Tragikus adatok érkeztek, Németország elkezdte földbe döngölni Orbán Viktor ígéretét

További Gazdaság cikkek
-
Magyar Péter csapdát állított magának, Orbán Viktor pedig most kér egy kávét
- Mától újabb ingyenpénz érkezik a kkv-khoz
- Érdemes sietni a tankolással, keddtől ismét jön a drágulás
- Lecsapott a jegybank, nagy büntetést kapott a K&H Bank
- Kiderült, mikor juthatnak hozzá a pénzükhöz a nyugdíjasok áprilisban
2025 januárjában az ipari termelés volumene 3,9 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest. Az első becslésben közölt januári adathoz viszonyítva a második becslés adata nem változott, előbbiről pedig már itt is beszámoltunk. Korában a Nemzetgazdasági Minisztérium az adatokat úgy értékelte, hogy a gyenge német gazdaság korlátozza a hazai ipar teljesítményét.
Az ipari export volumene 5,7 százalékkal nagyobb volt az egy évvel korábbinál. A feldolgozóipari exportértékesítés 30 százalékát képviselő járműgyártás kivitele 3,2 százalékkal mérséklődött, míg a 15 százalékos súlyú számítógép-, elektronikai, optikai termék gyártásáé 29 százalékkal bővült.
Az ipar belföldi értékesítése 3,9, a feldolgozóiparé 3,1 százalékkal volt kisebb az előző év azonos hónapjában mértnél.
Az iparon belül döntő súlyt képviselő feldolgozóipar termelése 3,7, az energiaiparé 8,9 százalékkal visszaesett, de a csekély súlyú bányászat kibocsátása 80 százalékkal nőtt. A legnagyobb súlyú feldolgozóipari termelés 26 százalékát képviselő járműgyártás volumene 3 százalékkal mérséklődött az előző év azonos hónapjához viszonyítva.
A közúti gépjárművek gyártása 0,1, a közúti járművek alkatrészeinek előállítása 6,2 százalékkal csökkent.
A feldolgozóipari termelés 11 százalékát adó számítógép-, elektronikai, optikai termék gyártása – az alágak közül a legnagyobb mértékben – 15,4 százalékkal nőtt. A két legnagyobb alágazatot tekintve az elektronikai alkatrész, áramköri kártya gyártása 9,2, a számítógép, perifériás egység gyártása 39 százalékkal bővült.
A 8,5 százalékos feldolgozóipari súlyú villamosberendezés.gyártása – az alágak közül a leginkább – 30 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. A két legjelentősebb súlyú alágazatból az akkumulátor-, szárazelem-gyártásá volumene 46, a villamos motor, áramfejlesztő, -elosztó, -szabályozó készülék gyártásáé 19,6 százalékkal visszaesett.
Volt, ahol nőtt az ipari termelés
A KSH adataiból az is kiderült, hogy a feldolgozóiparból 13 százalékkal részesülő élelmiszer-, ital- és dohánytermék gyártása 0,6 százalékkal mérséklődött az előző év azonos hónapjához képest. A hazai és a külpiaci eladások kismértékben emelkedtek. A legnagyobb súlyt képviselő húsfeldolgozás, -tartósítás, húskészítmény-gyártás, 0,6 százalékkal nőtt az előző év januárjához viszonyítva.
Hat alágazatban bővült még a termelés 5 és 58 százalék közötti mértékben, a legerőteljesebben az igen csekély súlyú halfeldolgozásban, -tartósításban, a legkevésbé a tejfeldolgozásban. A többi négy alágazatban 0,5 és 25 százalék közötti mértékben csökkent a kibocsátás, leginkább a növényi, állati olaj gyártásában.
A két közepes súlyú alág közül a gumi-, műanyag és nem fém ásványi termékek gyártása 0,9 százalékkal nagyobb, míg a fémalapanyag- és fémfeldolgozási termék gyártása 9,9 százalékkal kisebb volt az előző év azonos hónapjához mérten. Gyorsult a növekedés üteme a 3,8 százalékos feldolgozóipari súlyú fafeldolgozás, papírtermék gyártása, nyomdai tevékenységben: a kibocsátás 13,6 százalékkal bővült 2024 januárjához viszonyítva, mindkét értékesítési irányban nőttek az eladások.
Folytatva az előző három havi bővülést, a 6,1 százalékos feldolgozóipari súlyt adó vegyi anyag, termék gyártása 11,3 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit, a szakágazatok döntő többségében növekedést regisztráltunk. Az ipari termelés Észak-Alföldön (6,5 százalékkal), Nyugat-Dunántúlon (5,8 százalékkal) nőtt, Közép-Dunántúlon stagnált. A többi régióban 1 és 16,6 százalék közötti volumencsökkenést regisztráltunk, a legnagyobb mértékűt Pest régióban.
A megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelésének volumene 2,6 százalékkal mérséklődött 2024 januárjához mérten. Az új belföldi rendelések 4,4, az új exportrendelések 2,4 százalékkal csökkentek. Az összes rendelésállomány január végén 13,6 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól – összegezte a KSH.
(Borítókép: Autógyár Münchenben, Németországban 2023. december 5-én. Fotó: Leonhard Simon / Getty Images)
