Orbán Viktor előre megmondta, kinek a malmára hajtja a vizet Németország történelmi lépése

DSC2541
2025.03.23. 08:57
A geopolitikai feszültségek, a nemzetközi pénzpiaci hullámverések és a török belpolitikai válság ellenére a forint higgadtan manőverezett az elmúlt napokban, sőt még erősödött is, egészen 398 alá az euróval szemben. A magyar valuta szempontjából negatív hír, hogy a Trump–Putyin telefonos egyeztetés nem váltotta be a reményeket, ugyanakkor kedvező fejlemény, hogy a német parlament megszavazta az adósságfék reformját. A jövő hét legfontosabb hazai eseménye az MNB kamatdöntése lesz, ahol most szavaz először az új jegybankelnök, Varga Mihály. Heti összefoglalónk.

Mozgalmas hét áll mögöttünk, de a forint ellenállt a viharoknak, sőt erősödni tudott. A hét elején 399 körül kereskedték a magyar valutát az euróval szemben, majd péntek este a 398-as szint alatt pihent meg. 

Orbán Viktor szerint rövid távon jó lesz a magyaroknak Németország lépése

Különösen izgalmas volt a kedd, amikor a forint öthavi csúcsa közelében várta az amerikai és az orosz elnök közötti telefonbeszélgetés eredményét, amely azonban végül nem hozott áttörést.

„Ugyanakkor támaszt nyújtott a forintnak, hogy a német parlament megszavazta az adósságfék reformjáról szóló törvényt, ezzel lehetővé téve a magasabb védelmi kiadásokat”

– világított rá az Indexnek Rodic Ádám, az MBH Elemzési Centrum szakértője. Emellett a német ZEW gazdasági hangulatindex várakozási komponense is tovább javult márciusban.

Március 18-án döntött a történelmi léptékű, 500 milliárd eurós gigacsomagról a német parlament, amellyel párhuzamosan átírták az adósságfékszabályt, hogy akár 70 százalékkal növekedhessen a német államadósság. 

Emlékezetes, hogy Orbán Viktor miniszterelnök március 8-án az MKIK gazdasági évnyitóján beszélt az akkor még csak tervben lévő német adósságfék-reformról. Elmondta, hogy itt valójában több pénzről van szó, mint a csomagban megjelölt euró százmilliárdok, mert ez az összeg újabb hitelek fedezete lesz, tehát ennek többszöröse pörgetheti majd a német gazdaságot. A miniszterelnök azt is mondta, hogy középtávon nem tudja megmondani, hogy ez jó lesz-e Magyarországnak, azonban rövid távon kedvező hatásai lesznek.

Rövid távon nagyon-nagyon jó lesz, ennél jobb hír rövid távon a magyar gazdaság számára nem is lehetne. Mert ha igaz az összefüggés, amit talán mindannyian ismerünk ebben a teremben, hogy a magyar gazdaság hogy és milyen módon van összekötve a német gazdasággal, és ha a német gazdaságba pénz kerül, és a német gazdaságban ennek megfelelően gazdasági növekedés és konjunktúra indul el, az egy bizonyos gyors áttételrendszeren keresztül szinte azonnal megjelenik a magyar gazdaságban, és a magyar gazdaság teljesítményét növeli

– fejtette ki Orbán Viktor. „Még egyszer, hogy stratégiailag és középtávon jó-e, ami történik, amikor a németek eladósodott országgá válnak majd, erre nincsen válaszom, de arra, hogy ez önöknek, az egész magyar nemzetgazdaságnak rövid távon jó, abban egészen biztos vagyok” – fűzte hozzá a gazdasági évnyitón.

Stabilan 400 forint alatt az euró

Szerdára a török belpolitikai helyzet rántott egyet a forinton, ugyanis a fokozódó bizonytalanság a dollárnak kedvezett a feltörekvő piaci devizákkal szemben, így áttételesen az euró-forint kereszt is rövid ideig ismét 400 felett tartózkodott.

A kedélyek gyorsan megnyugodtak, és a nap végére már ismét 399 forint alatt volt az euró árfolyama

– szúrta közbe Muhi Gergely, az Equilor Befektetési Zrt. vezető elemzője, jelezve, hogy a piac ellenálló képessége erősödött.

