Súlyos csapás érheti az egészségügyi ellátórendszert, az állam visszatartja a gyógyszertámogatásokat
További Gazdaság cikkek
- Százszázalékos adót vezetne be a spanyol kormány az EU-n kívüli lakosok által vásárolt ingatlanokra
- Tojáshiány lépett fel az Egyesült Államokban, csaknem 20 millió tojótyúk pusztult el
- Nemzetközi porondra lépett az Év irodája verseny
- A soros EU-elnökség az orosz cseppfolyósított gáz betiltását tervezi, de ehhez Orbán Viktornak is van egy-két szava
- A statisztikában hiába mutat jól, a lakosság jóval nagyobbnak érzi az inflációt
A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) felfüggesztette és hetek óta visszatartja a tb-támogatott gyógyszerek utáni, patikáknak hetente járó támogatást, ami súlyos következményekkel járhat az egészségügyi ellátórendszerre nézve. A Népszavának Kaló Tamás, a PHOENIX Pharma Zrt. gyógyszer-nagykereskedelmi vállalat vezérigazgatója azt mondta, hogy „kifeszítve dolgoznak, mert jelen pillanatban a nagykereskedők finanszíroznak egy tetemes kórházi gyógyszeradósságot is”.
Kaló Tamás elmondta, abban bízik, hogy legkésőbb kedden a gyógyszertárak ki tudják fizetni a tartozásaikat, addig is ők biztosan szállítanak a patikáknak. Ráadásként megemlítette, hogy a kórházak mintegy 20 milliárd forinttal tartoznak a gyógyszer-nagykereskedőknek, ezt az összeget pedig a bankok finanszírozzák magas kamatok mellett. A vezérigazgató szerint az eladósodás kezd kritikussá válni.
Nem mernek fontos, nagyobb értékű gyógyszereket berendelni
A lapnak egy budai gyógyszertár tulajdonosa arról beszélt, hogy a bizonytalan helyzet miatt nem mernek nagyobb értékű gyógyszereket megrendelni. Megemlítette, hogy van olyan koleszterinszint-csökkentő, amelynek az ára 803 ezer forint, és ezért a betegtől ő csak 300 forintos térítési díjat kap, a többit a gyógyszertár állja, amíg a NEAK-kal el nem számolnak. Több drágább termékkel is ugyanez a helyzet, mint például az egyes hormonokkal, az emlőrák vagy a pulmonális hipertónia terápiáival összefüggő készítményekkel, amelyeket ráadásul rendszeresen és hosszan kell szedniük a betegeknek.
A gyógyszerellátás biztonságának veszélyeztetéséről a Népszavának egy kistelepülésen működő, pénztartalék nélküli gyógyszertár tulajdonosa elmondta, az ünnepek miatt sokan előre kiváltják a gyógyszereiket, ezért hamar ürülnek a polcok, ők viszont utána nem tudnak miből utánrendelni, ezért a beteg máshol vásárolja meg a gyógyszert, és még tartalékot is igyekszik beszerezni, így olyan szerekből is hiány alakulhat ki, amelyekből normál esetben el tudnák látni a patikák a piacot.
A Portfolio az ETOSZ, a MediKlaszter és az Orvostechnikai Szövetség közös sajtótájékoztatóján elhangzottakról azt írta, nemcsak a Belügyminisztériumé, de összkormányzati felelősség is a helyzet megoldása. Az eseményen hangsúlyozták, hogy az állam a saját működési zavarainak következményeit nem háríthatja másokra, ugyanis a magyar állam összes költségvetési szervének nemfizetése 95 százalékban az egészségügyi beszállítókat érinti.
A Népszava megkérdezte a Belügyminisztériumot, hogy mikorra állhat helyre a rend, de egyelőre nem kaptak választ.