Már kormányrendelet rögzíti a minimálbér és a garantált bérminimum összegét
További Gazdaság cikkek
- Öveket becsatolni: minden jel arra utal, hogy nem 2025-ben oldódnak a lakhatási nehézségek
- Hétfőtől bezárja kapuit az ikonikus gyógyfürdő nagy része
- Nagy Márton ismertette, milyen évet zárt a reptér 2024-ben
- Újabb szankció érkezett Washingtonból, ezt már nálunk is mindenki megfizetheti
- Németország most földbe döngölheti Orbán Viktor ígéretét
A Magyar Közlöny csütörtökön tájékoztatott annak a kormányrendeletnek a kiadásáról, amely rögzíti a Nemzetgazdasági Minisztérium által már megállapított minimálbér és garantált bérminimum összegét.
A rendelet hatálya minden munkáltató és munkavállaló esetében érvényes, azt is tartalmazza, hogy alapbéren a közalkalmazotti, kormányzati szolgálati, egészségügyi szolgálati, köznevelési foglalkoztatotti jogviszonyban állók, politikai szolgálati és biztosi jogviszonyban állók esetében az illetményt, a különleges jogállású szervnél közszolgálati jogviszonyban állók esetében az illetményt, közszolgálati jogviszonyban állók esetében az alapilletmény és az illetménykiegészítés együttes összegét is érteni kell.
A döntés értelmében 2025. január elsejétől a minimálbér összege 290 800, a garantált bérminimumé pedig 348 800 forint. Emellett mindkettő esetében szerepel a rendeletben a heti, a napi és órabér megállapítása is. Előbbinél ez hetibér esetén 66 860, napibérnél 13 380, órabér alkalmazásakor 1672 forint. A garantált bérminimum hetibére 80 190 forint, napibére 16 040 forint, órabére pedig 2005 forint.
Teljesítménybérezésnél a teljesítménykövetelmények százszázalékos és a teljes munkaidő ledolgozása után a tiszta teljesítménybér összege ugyanúgy alakul, mint a korábban meghatározott minimálbér és garantált bérminimum.
Az órabérek aszerint változnak, hogy ha a teljes munkaidő napi 8 óránál hosszabb, akkor arányosan csökkentett; ha rövidebb, akkor arányosan növelt mértékben kell kifizetni. Részmunkaidőnél a munkaidő eltérésével arányosítva kell csökkenteni a meghatározott havi, napi és órabért.
A megállapodás már megszületett, csak rögzítésre várt
Korábban beszámoltunk róla, hogy november végén a kormány teljesítette a 21 intézkedésből álló Új Gazdaságpolitikai Akcióterv első pontját: létrejött a munkavállalói és munkáltatói érdekképviseletek hároméves bérmegállapodása a minimálbér és a garantált bérminimum esetében.
„A kormány célul tűzi ki, hogy a konjunktúra helyreállítása bevonó jellegű legyen, a társadalom és gazdaság lehető legszélesebb köre részesüljön belőle, különösen a magyar munkavállalók és a családok” – írja a Nemzetgazdasági Minisztérium.
A szaktárca szerint a bérek tartós és érdemi emelkedése hozzájárul a fogyasztás bővüléséhez, ezáltal pedig ahhoz, hogy a magyar gazdaság 2025-ben 3 százalék feletti növekedést érjen el.
„A kormány a jövedelmek vásárlóerejének növelését további intézkedésekkel, a munkáshitelprogram elindításával és a gyermekek után járó családi adókedvezmény megduplázásával is támogatni fogja. A kormány célja, hogy a közeljövőben a minimálbér 1000 euróra, míg az átlagkereset 1 millió forintra emelkedjen” – zárták a közleményt.
Orbán Viktor is ott volt az aláírásnál
A minimálbér és a garantált bérminimum tekintetében átfogó hároméves bérmegállapodás jött létre a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumának (VKF) tagjai között. A VKF tagjai:
- a Független Szakszervezetek Demokratikus Ligája,
- a Munkástanácsok Országos Szövetsége,
- a Magyar Szakszervezeti Szövetség,
- a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége,
- az Általános Fogyasztási Szövetkezetek és Kereskedelmi Társaságok Országos Szövetsége,
- valamint a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége.
„A történelmi megállapodás aláírására a miniszterelnök jelenlétében került sor” – árulta el közleményében a gazdasági tárca. Orbán Viktor kijelentette, hogy „soha nem látott minimálbér-emelés történik”, amely 2027-re negyvenszázalékos növekedést jelent, a minimálbér reálértéke 29 százalékkal nő, ráadásul 2025-ben háromszáz új beruházás indul Magyarországon, 8100 milliárd forint összértékben.