Ugyanezen a napon a Fed kamatdöntése is izgalmakat hozott: bár a vártat hozta az alapkamat tekintetében (nem változtatott), az állampapír-visszaváltási programot lassította, ami a monetáris lazítás előszeleként is értelmezhető.

Jó hír azonban, hogy a fent leírt események a magas devizapiaci volatilitás közepette sem tudták érdemben gyengíteni a magyar fizetőeszközt. Úgy tűnik, a forint minimálisan 400 alatti szintje az euróval szemben megfelelő értékeltséget jelent, és ezzel a magyar nemzetgazdaság együtt tud élni a közeljövőben

– fogalmazott Rodic Ádám.

Nagy vihar közepette is jól állta a sarat a forint

Lapunknak küldött elemzésében Bukovszki András, a CIB Bank elemzője is megerősítette, hogy „a sikertelen tűzszüneti megállapodás, a törökországi politikai feszültség és a közel-keleti konfliktus eszkalálódása sem gyakorolt tartósan negatív hatást a hazai fizetőeszköz árfolyamára”.

A forint meglepően stabil maradt a 397–401-es sávban, miközben a dollár ellenében is visszatért a „Trump-rali” előtti 365–370-es szintekre.

A jelentős külpiaci zaj miatt a belső kockázatok, mint például a költségvetési hiány vagy a hazai inflációs nyomás, kevésbé érvényesülnek az árfolyam alakulásában

– jelezte Bukovszki, aki szerint most a nemzetközi kereskedelmi feszültségek és a globális gazdasági lassulás hatásai dominálnak, amelyek közvetlenül befolyásolják a forint árfolyamát.

Most jön Varga Mihály első nagy döntése jegybankelnökként

A jövő hét legfontosabb hazai gazdasági eseménye az MNB keddi kamatdöntése lesz. „Ez lesz az első alkalom, hogy az új jegybankelnök, Varga Mihály is szavazni fog, így a tényleges döntés mellett az új jegybanki vezetés közeljövővel kapcsolatos várakozásait fogja követni minden szempár” – emelte ki Muhi Gergely. Bár a piac egyöntetűen kamattartást vár, a kommunikáció árnyalatai mozgathatják a forint árfolyamát.

Az elemző konkrét határokat is kijelölt a forint várható mozgására: „az euró-forint árfolyamában a 394–405-ös tartomány, míg a dollár-forint esetében továbbra is a 360–375-ös zóna látszik bejárhatónak” az elkövetkező hetekben.

További jó híreket várunk Németországból

A szakértőkkel sorra vettük, hogy a jegybanki kamatdöntésen kívül milyen más események mozgathatják a forint árfolyamát a jövő héten. 

Március 23-án vasárnap, Szaúd-Arábiában tárgyal Oroszország és az Egyesült Államok a 30 napos ukrajnai tűzszünetről. A tárgyalás eredményeit hétfőn fogja majd lekereskedni a piac. 

Hétfőn márciusi előzetes feldolgozó- és szolgáltatóipari beszerzési menedzserindexek (BMI) érkeznek Németországban, az euróövezetben és az Egyesült Államokban. A vártnál jobb európai és gyengébb amerikai adatok párhuzamosan az eurónak, áttételesen a forintnak kedvezhetnek.

A jelenlegi várakozások alapján némi javulás várható a német feldolgozóipari kilátásokban, ez pedig segítheti a hazai devizát, mivel a magyar gazdaság rendkívül szorosan összefonódik a német gazdasággal

– világított rá Muhi Gergely. Kedden márciusi IFO üzleti hangulatindex is érkezik Németországban, amely esetében javulásra számít az MBH Bank.

Emellett pénteken megismerhetjük a hazai negyedik negyedéves folyó fizetési mérleg adatait. Az elemzői konszenzus szerint a külkereskedelmi többletünk tovább nőhetett, így ez az adat is javíthatja a forint erősödésével kapcsolatos várakozásokat.

(Borítókép: Orbán Viktor 2025. február 12-én. Fotó: Tövissi Bence / Index)