forint egy medveburger
A KSH adatai szerint 2024 októberében 99,3 ezer külföldi állampolgárságú munkavállaló dolgozott Magyarországon, és a külföldi munkavállalók száma az elmúlt öt évben körülbelül 30 ezer fővel emelkedett.
Az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet szerint a külföldi munkavállalók számának növekedésével a külföldi állampolgárokat foglalkoztató, versenyszférában működő magyarországi vállalkozások aránya is nő. A GVI 2024. tavaszi Prognózis kutatásának adatai alapján
2024-ben a hazai vállalkozások 2,5 százaléka foglalkoztatott külföldi állampolgárságú munkavállalót, 2025-re vonatkozóan pedig 2,4 százalékuk tervezte ezt.
A külföldi állampolgárok foglalkoztatása leginkább a közép- és nagyvállalatokra jellemző, előbbiek 24 százaléka, utóbbiaknak pedig 51 százaléka alkalmaz külföldieket. Az egyes ágazatok közül az ipari (6 százalékuk) és mezőgazdasági cégek foglalkoztatnak (3 százalékuk) leggyakrabban más állampolgárságú munkavállalókat, régiós összehasonlításban pedig a közép-magyarországi és nyugat-dunántúli régiókban a leginkább elterjedt az alkalmazásuk.
A külföldieket foglalkoztató cégek fele szomszédos országok állampolgárait alkalmazza, de harmaduknál dolgoznak egyéb európai országok állampolgárai, 26 százalékuk pedig Ázsiából érkező munkavállalókat foglalkoztat.
Ezért alkalmaznak külföldieket
A felvételt tervező vállalkozások legnagyobb számban szakképzettséget nem igénylő foglalkozásokba és gépkezelői munkakörökbe vennének fel külföldi állampolgárokat – azokba a foglalkoztatási főcsoportokba, ahol a statisztikai adatok szerint jelenleg is a legtöbb külföldi állampolgár dolgozik. A leggyakrabban említett szakmák az egyszerű ipari foglalkozású, a rakodómunkás, a mechanikaigép-összeszerelő, az egyéb gépkezelő, a villamosberendezés-összeszerelő, a gumitermékgyártógép-kezelő, a kézi csomagoló és az egyszerű mezőgazdasági foglalkozású voltak.
A közlemény szerint a külföldieket foglalkoztató vállalkozások 38 százaléka a munkaerőhiány mérséklése érdekében alkalmaz nem magyar munkaerőt. A munkaerőhiány csökkentése különösen fontos indokként jelenik meg a külföldieket legnagyobb arányban foglalkoztató nagyvállalatok, ipari és mezőgazdasági cégek, külföldi tulajdonú és exportorientált cégek körében – ezekben a kategóriákban jellemzően a cégek 60–65 százaléka fontos vagy nagyon fontos indokként jelölte meg a munkaerőhiányt.
A munkaerőhiány mellett a cégek 21–23 százalékánál fontos tényező a külföldiek foglalkoztatásában a szervezeti kultúra fejlesztése, a külföldi munkavállalók megbízhatósága és a vélt magasabb terhelhetőségük.